Polija būvēs vairākus metrus augstu žogu uz Baltkrievijas robežas ar mērķi mazināt migrantu plūsmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Polija būvēs vairākus metrus augstu žogu uz robežas ar Baltkrieviju, lai samazinātu trešo valstu pilsoņu nelikumīgu iekļūšanu valstī. Varšava vaino Minsku migrācijas krīzes izraisīšanā. Savukārt Baltkrievijas autoritārais vadītājs Aleksandrs Lukašenko apsūdzējis Poliju necilvēcīgā rīcībā pret migrantiem, kuri vēloties nokļūt Rietumeiropā. 

Polija vairākas nedēļas reģistrē rekordlielu robežpārkāpēju skaitu uz robežas ar Baltkrieviju. 

Šomēnes Polijā no Baltkrievijas nelikumīgi mēģinājuši iekļūt vairāk nekā 2000 cilvēku. 

Lielākajai daļai no viņiem tas nav izdevies, bet vairākus simtus ir aizturējuši poļu robežsargi. Salīdzinājumam: 2020. gadā uz Polijas un Baltkrievijas robežas aizturēja tikai 120 robežpārkāpējus.

Polija būvēs vairākus metrus augstu žogu uz Baltkrievijas robežas
00:00 / 03:10
Lejuplādēt

Vairums no robežpārkāpējiem ir Irākas un Afganistānas pilsoņi. Varšava ir pārliecināta, ka migrantu plūsmu no Tuvajiem Austrumiem organizē Baltkrievijas varasiestādes, lai atriebtos Polijai un Eiropas Savienībai par baltkrievu opozīcijas atbalstīšanu un noteiktajām sankcijām pret Baltkrieviju.

Reaģējot uz migrantu pieplūdumu, Polija uz robežas ar Baltkrieviju 150 kilometru garumā izvietoja dzeloņstiepļu žogu. Polijas aizsardzības ministrs Marjušs Blaščaks pirmdien atzina, ka šis risinājums sevi nav attaisnojis, tāpēc valdība nolēmusi uz robežas ar Baltkrieviju uzbūvēt divarpus metru augstu žogu. Blaščaks sacīja, ka žogs ir nepieciešams, lai aizsargātu Poliju pret iespējamiem teroristu uzbrukumiem un liegtu cilvēku kontrabandistiem izmantot migrantus, kurus no Baltkrievijas mēģina nelikumīgi ievest Polijā. 

Ministrs neprecizēja, cik garš būs iecerētais robežas žogs un kādas būs tā izmaksas. Polijai ar Baltkrieviju ir 400 kilometru gara robeža.

Žogs līdzināsies tam, ko Ungārija 2015.–2016.gadā uzbūvēja gar Serbijas robežu, Eiropai saskaroties ar migrantu plūsmu no Sīrijas.

Blaščaks arī paziņoja, ka dubultos uz robežas izvietoto karavīru skaitu. Pagājušajā nedēļā visā tās garumā dislocēja 900 karavīru, bet tagad to skaits pieaugs līdz aptuveni 2000.

Cilvēktiesību aizstāvji un opozīcijas politiķi apsūdzējuši Polijas varasiestādes starptautisko normu pārkāpšanā, neatļaujot šķērsot valsts robežu migrantiem, kuri esot lūguši aizsardzību.

Polijas ārlietu ministra vietnieks Marcins Pšidačs noraidījis pārmetumus. Viņš sacīja, ka Polijas valdība šos cilvēkus uzskata par ekonomiskajiem migrantiem, kuri likumīgi uzturas Baltkrievijā. Viņš arī noliedza apgalvojumus, ka poļu robežsargi daļu migrantu ar varu piespieduši atgriezties Baltkrievijā.

Baltkrievijas vadītājs Aleksandrs Lukašenko apgalvo, ka pēdējo diennakšu laikā caur Baltkrieviju Polijā iekļuvuši vairāki desmiti afgāņu bēgļu, kuri vēloties nokļūt Rietumeriopā. Taču poļu robežsargi viņus ar varu esot atspieduši atpakaļ Baltkrievijas teritorijā. 

“Ko izdarīja poļi – viņi Polijas teritorijā sagūstīja aptuveni 50 cilvēkus, kuri, kā paši apgalvo, devās uz Vāciju, kur viņus sauca mutere Merkele. Poļi, šaujot virs viņu galvām, atspieda šos cilvēkus līdz Baltkrievijas robežai. Protams, ka viņi devās uz Vāciju, viņi nevēlas doties uz Baltkrieviju. Tādējādi Polija sarīkoja robežkonfliktu, pārkāpjot Baltkrievijas valsts robežu. Un jau divas trīs diennaktis šie nabaga biedri, kuri pārkāpa Baltkrievijas robežu, atrodas tur. Bez ūdens, bez pārtikas, zem skaidrām debesīm,” sacīja Lukašenko.

Lukašenko arī brīdinājis, ka daudzi Afganistānas pilsoņi, kuri vēlas pamest valsti, izmantos Baltkrieviju, lai nokļūtu Eiropas Savienībā.

Tikmēr Lietuvas valdība nolēmusi, ka žogu gar Baltkrievijas robežu 508 kilometru garumā cels enerģētikas uzņēmumu koncerns "Epso-G", un projekta īstenošanai atvēlēs līdz 152 miljoniem eiro.

Stiepļu žogā izmantos dzeloņdrātis, un tas būs trīs līdz četrus metrus augsts. Šķērslī būs vārtiņi, lai nodrošinātu robežjoslas un citu robežapsardzes objektu uzraudzību un apkopi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti