Pusdiena

Skolotāju algu reforma: Arī Jelgavā vairums pedagogu ir zaudētājos

Pusdiena

Piemēro aizdomās turētā statusu lietā par iespējamu partiju nelikumīgu finansēšanu

Polijas parlaments varētu atteikties no idejas ieviest pilnīgu abortu aizliegumu

Polijas parlaments atsakās no idejas ieviest pilnīgu abortu aizliegumu

Polijas parlaments noraidīja pretrunīgi vērtēto likumprojektu, kas paredzēja ieviest pilnīgu abortu aizliegumu. Šādu lēmumu jau pieņēmusi Polijas parlamenta Tieslietu un cilvēktiesību komiteja, bet visa parlamenta balsojums notika ceturtdien, 6.oktobrī.

Pret likumprojektu nobalsoja 352 deputāti, par tā pieņemšanu bija 58, bet 18 atturējās. Līdz ar to parlaments neturpinās darbu pie šī likumprojekta, ziņo Polijas Radio portāls.

Daudzi valdošās partijas „Likums un taisnīgums” pārstāvji, kas vēl pirms nedēļas balsoja par šī projekta tālāku virzīšanu, pēc plašajiem sieviešu protestiem savas domas ir mainījuši.

Iniciatīvas autori šādu rīcību jau sauc par nodevību, bet analītiķi norāda, ka valdošā partija ir nonākusi ļoti nepatīkamā situācijā.

Pašlaik Polijā spēkā ir 1993. gadā pieņemtais likums, kas aizliedz abortu veikšanu. Ir gan paredzēti vairāki izņēmuma gadījumi – kad sievietes dzīvībai draud briesmas, kad pastāv nopietni un neatgriezeniski augļa bojājumi, un gadījumos, kad grūtniecība ir iestājusies izvarošanas vai incesta gadījumā. Šīs situācijas gan jāapstiprina prokuroram. Apejot likumus, daudzas poļu sievietes dodas veikt abortus uz kaimiņvalstīm.

Konservatīvā organizācija "Ordo Iuris" bija savākusi 450 000 pilsoņu parakstus, lai panāktu pilnīgu abortu aizliegšanu un sodu ieviešanu gan sievietēm, kuras vēlas izdarīt abortu, gan ārstiem, kuri to veic. Izņēmums būtu tikai gadījums, ja mātes veselībai draud briesmas. Iniciatīvu atbalstīja arī vairāki ietekmīgās katoļu baznīcas bīskapi. Ar savāktajiem parakstiem bija pietiekami, lai šis jautājums tiktu izskatīts parlamentā.

Pagājušajā nedēļā parlamenta komiteja apstiprināja ierosināto likumprojektu, atsakoties mīkstināt pašreizējo likumdošanu abortu jautājumos.

Šāds balsojums izsauca plašus protestus visā valstī, vairāk nekā 100 000 sieviešu pirmdien atsakoties iziet darbā, piedaloties tā dēvētajā „Melnajā protestā” un pieprasot ierosinātā likumprojekta atsaukšanu.

Ierosinājuma kritiķi asi izteicās ne tikai par bargajiem naudas un cietumsodiem, kas draudēja gan sievietēm, gan ārstiem, bet arī norādīja, ka aizdomām tiks pakļautas arī sievietes, kuras, piemēram, piedzīvo spontāno abortu.

Tā vien liekas, ka protestu dalībniecēm savu būs izdevies panākt.

Trešdienas vakarā steidzamības kārtā tika sasaukta Polijas parlamenta Tieslietu un cilvēktiesību komitejas sēde, kurā nolemts ierosināto likumprojektu atsaukt.

Pret jauno likumprojektu balsojuši arī daudzi no valdošās partijas „Likums un taisnīgums” politiķiem, kuri vēl pirms nedēļas balsoja par likumprojekta tālāku virzību.

Kā trešdien vakarā paziņojis Polijas vicepremjers un zinātnes un augstākās izglītības ministrs Jaroslavs Govins, valdība atteiksies no idejas pilnībā aizliegt abortus. Pēc viņa vārdiem, valdība ir redzējusi plašos sieviešu protestus un tas ir licis gan aizdomāties, gan mācījis samierināšanos. Arī Senāta spīkers Staņislavs Karčevskis norādījis, ka parlamenta augšpalāta vairs neiniciēs darbu pie šī likumprojekta. Vienlaicīgi viņš atbalstījis aizliegumu veikt abortus gadījumos, ja embrijam ir konstatēts Dauna sindroms.

Kā norāda Polijas politikas komentētāji, valdošā partija „Likums un taisnīgums” un tās līderis Jaroslavs Kačiņskis tagad ir nonākuši visai neveiklā situācijā, jo solījuši nevienu pilsoņu iniciatīvu nenoraidīt. Tagad valdošās partijas pārstāvji jau ir centušies novērsties no šī likumprojekta, parlamenta spīkera vietniekam Rišardam Terlickim paziņojot, ka tas nav viņa partijas izstrādāts projekts.

Par spīti tam protesta akcijas tika organizētas tieši pie partijas „Likums un taisnīgums” birojiem. Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka pret ierosināto likumprojektu iestājas aptuveni 67% poļu. Tas nozīmē, ka protestētājus atbalsta arī liela daļa no partijas tradicionāli konservatīvā katoļu elektorāta, kuri aktīvi atbalsta ierosinātās radikālās reformas.

Lai pilnībā apturētu likuma turpmāko virzību, ceturtdien vēl gaidāms balsojums parlamentā un, visticamāk, ka šis likumprojekts tiks noraidīts. Iniciatīvas autors Mariušs Dzieržavskis „Likums un taisnīgums” pēkšņo nostājas maiņu nosaucis par ņirgāšanos par aptuveni pusmiljonu cilvēku, kuri šo projektu atbalstīja.

Savukārt ultrakatoliski noskaņotais komentētājs Tomašs Terlikovskis norādījis, ka gadījumā, ja „Likums un taisnīgums” nobalsos pret dzīvības aizsargāšanu, tas nozīmēs beigas jebkādām labām pārmaiņām, jo morālu atjaunošanos nav iespējams panākt uz beigtu bērnu rēķina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti