Panorāma

Krievija un Igaunija pazemina diplomātisko attiecību līmeni

Panorāma

Jauns ES militārais atbalsts Ukrainai – 500 miljoni eiro

Vācija nesteidzas ar lēmumu par "Leopard 2" piegādēm

Polija un Lietuva aicina ātrāk piegādāt tankus Ukrainai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Polijas prezidents Andžejs Duda un Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pirmdien aizvadījuši divpusējas sarunas par karu Ukrainā un Eiropas drošību. Abas valstis atbalsta smagā bruņojuma, tai skaitā moderno tanku "Leopard 2" nosūtīšanu uz Ukrainu.

Lietuvas prezidents iepriekš pauda nožēlu, ka notiek vilcināšanās ar svarīgu lēmumu pieņemšanu. Vaicāts par viņa secinājumiem par Vācijas nostāju pēc tikšanās Ramšteinā, Nausēda nepieminēja Vāciju, taču izteica nožēlu par acīmredzamo nevēlēšanos provocēt Krieviju un nosauca kavēšanos ar svarīgu lēmumu pieņemšanu par amorālu.

Arī Polija pauda nelokāmu apņēmību nosūtīt tankus "Leopard 2" Ukrainai. Polijas amatpersonas uzsvēra, ka valsts savus tankus varētu nosūtīt arī bez Vācijas piekrišanas. Vācija apgalvo – lūgumu ļaut sūtīt tankus neesot saņēmusi.

"Mēs pastāvīgi izdarām spiedienu uz valdību Berlīnē, lai viņi dalītos ar saviem "Leopardiem". Viņiem ir vairāk nekā 350 aktīvo "Leopardu" un aptuveni 200 stāv noliktavā.

Tas šodien patiešām var palīdzēt grūtībās nonākušajai Ukrainai, jo šī cīņa nozīmē cīņu par drošību un mieru Eiropā," uzsver Polijas premjers Mateušs Moraveckis.

Polijas premjers paziņojis – ja netiks panākta vienošanās ar Vāciju, Polija veidos mazāku koalīciju ar valstīm, kas ir gatavas Ukrainai ziedot dažus no saviem modernajiem tankiem.

"Mēs sazināmies ar visām valstīm, kurām ir "Leopard" tanki, bet mēs sazināsimies arī ar mūsu partneriem, kuriem ir cita veida tanki. Sūtīt tankus būs jēga, ja tie apbruņos veselu brigādi, ja liela Ukrainas kaujas vienība tiks aprīkota ar šiem tankiem," spriež Moraveckis.

Tikmēr Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka sacījusi, ka vienošanās varētu tikt panākta.

"Mums ir noteikumi, eksporta un gala lietojuma kontroles noteikumi, kur jālūdz atļauju. Ja mums to lūgtu, tad mēs nestāvētu ceļā," teica Bērboka.

Pēc šiem Bērbokas komentāriem Moraveckis atzina, ka spiediena izdarīšana ir bijusi efektīva un izteica cerību, ka Vācija jau tuvākajā laikā lems piegādāt tankus "Leopard" Ukrainai. Turklāt ne vien ļaus citām valstīm piegādāt ukraiņiem Vācijā ražotos tankus, bet arī to darīs pati.

"Leopard" tanku piegāde Ukrainai pēdējā laikā bijis īpaši strīdīgs jautājums. No vienas puses, vairākas rietumvalstis, arī Polija, gatavas tos Ukrainai piegādāt no savām rezervēm.

Polijai ir vajadzīga Vācijas, kas ir šo tanku ražotājvalsts, piekrišana, lai tos nosūtītu uz valsti, kas nav NATO dalībvalsts. Pati Vācija savus tankus sūtīt līdz šim nav bijusi gatava.

Moderns bruņojums un tanki, īpaši Vācijā ražotie "Leopard 2" būtu būtisks Ukrainas arsenāla papildinājums. Taču Vācija, kas šos tankus ražo, nesteidz pieņemt lēmumu par to nosūtīšanu, kaut arī šāds paziņojums tika gaidīts jau pagājušās nedēļas NATO sanāksmē Ramšteinā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti