Politikas eksperte: ES un britu panāktās izmaiņas - minimālas, bet politiskais kompromiss - labs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Savienības (ES) valstu un institūciju līderu samitā panāktais kompromiss ar Lielbritānijas premjerministru Deividu Kameronu ir viens no labākajiem, kāds varēja būt šajā situācijā. Tomēr reālās izmaiņas ir minimālas, intervijā Latvijas Radio komentēja politikas eksperte Žaneta Ozoliņa.

Ozoliņa pauda, ka samits nebija par ES reformēšanu, bet gan par papildu argumentu došanu Kameronam, lai “viņš varētu iekšpolitiski mājās tikt galā ar savu saimniecību”. Jo gadījumā, ja britu premjeram samitā iedotu “sarkano kartiņu”, cietējs būtu gan viņš pats, gan Eiropas Savienība. Kopumā samits bijis labs politiskais kompromiss.

Mediji vēsta, ka Kamerons samitu pameta ar smaidīgu seju, un Ozoliņa norāda – tā vēl būs kādu brīdi, taču vēlāk – līdz un pēc referenduma – situācija var izrādīties nepatīkama. Turklāt Kamerons ir nokaitinājis Eiropas Parlamentu, kur vēl gaidāmas diskusijas par reformu paketi.

Lai gan Kameronam bija svarīgi parādīt, ka Eiropas Savienība ieklausās viņā, tomēr raugoties detalizētāk, panāktās izmaiņas ir minimālas. Par diviem no četriem jautājumiem pat neesot daudz ko runāt: “Par ES lielāku konkurētspēju, birokrātisko šķēršļu mazināšanu. Tas ir absolūti šāviens gaisā, jo par to lielu rūpi ir uzņēmusies Eiropas Komisija un lietas jau ir uzliktas uz sliedēm.”

Arī attiecībā uz ciešāku integrāciju ES viņa norāda – visa bloka attīstības vēsture saistīta ar dalībvalstu izvēli par to, cik cieši tās vēlas sadarboties. “Lielbritānija panākusi to, ka būs speciāla atruna protokolā, ka tik tiešām individuālā pieeja tiks saglabāta. Tas nav nekas principiāli jauns, tas jau ir ielikts ES būtībā,” komentēja Ozoliņa.

Savukārt būtiskāks kompromiss ir jautājumā par finanšu neatkarības apjomu britiem, tas gan neesot tik sāpīgs ES. “Manuprāt, tas abām pusēm ir izdevīgi un noņem no dienaskārtības vienu otru neskaidrību,” viņa norāda.

Daudz jūtīgāks bijis pabalstu jautājums. Viņasprāt, līdzšinējā sistēmā bija kaut kas kropls un izmaiņas bija gaidāmas. “Lielbritānija ir dabūjusi to rezultātu. ko vēlējās. (..) Bet tajā pašā laikā katrai valstij ir tiesības lemt par savu sociālo politiku,” sacīja Ozoliņa.

Ziņots, ka pēc divu dienu ilgām sarunām Lielbritānija un pārējās Eiropas Savienības dalībvalstis panākušas vienošanos par reformām Lielbritānijas turpmākajās attiecībās ar ES. Kompromiss sasniegts arī divos visgrūtākajos jautājumos par pabalstiem viesstrādniekiem un Lielbritānijas balsi finanšu lietās.

Latvijas premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība), ka kompromisā ar britiem Latvija ir piekāpusies jautājumā par cilvēkiem, kuri nākotnē varētu braukt darba meklējumos uz Lielbritāniju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti