Dienas notikumu apskats

Fijons zaudē atbalstu, bet grib turpināt cīņu par Francijas prezidenta amatu

Dienas notikumu apskats

Ministrija sola, ka RPIVA studentu intereses necietīs, mainīsies tikai nosaukums diplomā

Bez Tuska Polijas valdība izvirzījusi vēl vienu kandidātu Eiropadomes prezidenta amatam

Polijas valdošā partija – pret Tuska pārvēlēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Mēģinot pēdējā brīdī iztraucēt Donalda Tuska pārvēlēšanu Eiropadomes priekšsēdētāja amatā, Polijas valdība aizvadītajā nedēļas nogalē negaidīti izvirzīja šim amatam citu kandidātu – Eiropas Parlamenta deputātu Jaceku Sariušu-Voļski.

Līdz šim viņš ir bijis Tuska partijas “Pilsoniskā platforma” rindās. Tomēr par piekrišanu kandidēt no pašreiz valdošās partijas “Likums un taisnīgums” Sariušs-Voļskis tika izslēgts no sava līdzšinējā politiskā spēka.

Vairums Briselē gan ir pārliecināti, ka tas netraucēs Tuska pārapstiprināšanai uz jauno termiņu. Viņu atbalsta arī Latvijas valdība.

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norāda, ka Latvijas premjers Māris Kučinskis (ZZS) ceturtdien, 9.martā, Eiropas Savienības (ES) valstu līderu sanāksmē tik un tā gatavojas atbalstīt Tusku nevis Sariušu-Voļski. “Jāņem vērā to, ka šis kandidāts nav bijis valdības vai valsts vadītājs. Tomēr Eiropadomes prezidenta amatā būtu vēlams cilvēks, kam ir arī valdības vai valsts vadītāja pieredze,” pauž Rinkēvičs. „Tāds bija pirmais Eiropadomes vadītājs van Rompejs, kas bija Beļģijas premjerministrs. Tuska kungs ir Polijas premjerministrs kādreiz bijis. Mums arī liekas, ka šajā situācijā, kur ir jārisina tik daudz iekšējo un ārējo izaicinājumu, viņam būtu jāturpina darbs,” saka ārlietu ministrs.

Varšavas amatpersonas jau sen pieļāva, ka tās varētu neatbalstīt Tusku, jo viņš pārstāv konkurējošo politisko spēku. Pašreiz valdošās partijas “Likums un taisnīgums” ietekmīgais vadītājs Jaroslavs Kačinskis uzskata, ka Tusks ir morāli atbildīgs par viņa dvīņubrāļa Leha Kačinska nāvi.

Kā zināms, Lehs Kačinskis, kurš tobrīd bija Polijas prezidents, ir gājis bojā aviokatastrofā Krievijā 2010. gadā.

Tāpat šobrīd pie varas esošās Polijas amatpersonas ir pārliecinātas, ka Tusks atbalsta, viņuprāt, nepamatoto Eiropas Komisijas (EK) pārbaudi par likuma varas ievērošanu viņu valstī. Kā zināms, EK, tāpat kā daudzas citas starptautiskās organizācijas, iebilst pret Konstitucionālā tribunāla darbības ierobežošanu un tā tiesnešu nomaiņu. Briselē tiek uzskatīts, ka tas notika neatbilstoši likuma prasībām. Varšava tam nepiekrīt.

Tāpat janvārī Polijas ārlietu ministrs Vitolds Vaščikovskis ir nosaucis Tusku par “ļaunuma un stulbuma ikonu”.

Baumas par iespējamo Sariuša-Voļška izvirzīšanu Briselē klīda vismaz nedēļu. Tomēr eiroparlamentārietis ilgstoši izvairījās no komentāriem par savu varbūtējo kandidēšanu. Kad nedēļas nogalē viņa uzvārds tika oficiāli nosaukts, Sariušs-Voļskis tviterī vērsās pret Tusku, apvainojot viņu esošās valdības politiskajā vajāšanā. Šādu rīcību nespētu piedod neviena valdība, piebilda deputāts.

Piekrišana kļūt par esošās Polijas valdības kandidātu jau ir maksājusi Sariušam-Voļskim Eiropas Tautas partijas priekšsēdētāja vietnieka krēslu. Brīvdienās viņš tika izslēgts arī no savas līdzšinējās partijas “Pilsoniskā platforma”. Tautas partijas vadītājs Žozefs Dauls izplatītajā paziņojumā ir nodēvējis Sariuša-Voļska soli par nodevību un necieņu pret saviem partijas biedriem un organizācijas vērtībām.

Ir sagaidāms, ka lēmums par Eiropadomes priekšsēdētāja ievēlēšanu uz nākamajiem divarpus gadiem tiks pieņemts ceturtdien valstu un valdību vadītāju sanāksmē Briselē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti