Pusdiena

Pusdiena 16.05.2016

Pusdiena

„Glābiet bērnus!” aicina valstis aktīvāk palīdzēt bēgļu bērniem iegūt izglītību

Polijā rīko mītiņus un vāc parakstus abortu aizliegšanai

Polijā izvēršas asas debates par aicinājumu gandrīz pilnībā aizliegt abortus

Polijā pretabortu organizācijas svētdien, 15.maijā, rīkoja plašus mītiņus, pieprasot gandrīz pilnībā aizliegt abortus Polijā, kur jau tagad ir vieni no striktākajiem likumiem Eiropā. Baznīcas un valdošās partijas atbalstītie aktīvisti vāc parakstus attiecīgā likumprojekta iesniegšanai parlamentā. Vienlaikus Polijā ir notikušās plašas demonstrācijas pret šādu ierosinājumu, un paralēli tiek vākti paraksti petīcijai, lai gluži pretēji - liberalizētu abortu likumus.

Kaut Polijā stingro likumu dēļ abortu skaits ir salīdzinoši neliels, aplēses liecina, ka faktiskais skaitlis ir daudz lielāks, sievietēm izvēloties veikt abortus nelegāli vai dodoties uz kaimiņvalstīm. Polijā spēkā esošie abortu likumi, kas ir spēkā kopš 1993.gada, ir vieni no striktākajiem Eiropā. Tie atļauti tikai gadījumos, kad grūtniecība apdraud sievietes veselību vai dzīvību, kad notikusi izvarošana vai arī augļa attīstībā konstatētas nopietnas problēmas.

Tagad Polijā atkal uzjundījušas diskusijas par aborta likumiem, un nevalstiskās organizācijas, kas iestājas pret abortiem, vāc parakstus petīcijai, lai parlamentā iesniegtu likumprojektu, kas likumus padarītu vēl stingrākus. Aktīvisti, kuriem atbalstu izteikusi Polijā ietekmīgā Katoļu baznīca un tagad valdošā konservatīvā partija „Likums un Taisnīgums”, vēlas abortus aizliegt gandrīz pilnībā.

Likumprojekta ierosinājums paredz, ka aborts būs atļauts tikai gadījumā, ja tas nepieciešams sievietes dzīvības glābšanai. Tāpat paredzēts pagarināt maksimālo ciemtumsodu cilvēkiem, kas veic nelikumīgu abortu - no diviem līdz pieciem gadiem.

Svētdien, 15.maijā, pretabortu nevalstiskās organizācijas rīkoja demonstrācijas ar lozungu „Katra dzīvība ir nenovērtējama”. Varšavā sapulcējās simtiem cilvēku, un rīkotāji norādīja, ka līdzīgas demonstrācijas notika vēl 140 pilsētās visā valstī.

Nevalstiskās organizācijas paziņojušas, ka līdz jūnija beigām turpinās 100 000 parakstu vākšanu, kas nepieciešami petīcijas iesniegšanai parlamentā.

Līdzīgi centieni ir bijuši arī iepriekš. 2011.gadā pretabortu organizācijas savāca vairāk nekā pusmiljonu parakstu abortu aizliegumam. Taču parlaments priekšlikumu noraidīja. Tomēr šobrīd pēc uzvaras pērnā rudens vēlēšanās parlamentu kontrolē konservatīva partija „Likums un Taisnīgums”, kas var mainīt balansu.

Sabiedrības attieksme gan sašķelta. Nesen publicēta Sabiedriskās domas izpētes pētījumu centra CBOS aptauja liecina, ka 69% poļu uzskata abortu par „amorālu un nepieņemamu”. Tajā pašā laika tikai katrs septītais jeb 14% atbalstīja pilnīgu abortu aizliegumu.

Bet martā publicēta aptauja liecināja, ka 51% poļu savukārt vēlas, lai pieeja abortiem tiktu paplašināta.

Polijā ir notikušas arī plašas demonstrācijas pret priekšlikumu abortu likumu padarīt stingrāku. Šīs nevalstiskās organizācijas, kas uzskata, ka minētie ierosinājumi tikai palielinātu nelegālo abortu skaitu, sākušas kampaņu 100 000 parakstu savākšanai petīcijas iesniegšanai, lai, gluži pretēji, liberalizētu abortu likumu.

Arī trīs bijušās Polijas pirmās lēdijas nosodījušas rosinātos grozījumus par vēl stingrākiem ierobežojumiem abortu veikšanā. Danuta Valensa, Jolanta Kvasņevska un Anna Komorovska atklātā vēstulē paziņoja, ka „ikviens aborts ir traģēdija,” bet to vēl stingrāka ierobežošana tikai „palielinātu sieviešu traģēdiju”.

Aplēses liecina, ka Polijā, kur dzīvo 38 miljoni iedzīvotāju, legāli tiek veikti tikai 700 līdz 1800 aborti gadā. Tajā pašā laikā sieviešu tiesību organizācijas lēš, ka patiesais skaitlis ir 100 000 līdz 150 000 abortu gadā, kas notiek nelikumīgi vai dodoties uz klīnikām kaimiņvalstīs.

Pagājušajā nedēļā publicēts pētījums liecina, ka abortu daudzums turīgajās valstīs krities par 40% kopš 1990.gada, bet attīstības valstīs nav mainījies. Sadarbībā ar Pasaules Veselības organizāciju veiktajā pētījumā arī secināts, ka abortus ierobežojoši likumi nesamazina to skaitu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti