Šidlo norādīja, ka valdība ir gatava diskusijai par atsevišķiem reformas aspektiem, bet tā nedrīkst apturēt reformas plānus. Valdošajai “Likuma un taisnīguma” partijai ir stabils vairākums parlamentā, un tā nepakļausies spiedienam no ārvalstīm vai ielām.
Tikmēr politikas eksperti piesardzīgi vērtē valdības iespēju turpināt pretrunīgi vērtēto reformu, kas samazina tiesu varas neatkarību.
Lai atkārtoti pieņemtu prezidenta nobloķētos likumus, nepieciešams trīs piektdaļas deputātu atbalsts, bet “Likuma un taisnīguma” partijai parlamentā nav vajadzīgais pārsvars.
Polijas valdības iniciatīva izraisīja plašus iedzīvotāju protestus, un to turpina kritizēt Eiropas Savienība.
Jau ziņots, ka Polijas prezidents Andžejs Duda pirmdien, 24. jūlijā, paziņojis, ka uzliks veto diviem jauniem likumiem, kuri paredz plašas pārmaiņas Polijas tiesu sistēmā.
Pirmais likumprojekts attiecas uz Augstāko tiesu. Tas paredzēja, ka visiem Augstākās tiesas tiesnešiem jāatkāpjas un par jaunu iecelšanu būs atbildīgs tieslietu ministrs, kas vienlaikus ir ģenerālprokurors. Veto uzlikts arī otrajam likumprojektam, kas politiķiem dotu kontroli pār to, kurš ietilpst Tiesu varas nacionālajā padomē – šī institūcija izvirza Augstākās tiesas tiesnešus.
Vienlaikus prezidenta Dudas birojs paziņoja, ka viņš tomēr parakstīs trešo likumprojektu, kas tieslietu ministram dos tiesības izvēlēties tiesnešus zemākas instances tiesās.