Dienas notikumu apskats

Aizvien vairāk Krievijas iedzīvotāji valsts ekonomisko stāvokli vērtē negatīvi

Dienas notikumu apskats

Kosmētikas ražotājam "Dzintars" draud gāzes atslēgšana

Jaunā Polijas valdība atsākusi izmeklēšanu par Smoļenskas aviokatastrofu

Polijas valdība atsāk Smoļenskas aviokatastrofas izmeklēšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Polijas jaunā konservatīvo valdība atsākusi izmeklēšanu par Smoļenskas aviokatastrofu, kurā pirms sešiem gadiem bojā gāja toreizējais Polijas prezidents Lehs Kačinskis. Jaunā valdība paziņojusi, ka iepriekšējās valdības izmeklēšanā slēpti fakti, kas norāda uz Krievijas atbildību. Polijas valdības lēmums atsākt izmeklēšanu, visticamāk, vēl vairāk saasinās Varšavas un Maskavas attiecības. Lidmašīnas atlūzas joprojām atrodas Krievijā.

Smoļenskas aviokatastrofa notika 2010.gada 10.aprīlī. Bojā gāja visi 96 lidmašīnā esošie cilvēki, augstu stāvošas amatpersonas, arī Polijas prezidents Lehs Kačinskis - dvīņu brālis Jaroslavam Kačinskim, kurš vada oktobra vēlēšanās uzvarējušo konservatīvo partiju „Likums un taisnīgums.”

Jaunās konservatīvo valdības aizsardzības ministrs Antonijs Macerevičs ceturtdien parakstīja dokumentus, ar kuriem valdība atsāk izmeklēšanu par Smoļenskas katastrofu. Iepriekšējās centriski labējās Polijas valdības izmeklēšana secināja, ka aviokatastrofu sliktas redzamības laika apstākļos ar miglu izraisīja pilota kļūda.

Tomēr Kačinska dvīņu brāļa vadītā partija „Likums un taisnīgums” apšauba šos secinājumus, partijas līderim iepriekš izsakoties par iespēju, ka lidmašīnā notikusi eksplozija. Mājienu par šādu iespējamu versiju ceturtdien izteica arī aizsardzības ministrs Macerevičs, paziņojot, ka lidmašīna „sadalījusies vairākus metrus virs zemes pirms nogāšanās''.

Kačinska vadītā konservatīvo partija Krieviju nav tieši apsūdzējusi par katastrofu. Tomēr Macerevičs paziņoja, ka iepriekšējās, tagadējā Eiropadomes priekšsēdētāja Donalda Tuska vadītās valdības izmeklēšanā „slēpti” fakti, kas norāda uz „Krievijas atbildību”.

Jaunā valdība izveidojusi īpašu Izmeklēšanas komisiju, kurā ir 21 loceklis. Komisija darbu sāks martā.

Bijusī premjerministre Eva Kopača no centriski labējās partijas „Pilsoniskā platforma” apsūdzēja jauno valdību par politikas veidošanu, balstoties uz traģēdiju. Tagadējās opozīcijas politiķi konservatīvos arī apsūdzējuši, ka tie atsāk izmeklēšanu, lai atriebtos iepriekšējai valdībai.

Tikmēr Polijas bijušais prezidents Aleksandrs Kvasņevskis pauda uzskatu, ka konservatīvo mērķis ir pierādīt, ka aviokatastrofa nebija negadījums. Viņš arī izteicās, ka teorija par Krievijas sazvērestību ir „politiska fikcija,” jo Maskavai tolaik nebija nekāda iemesla justies apdraudētai no bojā gājušā prezidenta Kačinska. Turklāt tolaik tuvojās Polijas prezidenta vēlēšanas un aptaujās Kačinskis atpalika.

Polijas valdības lēmums atsākt izmeklēšanu, visticamāk, vēl vairāk saasinās Varšavas un Maskavas attiecības. Gan Polijas, gan Krievijas oficiālie ziņojumi līdz šim secinājuši, ka lidmašīna nogāzās biezā miglā, lidojot pārāk zemu, un nogāzās pie lidlauka pēc tam, kad aizskāra koku galotnes. Varšavas ziņojumos secināts par kļūdām gan no Polijas, gan Krievijas puses, kamēr Maskava visu vainu uzvēlusi poļiem.

Gandrīz sešus gadus pēc aviokatastrofas lidmašīnas atlūzas joprojām atrodas Krievijā, neskatoties uz Varšavas prasībām tās atdot gan iepriekšējās, gan tagadējās valdības laikā. Krievija uzstāj, ka nevar atdot atlūzas, kamēr nav pabeigusi savu kriminālizmeklēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti