Polijas premjers svētdien apmeklēs visas Baltijas valstis, lai runātu par migrantu krīzes risināšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis svētdien plānojis apmeklēt visas trīs Baltijas valstis, lai spriestu par solidāru atbildi uz Baltkrievijas un Krievijas radītajiem izaicinājumiem.

Lai spriestu par migrācijas krīzes risinājumu, Baltkrievijā ieradušies ANO Bēgļu lietu aģentūras un Pasaules Veselības organizācijas pārstāvji. Baltkrievu tūrisma firma, kas iepriekš palīdzēja migrantiem noformēt vīzas Minskas lidostā, tagad piedāvā organizēt īpašu reisu uz Sīriju un Irāku tiem, kuri vēlas atgriezties dzimtenē.

Baltkrievija mainījusi taktiku

Baltkrievijā notiekošais joprojām satrauc kaimiņvalstu līderus. Svētdien gaidāma Polijas premjerministra Mateuša Moravecka vizīte Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, kuras laikā paredzēts apspriest sarežģīto ģeopolitisko situāciju. Kā paziņojis Polijas valdības preses pārstāvis Pjotrs Millers, visām valstīm ir rūpīgi jāizanalizē un jāgūst mācība no Krievijas darbībām Gruzijā, Krimā un Ukrainas austrumos.

Turklāt pēdējā laikā Krievija ir sākusi arvien aktīvāk izmantot arī dabasgāzi kā šantāžas instrumentu, un tāpēc pienācīgai atbildei uz šādiem izaicinājumiem ir nepieciešama arī Eiropas Savienības un Eiropas valstu solidaritāte.

Lai arī pēdējo dienu laikā saspīlējums uz Baltkrievijas un Polijas robežas ir ievērojami mazinājies, problēmas nekur nav pazudušas un joprojām notiek mēģinājumi nelegāli šķērsot robežu. Baltkrievijas amatpersonas gan īpaši uzsver, ka kaimiņvalstu – Polijas, Lietuvas un Latvijas robežsargi turpina piespiest migrantus atgriezties Baltkrievijā, lai arī viņi to nemaz nevēloties.

Baltkrievija mainījusi taktiku attiecībā uz migrantu plūsmu, dalot to mazākās grupās un novirzot uz dažādām robežas vietām, sestdien pavēstīja Polijas aizsardzības ministrs Marjušs Blaščaks. Aizvadītajā diennaktī reģistrēti gandrīz 200 mēģinājumi nelikumīgi šķērsot Polijas–Baltkrievijas robežu.

“Migranti un Baltkrievijas dienesti ir mainījuši taktiku. Nav šaubu, ka šos uzbrukumus virza Baltkrievijas dienesti. Šī taktika balstās uz to, ka mazākas cilvēku grupas mēģina šķērsot robežu daudzās vietās," vēsta Blaščaks.

"Mums jābūt gataviem, ka šī problēma turpināsies mēnešiem ilgi. Par to nav šaubu. Šis ir ilgtermiņa scenārijs. Taču tas, ka poļu karavīri un policisti nepieļāva, ka uzbrukums Polijas robežai izdodas, tas nozīmē, ka Lukašenko ir problēma, un viņš meklē citu hibrīduzbrukuma iespēju.”

Saskaņā ar Polijas robežsardzes teikto, cilvēki šajās migrantu grupās izturējušies agresīvi, metuši akmeņus, spridzinājuši petardes un pielietojuši arī asaru gāzi. Poļu robežsargi ziņojuši par migrantu grupām, kurās lielākoties ir vairāki desmiti cilvēku, bet vienā gadījumā viņi saskārušies arī ar aptuveni 200 cilvēku grupu.

Vairāk jautājumu nekā atbilžu

Sestdien robežas tuvumā esošo loģistikas centru, uz kuru pārvietota lielākā daļa no migrantiem, apmeklēja ANO Augstā bēgļu lietu komisāra pārstāvji, nogādājot arī humāno palīdzību – 500 termosegu. ANO bēgļu aģentūras pārstāvji norādījuši, ka tiks turpināta sadarbība ar dažādu valstu vadībām, lai rūpētos par migrantu cilvēktiesību un drošības ievērošanu

Tāpat sestdien Baltkrievijā ieradusies Pasaules Veselības organizācijas misija, kuras mērķis ir kopīgi ar Baltkrievijas Veselības ministriju un citām ieinteresētajām pusēm spriest par to, kā atrisināt pašreizējo situāciju un kā apmierināt migrantu prasības.

Pēc misijas pārstāvju vārdiem, situācija joprojām ir sarežģīta un tā mainās acu priekšā. Vienlaikus tiek uzsvērts, ka situāciju uz Polijas un Baltkrievijas robežas ir jāskatās arī Covid-19 pandēmijas kontekstā. Sagaidāms, ka misija Baltkrievijā uzturēsies vēl četras dienas.

Tikmēr baltkrievu izdevuma “Naša Ņiva” žurnālistam izdevies sazināties un uzdot vairākus ar migrācijas krīzi saistītus jautājumus Baltkrievijas Robežsardzes dienesta vadītājam Igoram Pečeņjam.

Piemēram, par to, kāpēc migranti sākotnēji netika novirzīti uz oficiālo robežšķērsošanas punktu? Vai ir sodīti cilvēki, kuri apmētāja ar bruģakmeņiem poļu robežsargus? Kāpēc netika sodīti tie, kuri bez atļaujas atradās pierobežas zonā, un tā tālāk.

Pečeņs atbildējis, ka kopumā likumi ir ievēroti, daudzas atbildes ir atrodamas medijos, žurnālistiem nav pilnīgas saprašanas par notiekošo, tāpēc viņu viedoklis tiek pieļauts, taču tas nav pamats turpmākām diskusijām. Kā uzsver žurnālisti – no šādas atbildes rodas vēl vairāk jautājumu, nekā ir atbilžu.

Ukraina varētu aizliegt Baltkrievijas produktu importu

Nedēļas nogalē arī kļuvis zināms, ka baltkrievu tūrisma firma “Dream Job” paziņojusi, ka 28. novembrī tiks organizēts īpašs avioreiss tiem migrantiem, kuri vēlas atgriezties Sīrijā un Irākā. Firmas klientiem šāds reiss būs bezmaksas, bet citiem interesentiem, kuri vēlēsies atgriezties Damaskā, būs jāmaksā 400 ASV dolāru. Firma “Dream Job” ir starp tiem uzņēmumiem, kuri palīdzēja ārvalstu pilsoņiem Minskā noformēt vīzas.

Sagaidāms, ka drīzumā Ukrainas Augstākās radas deputāti gatavojas apspriest pilnīgu Baltkrievijas produktu importa aizliegumu. Šāds embargo likumprojekts ir reģistrēts piektdien, taču apspriešana parlamentā vēl negarantē šāda likuma apstiprināšanu.

Ukraina joprojām ir lielākais Baltkrievijā ražoto naftas produktu noieta tirgus, un šai valstij tiek pārdoti aptuveni 45 procenti visu naftas produktu. Turklāt naftas produktu tirdzniecība uz Ukrainu šī gada pirmajos astoņos mēnešos ir pat palielinājusies par spīti tam, ka pret vairākiem baltkrievu pārstrādes uzņēmumiem ir piemērotas ASV noteiktās sankcijas.

KONTEKSTS:

2021. gada vasarā ievērojami palielinājās migrantu skaits, kas no Baltkrievijas cenšas nelikumīgi iekļūt Latvijas, Lietuvas un Polijas teritorijā. Lielākā daļa migrantu ir ieradušies no Irākas.

Baltijas valstu un Polijas amatpersonas norādīja, ka Baltkrievijas varas iestādes apzināti neliek šķēršļus robežas šķērsošanai, lai tādējādi sodītu šīs valstis par atbalstu Baltkrievijas opozīcijai un sankcijām pret Aleksandra Lukašenko režīmu.

Eiropas Savienība šādu rīcību raksturo kā hibrīdkara izvēršanu un sola palīdzēt stiprināt ES ārējo robežu.

8. novembrī liela migrantu grupa sapulcējās pie Baltkrievijas robežas ar Poliju, mēģinot iekļūt Eiropas Savienības teritorijā, bet Polija atsakās ielaist šos cilvēkus, jo uzskata, ka viņi ir nevis bēgļi, bet gan "tūristi", kas brīvprātīgi ieradušies Baltkrievijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti