Visi līderi parakstījuši deklarāciju par atbalsta turpināšanu Kijivai. Tas mudinājis arī citus Rietumu sabiedrotos nākt klajā ar solījumiem par papildu militāro atbalstu Ukrainai.
Jau no pirmās kara dienas Ukraina jutusi brālīgo poļu un lietuviešu tautu atbalstu. Tā, trešdien tiekoties ar Lietuvas un Polijas prezidentiem Ļvivā, izteicās Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Un ne velti – poļi bijuši vieni no ciešākajiem ukraiņu sabiedrotajiem. Arī šodien saņemts ilgi gaidīts solījums – Polija gatava Ukrainai nodot vairākus "Leopard" tankus.
"Mēs esam lēmuši nodot Ukrainai vairākus "Leopard" tankus starptautiskas koalīcijas ietvaros. Kā jau zināt, pirms tam jāizpilda vairāki formāli nosacījumi, jādabū atļaujas. Mēs gribam, lai tā ir starptautiska koalīcija, un mēs esam gatavi šai koalīcijai dot pirmo tanku partiju. Ceram, ka Ukraina saņems arī citas šo tanku partijas," teica Polijas prezidents Andžejs Duda.
Ukraina ilgstoši lūgusi Rietumiem šos tankus, jo tie ir spējīgāki par Krievijas izmantotajiem padomju laika tankiem.
Tas ir īpaši svarīgi laikā, kad Rietumu analītiķi brīdina par tuvojošos jaunu Krievijas ofensīvu, kamēr Ukrainas bruņojuma rezerves sāk izsīkt.
Taču, pirms poļi var spert šādu soli, vispirms jāsaņem Vācijas kā tanku ražotājas zaļā gaisma. Nav skaidrs, vai poļi jau iesnieguši Vācijai šādu prasību un kad šādas piegādes varētu notikt. Tāpat nav skaidrs, par kādu tanku daudzumu varētu būt runa. Izskan ziņas par 10 līdz 14 tankiem.
Eksperti gan saka, ka būtisku ieguvumu kara laukā spētu dot ap 100 tankiem, kas ir krietni vairāk, nekā pagaidām solīts, turklāt paies kāds laiks, kamēr ukraiņi tiks apmācīti to lietošanā.
Vācija pati pašlaik neplāno sūtīt ukraiņiem "Leopard" tankus. Tas varētu būt daļēji skaidrojams ar bailēm par tālāku konflikta eskalāciju.
Turklāt tam nav arī Vācijas sabiedrības atbalsta. Nesen veikta aptauja liecina, ka 50% vāciešu bija pret šādu soli, kamēr tikai 38 % – par.
Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba norādījis, ka "tam nav tieši neviena racionāla iegansta" un ka jo ilgāk uz šādiem lēmumiem un piegādēm būs jāgaida, jo vairāk ukraiņu mirs. Viņš kritizējis arī citu ieroču gausos piegādes tempus.
Aukstā kara laikā ražotos tankus, ko iepriekš izmantoja vācu armija, Polija sākusi saņemt kopš 2002. gada. Šobrīd poļu armijas rīcībā ir aptuveni 250 dažādas modifikācijas "Leopard" tanku. Kopumā šie tanki Eiropā ir ļoti izplatīti; tādām valstīm kā Turcijai, Grieķijai, Spānijai tādu ir vairāki simti.
Arī Lietuva, kuras prezidents Gitans Nausēda šodien apgalvoja, ka "Ukrainas karš ir mūsu visu karš", solījusi apgādāt Ukrainu ar pretgaisa aizsardzības sistēmām, kas varētu aizsargāt tās enerģētisko infrastruktūru no dronu uzbrukumiem.
Tāpat Ukrainu drīzumā sagaida arī vairākas citas rietumvalstu kauju mašīnu piegādes no ASV, Francijas un Lielbritānijas.