Panorāma

E. Rinkēvičs: Drošības situācija ir nemainīgi slikta

Panorāma

ASV nosaka trauksmes gatavību 8500 karavīriem

Polijas AT: žurnālistiem jāļauj strādāt robežzonā

Polijas Augstākā tiesa: žurnālistiem jāļauj strādāt pierobežā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Polijas Augstākā tiesa atzinusi, ka žurnālistiem un Sarkanajam Krustam jādod piekļuve Baltkrievijas robežai Polijā. Tiesa izskatīja sūdzības par to, ka Baltkrievijas īstenotā hibrīduzbrukuma laikā, kad migranti cenšas šķērsot Polijas robežu, žurnālistiem un humānās palīdzības sniedzējiem ir aizliegts strādāt Polijas pierobežas zonā.

Tiesa norāda, ka Sarkanajam Krustam ir tiesības sniegt palīdzību jebkurā Polijas daļā un Polijas konstitūcija garantē brīvību vākt un izplatīt informāciju. Tiesas vērtējumā nav nekāda pamata uzskatīt, ka žurnālisti apdraud Polijas veiktos pasākumus robežkrīzes laikā.

Ierobežo reālās situācijas atspoguļošanu

Lai tiktu pie objektīvām ziņām un nebūtu jāizmanto tikai varas iestāžu atlasīta informācija, žurnālistiem ir svarīgi pašiem būt klāt un redzēt, kas notiek uz robežas. Arī Latvijas Televīzijas filmēšanas grupām ir nācies saskarties ar Polijas varasiestāžu iebildumiem pret filmēšanu pierobežas teritorijā.

Vairākkārt esam iekļuvuši aizliegtajā zonā un ikreiz raidīti atpakaļ. Trīs žurnālisti no Vācijas un Francijas pat tika tiesāti. Tas bija pretlikumīgi, tagad atzinusi Polijas Augstākā tiesa.

“Es vienkārši raudāju! Aiz laimes! Kaut kas ir pavirzījies,” stāsta Polijas Sarkanā Krusta darbiniece Alīna Miščuka.

Alīna ir Sarkanā Krusta darbiniece pierobežas pilsētiņā Hajnovkā. Viņas pienākums ir palīdzēt mežā salstošajiem migrantiem. Taču, piemēram, saziedotās mantas drīkst nodot tikai ar robežsargu vai policijas starpniecību. Bieži tiek zaudēts laiks.

Lai arī, būdama vietējā iedzīvotāja, Alīna drīkst uzturēties robežzonā, savus pienākumus kā Sarkanā Krusta darbiniece viņa tur nevar veikt.

“Es nesaku, ka šiem cilvēkiem te jāpaliek. Nē! Robeža ir jāsargā. Tā taču ir robeža! Ne jau katrs, kurš grib, var tā ienākt manā mājā un staigāt iekšā – ārā. Nē! Bet, ja šie cilvēki tur mežā sēž, tad vajag palīdzēt. Saprotiet?”

Pagaidām nekas nav mainījies

Dodamies līdz tālākajam punktam, cik atļauts un secinām – pagaidām gan aizliegums vēl joprojām darbojas. Dokumenti tiek pārbaudīti un paskaidrots, ka tālāk iet nedrīkst.

Arī krietni pirms robežpārejas punkta pie Kužnicas ir izvietota patruļa un, neraugoties uz Augstākās tiesas lēmumu, ka Sarkanajam Krustam un žurnālistiem ir jāļauj strādāt un piekļūt robežai, nekas nav mainījies.

Aktīvisti no nevalstiskām organizācijām tagad gaida, kā spriedums tiks izpildīts.

“Ir pilnīgi skaidrs, ka žurnālistiem vajadzētu atvērt iespēju iekļuvei zonā. Tādēļ, ka Augstākā tiesa atzīst – pat tad, ja ir karš, žurnālistiem ir tiesības darīt savu darbu. Tā ka tā ir patiešām ļoti neparasta situācija un arī ļoti antikonstitucionāla, ka Polijā viņiem nav šo tiesību,” spriež organizācijas “Grupa Granica” aktīviste Katažina Štopa-Rutkovska.

Lēmumus pieņem politiķi

Polijas robežsardze ir skaidrojusi, ka lūgumus par iespējām filmēt uz robežas var iesniegt, tad tos izskatīs un atļauju varētu saņemt, piemēram, divu nedēļu laikā. Bet tas nozīmē, ka notikumu vietas tik un tā nav iespējams sasniegt vajadzīgajā brīdī.

“Es nevaru neko pateikt par tiesas spriedumu. Mums kā robežsargiem ir likums, un mums ir pienākums to izpildīt. Veikt visas procedūras,” stāsta Polijas robežsardzes pārstāve Katažina Ždanoviča.

“Mums ir šī speciālā zona, un ir vajadzīga speciāla atļauja, lai tur dotos. Mums ir tāds likums. Un es neko nevaru pateikt par to tiesas spriedumu.”

Robežsargi norāda, ka lēmumi jāgaida no politiķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti