Polijā gandrīz desmitkārtīgi samazinājies legālo abortu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šovasar ASV augstākā tiesa atcēla gadu desmitiem spēkā esošo likumu, kas tiesības uz abortu noteica par konstitucionālām tiesībām. Šis lēmums ar jaunu sparu aktualizēja arī situāciju abortu jomā Polijā, kur pirms pusotra gada stājās spēkā vieni no bargākajiem abortu aizliegumiem Eiropas Savienībā. Abortu skaits Polijā ir strauji samazinājies, taču situāciju sarežģī arī lielais valstī ieceļojušo Ukrainas bēgļu skaits. Arī daudzas ukrainietes Polijā vēršas pēc palīdzības, vēloties veikt abortu, taču nākas saskarties ar grūtībām.

Polijā gandrīz desmitkārtīgi samazinājies abortu skaits
00:00 / 04:39
Lejuplādēt

Pagājis pusotrs gads, kopš Polijā stājās spēkā visai pretrunīgi vērtētais Polijas konstitucionālās tiesas spriedums, ar kuru tika atzīts, ka grūtniecības pārtraukšana, ja auglim ir diagnosticēti iespējamie veselības traucējumi dzemdībās, pārkāpj konstitūcijas aizsargātās tiesības uz dzīvību. Stājoties spēkā šiem noteikumiem, Polijā abortu veikšana tagad ir atļauta tikai divos gadījumos: ja tiek apdraudēta mātes dzīvība vai ja grūtniecība iestājusies izvarošanas vai incesta gadījumā.

Kā liecina laikraksta "Rzeczpospolita" rīcībā nonākusī informācija, tad visa pagājušā gada laikā Polijā ir veikti vien 107 atļauti aborti. Un tas ir ļoti zems skaitlis valstij, kurā dzīvo 40 miljoni cilvēku. Tas ir aptuveni par 90% zemāks skaitlis nekā iepriekšējos gados, kad vidēji Polijā tika veikti gandrīz 1100 abortu.

Turklāt lielākā daļa pagājušajā gadā medicīniskā ceļa pārtraukto grūtniecību ir veiktas pirmajās 27 gada dienās līdz jauno ierobežojumu stāšanās spēkā. Tāpat šī statistika rāda, ka par spīti dramatiskajam kritumam gandrīz nav izmainījies abortu gadījumu skaits, kad tiek apdraudēta mātes dzīvība. Iepriekšējos gados tie vidēji bija 36 gadījumi, bet pērn – 32.

Pēc tam, kad stājās spēkā jaunie noteikumi, izskanēja bažas par to, ka ārsti varētu mēģināt veikt abortus, aizbildinoties ar iespējamo kaitējumu mātes garīgajai veselībai. Šādas bažas nav apstiprinājušas. Turklāt daudzi ārsti atzina, ka vēl līdz galam nav izpratuši visus ierobežojumus, tāpēc, baidoties no iespējamās kriminālatbildības, labāk procedūras neveic.

Uz to norādīja arī ginekologs Rafals Kuzliks: "Mēs baidāmies darīt jebko, ko varētu nosaukt par abortu, jo mēs nezinām, kas notiks tālāk. Pat ja mēs redzam, ka viss ir likumīgi, mēs baidāmies, ka kādam tas tomēr var nelikties likumīgi, ka ir nepieciešamas pārbaudes. Taču mums nav tam laika. Tāpēc bieži vien mums ir jāsaka – atvainojiet, bet mēs jums nevaram palīdzēt."

Laikraksts "Rzeczpospolita" arī norāda, ka pagājušajā gadā oficiāli nav veikts arī neviens aborts, lai izbeigtu grūtniecību, kas iestājusies krimināla pārkāpuma dēļ. Lai arī citos gados šie rādītāji ir bijuši mērāmi uz vienas rokas pirkstiem, aktīvisti uzsver, ka situācija nebūt neliecina, ka šādu gadījumu nav.

Šie zemie dati pierādot, cik lielas grūtības ir sievietēm pierādīt pret viņām pastrādāto noziegumu.

Turklāt bieži vien sabiedrības kopējā nosodošā nostāja arī var būt kavējošs faktors.

Kā norādīja abortu tiesību aktīviste Justina Vidžinska, jauno likumu dēļ cilvēkiem vienkārši nav, kur vērsties: "Cilvēki, kuri vēlas veikt abortu, Polijā nekur nav pazuduši. Viņi joprojām šeit ir. Taču viņiem nav nevienas vietas, uz kurieni aiziet un atklāti izrunāties par saviem plāniem."

Pati Justina Vidžinska turpina savu darbību par spīti tam, ka pret pašu viņu ir izvirzītas apsūdzības par aborta veicināšanu kādai sievietei. Viņa kādai vardarbīgās attiecībās dzīvojošai sievietei bija nosūtījusi abortu izraisošus medikamentus.

Jautājums par abortu pieejamību Polijā ir aktualizējies arī kopš gada sākuma, kad Polijā ieradās miljoniem bēgļu no Ukrainas. Arī starp šiem bēgļiem ir sievietes, kuras meklē palīdzību, lai izbeigtu grūtniecību. Un, kā norādīja Justīna Vidžinska, gan viņa, gan citi brīvprātīgie šādu palīdzību sniedz, lai arī ir grūti izskaidrot, kāpēc ir tik apgrūtināta palīdzība no ārstu puses.

"Pat tad, kad viņas saka, ka ir izvarotas, ka ir izvēlējušās izbeigt grūtniecību, jo nākotne ir neprognozējama, kad saka, ka vīrs ir palicis Ukrainā, es esmu stāvoklī, mūsu māja ir pilnīgi iznīcināta un es nezinu, kāda būs mūsu nākotne… Mēs uzklausām visus šos iemeslus, kāpēc ir vēlme pārtraukt grūtniecību, taču mēs tos netiesājam. Mums ir pilnīgi vienalga, kāpēc tu vēlies pārtraukt grūtniecību. Svarīgākais ir apzināties, ka tas ir tavs lēmums un tava situācija. Tā ir tava, nevis kāda cita izvēle."

Šeit gan jāpiebilst, ka arī Polijā netrūkst aktīvistu, kuri uzskata, ka arī ieceļotājām no Ukrainas būtu jāpakļaujas vietējiem likumiem un jāpierāda, ka tiešām ir notikusi izvarošana vai kāds cits noziegums. Pretējā gadījumā esot iespējams manipulēt ar savu neaizsargāto stāvokli.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti