Pusdiena

Rīdzinieki teritorijas plānā atrod liegtu piekļuvi molam un «zaļo gaismu kapu tramvajam»

Pusdiena

Saeima lems par «oligarhu lietas» materiālu publiskošanu

Polijā kriminalizē frāzi «poļu nāves nometnes»

Polijā kriminalizē frāzi «poļu nāves nometnes»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Polijas Senāts apstiprinājis pretrunīgi vērtēto likumu, kas paredz cietumsodu par „poļu nāves nometņu” pieminēšanu, vērošoties pret praksi šādi saukt nacistiskās Vācijas ierīkotās koncentrācijas nometnes Polijas teritorijā. Varšava virzās uz likuma apstiprināšanu par spīti Izraēlas iebildumiem un pārmetumiem par mēģinājumiem sagrozīt vēsturisko patiesību. Polijas konservatīvo valdība, gluži otrādi, uzskata, ka ar šo likumu vēsturiskā patiesība tiks aizstāvēta.

Polija jau ilgi iebildusi pret ārvalstu mediju praksi nacistiskās Vācijas 2.pasaules karā uzbūvētās koncentrācijas nometnes okupētās Polijas teritorijā, kā Aušvicu un citas, dažkārt dēvēt par „poļu nāves nometnēm”.

Varšavas ieskatā, tas netieši norāda uz Polijas valsts līdzdalību nacistu noziegumos, nomelno un ceļ neslavu valstij un poļu tautai. Īpaši asi Polijas reaģējusi uz gadījumiem, kad šī frāze izskanējusi vācu medijos. Pirms dažiem gadiem, pieminot šo frāzi, poļus sadusmoja arī nu jau bijušais ASV prezidents Baraks Obama, par ko viņš drīz pēc tam atvainojās.

Polijā valdošā konservatīvās partija „Likums un taisnīgums” grib kriminalizēt frāzes „poļu nāves nometnes” lietošanu.

Saskaņā ar likumprojektu, par to draudētu naudassods vai cietumsods līdz trīs gadiem. Mērķis – aizstāvēt valsts reputāciju.

Konservatīvo kontrolētā parlamenta apakšpalāta likumprojektu apstiprināja jau pagājušajā nedēļā, ceturtdien to izdarīja arī augšpalātā Senāts.

“Tas ir mūsu, poļu interesēs. Daudzus gadus vēsture tikusi falsificēta un nepareizi interpretēta. Šo likumu esam pieņēmuši poļu tautas dēļ. Mūsu pašcieņai un patiesībai, kam šis likums kalpos,” skaidroja koalīcijas partijas “Likums un taisnīgums” senators Staņislavs Karčevskis.

Tas gan izraisījis asu Izraēlas kritiku un protestu, kas aicina Varšavu atteikties no likumprojekta. Izraēla gan atzīst, ka frāze „poļu nāves nometnes” ir vēstures sagrozīšana, tomēr piebilst, ka daudzi poļi atbalstīja ebreju nogalināšanu un holokaustu. Tādēļ Izraēlas premjers Benjamins Netanjahu stingri iebilst likumam, paziņojot, ka nepacietīs „patiesības sagrozīšanu un vēstures pārrakstīšanu”.

 Lai gan Izraēla piekrīt, ka frāzes “poļu nāves nometnes” uzskatāma par vēstures sagrozīšanu, pastāv  bažas, ka šis likums tiks izmantots poļu kolaboracionistu attaisnošanai. Reaģējot uz Polijas likumu, Knesets pat ierosinājis paplašināt Izraēlas likumu par holokausta noliegšanu, paredzot sodīt arī tos, kas cenšas noliegt kolaboracionistu noziegumus pret ebrejiem. Neizpratni par jauno likumu pauž arī Polijas opozīcija.

“Visi iepriekšējie Polijas prezidenti smagi strādāja pie labu Polijas un Izraēlas attiecību atjaunošanas. Šis likums tās iznīcina,” uzskata opozīcijas partijas “Pilsoniskā platformas” senators Bogdans Boruševics.

Arī ASV aicinājušas Poliju vēlreiz izvērtēt likumprojektu, paužot bažas, ka tas var ierobežot vārda brīvību un radīt diplomātisko spriedzi.

Polija bažas noraida. Lai stātos spēkā, likums vēl jāparaksta prezidenta Andžejam Dudam, kurš pēc Izraēlas iebildumiem solīja to pārskatīt. Tomēr šonedēļ viņš paziņoja, ka Polija nevar atkāpties un tai ir „tiesības aizstāvēt vēsturisko patiesību”.

„Es nekad nesamierināšos, ka mūs, poļus, kā nāciju vai Poliju kā valsti apmelo, sagrozot vēsturisko patiesību. Nebija nekādu ne poļu nāves nometņu, ne poļu koncentrācijas nometņu. Šādas nometnes tika uzbūvētas neeksistējošas Polijas valsts teritorijā, un to izdarīja vācieši, kas kopā par Padomju Krieviju iebruka, izpostīja un iznīcināja Poliju,” sacīja Duda. “Viņi bija tie, kas būvēja nāves nometnes. Holokaustā nebija ne Polijas valsts līdzdalības, kas tobrīd neeksistēja, ne poļu kā nācijas līdzdalības. Mums jāprasa ievērot šo vienkāršo patiesību – tās ir mūsu tiesības kā nācijai, tāpat kā ebrejiem ir tiesības cīnīties pret antisemītismu. Arī mums ir tiesības cīnīties pret šo rupjo un šokējošo neslavas celšanu,” pauda Polijas prezidents.

Nacistiskās Vācijas okupācijas laikā 2.pasaules karā laikā Polijā tika nogalināti vairāki miljoni tās pilsoņu, tai skaitā trīs miljoni Polijas ebreju. Polijas ebreju kopiena – tolaik viena no lielākajām Eiropā - praktiski tika iznīcināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti