Polijā stājas spēkā jaunais likums par Konstitucionālo tiesu; bažas par tās darbību nerimst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Polijas prezidents Andžejs Duda ir parakstījis jauno likumu par Konstitucionālo tiesu. Kā uzskata valdošā partija „Likums un taisnīgums”, jaunajai likuma redakcijai vajadzētu mazināt Eiropas Savienības šaubas par likuma varu valstī. Pretēju viedokli gan pauž opozīcijas partijas. Savukārt Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs aicinājis prezidentu atteikties no dokumenta apstiprināšanas.

Strīdi ap Polijas konstitucionālā tribunāla likumu turpinās jau mēnešiem ilgi, un tiesas darbība šajā laikā faktiski ir bijusi bloķēta. Šī situācija ir izraisījusi arī Eiropas Komisijas satraukumu, kas paudusi pārliecību, ka Konstitucionālās tiesas lēmumi netiek izpildīti, tādējādi apdraudot demokrātiskās vērtības.

Lai mazinātu Eiropas Savienības bažas, Jaroslava Kačiņska vadītā partija „Likums un taisnīgums” ir veikusi nelielas izmaiņas iepriekš pieņemtajos dokumentos, un valsts prezidents Andžejs Duda tos tagad ir apstiprinājis. Jaunās izmaiņas paredz, ka turpmāk 15 tiesnešu lielais tribunāls varēs pieņemt lēmumus tikai ar divām trešdaļām balsu, nevis vienkāršo vairākumu, kā tas bija agrāk. Tāpat tiesnešiem būs pienākums izskatīt lietas to iesniegšanas kārtībā, nevis pēc to nozīmīguma. Īpaši svarīgu lēmumu izskatīšanā klāt būs jābūt tikai 11 tiesnešiem, bet pilnā sastāvā tiesai būs jāizskata tikai veto prezidenta likumiem, likumam par tribunāliem, kā arī politisko partiju darbības atbilstība konstitūcijai. Citu likumu atbilstību konstitūcijai tribunāls varēs izskatīt pat tikai piecu tiesnešu sastāvā.

Opozīcija uzskata, ka šie labojumi kārtējo reizi bloķēs tribunāla darbību un atņems tiesnešiem iespējas ietekmēt politisko situāciju valstī, kur visi varas atzari faktiski atrodas valdošās partijas kontrolē. Kā norāda izdevums "Gazeta Wyborcza", Andžeja Dudas parakstītajā likumā nav ņemtas vērā Venēcijas komisijas rekomendācijas, kā arī nav apstiprinātas iepriekšējā parlamenta darbības laikā zvērestu nodevušo tiesnešu pilnvaras.

Jāatgādina, ka pagājušajā trešdienā Eiropas Komisija deva Polijai trīs mēnešus laika, lai novērstu trūkumus konstitucionālās tiesas likumā. Kā paziņoja Eiropas Komisijas viceprezidents Franss Timmermanss, jautājumi, kas apdraud likuma varu, tā arī nav atrisināti. Tas attiecas, piemēram, uz prasību automātiski publicēt visus tiesas spriedumus. Timmermanss arī nāca klajā ar virkni jaunu rekomendāciju, tostarp aicinot Konstitucionālo tiesu pārbaudīt 22. jūlijā pieņemto Konstitucionālās tiesas likumu.

Ja Polijas valdība atlikušajos nepilnos trijos mēnešos nenovērsīs likuma nepilnības, Eiropas Komisija var iedarbināt Lisabonas līguma 7. paragrāfu. Tas nozīmētu, ka ar vismaz 22 Eiropas Savienības valstu un Eiropas Parlamenta piekrišanu var tikt atzīts, ka Polijā pastāv nopietns apdraudējums Eiropas Savienības pamatvērtībām. Ja šādi pārkāpumi tiks atzīti vienbalsīgi, Eiropadome var pret Varšavu ieviest sankcijas, līdz pat balsstiesību apturēšanai Eiropadomē. Teorētiski tiek pieļauts, ka Polijai varētu apturēt arī maksājumus Eiropas Savienības struktūrfondos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti