Polijas preses izdevumi: Prezidenta vēlēšanas - cīņa par Poliju

Polijā šodien notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārta. Vēlēšanās par uzvaru sacenšas pašreizējais valsts galva Andžejs Duda un Varšavas mērs Rafals Tšaskovskis. Abi kandidāti jau piektdien noslēdza savas priekšvēlēšanu kampaņas, aicinot vēlētājus noteikti doties uz vēlēšanu iecirkņiem vai nodot balsi pa pastu, jo no tā ir atkarīga valsts nākotne. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka abiem kandidātiem pirms otrās kārtas ir līdzīgs atbalsts, bet vairāki Polijas preses izdevumi pielīdzinājuši prezidenta vēlēšanas cīņai par Poliju.

Izvēle starp cerībām un izmisumu. Polijā notiek prezidenta vēlēšanu otrā kārtaUģis Lībietis

Cīņa par Poliju. Izvēle starp cerībām un izmisumu, kas atstās iespaidu uz vairākām paaudzēm. Šādi Polijā notiekošo prezidenta vēlēšanu otro kārtu šodien nosaukuši vairāki vadošie Polijas preses izdevumi. Par prezidenta krēslu šodien cīnās pašreizējais valsts vadītājs, konservatīvās partijas “Likums un taisnīgums” atbalstītais Andžejs Duda, kurš pirmajā balsošanas kārtā uzvarēja ar 43,5 procentiem balsu, un opozīcijas “pilsoniskās platformas” virzītais liberālais Varšavas mērs Rafals Tšaskovskis.

Abi kandidāti piektdien rīkoja pēdējos priekšvēlēšanu kampaņas pasākumus. Andžejs Duda savus atbalstītājus aicināja savu balsi nodot par viņu vēlreiz un nepakļauties aicinājumiem to nedarīt.

"Es vēlos, lai Polija uzplauktu. Es vēlos, lai Polijā būtu vieta un darbs visiem. Es vēlos, lai Polijā katram būtu iespējas realizēt viņa ambīcijas. Jūsu profesionālās, personiskās vai dzīves ambīcijas. Es vēlos, lai Polija dotu iespēju ikvienam jebkurā Polijas nostūrī. Tas man ir ļoti svarīgi. Tieši tāpēc es vēlos turpināt būt Polijas prezidents. Tieši tāpēc es jūs aicinu izvēlēties, jo es uzskatu, ka nākamie pieci gadi mūs pietuvinās šim mērķim. Es ticu, ka pēc pieciem gadiem Polija būs daudz attīstītāka, tā būs vienlīdz labi attīstīta, ar labu tieslietu sistēmu, kurai uzticas cilvēki, un tiesnešiem, kurus ciena sabiedrība," norādīja Duda.

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka cīņa par prezidenta krēslu var būt ļoti sīva. Politisko risku konsultāciju firma "Eurasia Group" norāda, ka Rafals Tšaskovskis ir sevi pierādījis kā ļoti spējīgu kampaņas līderi, kuram ir izdevies apvienot ļoti dažādu uzskatu vēlētājus, taču ir lielas šaubas par to, vai divu nedēļu laikā viņam būs izdevies samazināt vairāk nekā 10 procentu balsu lielo pārsvaru. Tas skaidrojams ar faktu, ka ne visi opozīcijas sākotnēji virzītie prezidenta amata kandidāti, īpaši konservatīvie, ir pauduši skaidru nostāju pret Andžeju Dudu. Tieši tāpēc tiek prognozēts, ka Duda varētu uzvarēt ar nelielu balsu pārsvaru.

Pats Tšaskovskis uzsvēris, ka šis ir īstais brīdis, lai nobalsotu par jaunu Poliju un jaunu tās prezidentu.

"Pirmdien mēs varam pamosties Polijā, par kuru vairs nesmiesies visa Eiropa, Polijā, kas ir toleranta un kas ciena visus tās pilsoņus. Uzrunājot tos, kuri vēl nav izlēmuši, par ko balsot, es saku, ka Polijai ir nepieciešams spēcīgs un neatkarīgs prezidents, kurš vienmēr iestāsies par tiem, kuri ir vājāki un kuriem tiek uzbrukts, kurš vienmēr skaļi runās par to, ka nedrīkst uzbrukt skolotājiem, sievietēm vai ārstiem. Kurš runās par to, ka mūs nedrīkst sašķelt, jo Polijā kāds nav vienlīdzīgāks par citu. Mēs esam dzirdējuši, uz ko aicina Jaroslavs Kačiņskis, kurš pieņem visus lēmumus, uz Andžejs Duda nekad viņam nav iebildis. Mēs zinām par viņa plāniem arī turpmāk uzbrukt tiesām, neatkarīgajiem medijiem un vietējām varas iestādēm. Ir pienācis īstais brīdis. Ja viņi turpinās valdīt Polijā, ja viņi turpinās paralizēt neatkarīgu institūciju darbu, būs ļoti grūti uzvarēt. Tāpēc mums svētdien ir jāuzvar," uzsvēra Tšaskovskis.

Kā norāda komentētāji, balsojuma iznākumu ir grūti prognozēt arī tāpēc, ka nav iespējams paredzēt, vai aktīvāki balsotāji izrādīsies Dudam lojālie lauku reģionu pilsoņi vai Tšaskovski atbalstošie pilsētnieki.

Pirmās vēlētāju aptaujas tiek prognozētas aptuveni astoņos vakarā pēc Latvijas laika, bet pirmie oficiālie rezultāti – rīt no rīta. Ņemot vērā ciešo rezultātu iespējamību netiek izslēgtas arī dažādas iespējamās sūdzības un rezultātu apstrīdēšana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt