Polijas ārlietu ministrs: ASV ir garantija Krievijas atturēšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

“Polija vēlas vairāk ASV karavīru savā zemē,” – tā sarunā ar Latvijas Televīziju saka Polijas ārlietu ministrs Jaceks Čaputovičs, norādot, ka tas būtu arī Baltijas drošības interesēs. Čaputovičs ir ieradies Latvijā, lai piedalītos  Baltijas jūras valstu padomes sanāksmē, ko vada Latvija un kur apspriests plašs jautājumu loks. Ar Polijas ārlietu ministru Jaceku Čaputoviču sarunājās Latvijas Televīzija.                                           

Kas ir tie jautājumi, kurus jūs vēlaties izrunāt vizītes laikā Latvijā?

Jaceks Čaputovičs: Šīs ir regulāras Baltijas jūras valstu padomes tikšanās, kurās mēs izrunāsim, kā sokas organizācijai, kā mēs to varam stiprināt, sasniegt labāku sadarbību ar citām organizācijām, kas nodarbojas ar dažādiem jautājumiem šajā reģionā.

Vai arī drošību skarsiet?

Jaceks Čaputovičs: Drošība ir viens no izaicinājumiem, īpaši Krievijas agresīvā politika reģionā attiecībās ar Ukrainu, kam ir sekas Baltijā. Krievijas militāro spēju nostiprināšana Kaļiņingradā būs viens no jautājumiem, jo tas apdraud pārējo reģiona valstu drošību. Arī gāzes vada “Nord Stream 2’’ būvniecībai var būt sekas  uz drošību, jo Krievija to var izmantot kā ieganstu, lai palielinātu militāro klātbūtni Baltijas jūrā.

Jau labu laiku tiek runāts, ka Krievija nostiprina savas militārās spējas Kaļiņingradā, kas ir tik tuvu  Polijai, Lietuvai, arī Latvijai. Ko šeit ir iespējams darīt?

Jaceks Čaputovičs: Mums gluži vienkārši ir jādemonstrē, ka esam gatavi atturēt uzbrukumu un aizstāvēt savu teritoriju, un te es domāju – plašāku Eiropas Savienības vai NATO teritoriju. Tāpēc NATO samitā Varšavā mēs pieņēmām atbilstošus lēmumus, lai nostiprinātu militāro klātbūtni. Esmu gandarīts, ka 160 Polijas karavīru ar tankiem ir šeit, Latvijā.

Tas ir solidaritātes žests ar Baltijas valstīm un īpaši ar Latviju. Savukārt arī Polijas teritorijā ir karavīri no citām NATO dalībvalstīm. Un tā tam būtu jānotiek. Mums ir jādemonstrē solidaritāte, jāinvestē militārajā sektorā un jāattur Krievija kopā ar citiem sabiedrotajiem, kā piemēram, ar Lielbritāniju, ASV vai Kanādu, kas vada kaujas grupu šeit, Latvijā.
 
Nākamnedēļ kopā ar Polijas prezidentu jūs dosieties vizītē uz ASV. Vai jūs aicināsiet amerikāņus izvietot vēl vairāk karavīru uz Polijas zemes?

Jaceks Čaputovičs: Jā, tas tiešām būs viens no Polijas prezidenta Andžeja Dudas un ASV prezidenta Donalda Trampa sarunu tematiem. Mūsu arguments ir, ka ASV karavīri ir vispareizākais instruments, lai atturētu Krievijas agresīvo politiku, līdz ar to mēs vēlamies, lai amerikāņu karavīru Polijā būtu vairāk. Pašlaik Polijā ir vairāk nekā 100 000 ASV karavīru, kuri uzturas rotācijas kārtībā, taču mēs vēlētos mazliet vairāk un lai viņi uzturētos vairāk pastāvīgi. Diskusijas notiek. Mēs ļoti ceram parakstīt vienošanos un palielināt amerikāņu klātbūtni. Krievijai amerikāņi patiešām nozīmē atturēšanu, ko viņi ņem vērā.

Cik daudz vairāk ASV karavīru jūs gribētu?

Jaceks Čaputovičs: Skaitu nevar precīzi pateikt, bet mēs runājam apmēram par tūkstoš karavīriem. Ir ļoti svarīgi arī investēt Polijas infrastruktūrā, lai NATO karavīri krīzes vai Krievijas agresijas gadījumā varētu ierasties, ja būtu tāda nepieciešamība, un viegli pārvietoties tur, kur viņi būtu vajadzīgi. Mums ir jāizveido arī galvenā mītne  un jāattīsta dažādas prasmes – izlūkspēkiem, speciālajiem spēkiem, mums ir vajadzīgi tanki, artilērija, kas šeit būtu kā atturošs elements.

Ir izskanējušas ziņas, ka Polijā varētu veidot jaunu ASV spēku bāzi. Vai par to runāsiet?

Jaceks Čaputovičs: Mēs šobrīd redzam, ka efektīvāk no militārā viedokļa būtu  ASV karavīru klātbūtnes palielināšana dažādās vietās, nevis vienas atsevišķas bāzes izveidošana. Polijas teritorijā jau ir NATO spēku karavīri no dažādām valstīm, ko vada ASV, un ASV spēki ir arī divpusējā līguma ietvaros, kuri, starp citu, atrodas tuvu Kaļiņingradai un arī Baltijas valstīm, taču tagad mums ir jāizplāno, kā šos spēkus dislocēt, lai tie no militārā viedokļa darbotos efektīvi.

Vai tas ietekmēs arī Baltijas valstu drošību?

Jaceks Čaputovičs: Es tā domāju, jo tas jums dos lielāku drošības izjūtu, zinot, ka amerikāņi un ievērojams skaits ir ļoti tuvu. Ir sarunas arī Eiropas Savienības līmenī, taču mēs domājam, ka tad, kad mēs sastopamies ar tik nopietnu draudu kā Krievijas uzvedība, ASV un transatlantiskās attiecības ir mūsu drošības atslēgas. Tāpēc mēs cenšamies attīstīt attiecības ar ASV, un esmu pārliecināts, ka visas trīs Baltijas valstis domā līdzīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti