Polijā aresti par spiegošanu Ķīnas labā

Aizdomās par spiegošanu Polijas drošības dienesti aizturējuši uzņēmēju no Ķīnas un Polijas pilsoni. Vietējie mediji vēsta, ka Ķīnas pilsonis ir vadošs darbinieks Ķīnas telekomunikāciju milža "Huawei" Polijas filiālē. Telekomunikāciju sektorā strādājis arī aizturētais Polijas pilsonis – mobilo sakaru operatorā "Orange Polska". Pār "Huawei" gulstas aizdomu ēna par saitēm ar Ķīnas izlūkdienestiem, kā dēļ vairākas valstis liegušas izmantot ķīniešu uzņēmuma tehnoloģijas mobilo sakaru tīklu attīstīšanā.

Polijā aresti par spiegošanu Ķīnas labāGints Amoliņš

  Abi vīrieši aizturēti jau otrdien uz aizdomu pamata, ka viņi „strādāja Ķīnas dienestiem, kaitējot Polijai”. Tā piektdien paziņoja Polijas drošības dienestu preses pārstāvis Staņislavs Žarins. Saskaņā ar Polijas mediju ziņoto, ķīnietis esot Ķīnas telekomunikāciju giganta "Huawei" Polijas filiāles pārdošanas direktors.

  Žarins viņu identificēja kā Vendzjinu V (Weijing W), bet aizturēto Polijas pilsoni kā Pjotru D. Polijas drošības dienestu pārstāvis norādīja, ka ir pārmeklēti abu dzīvokļi un darbavietas, bet Polijas pilsonis strādājis „vairākās valsts institūcijās.” Poļu mediji vēsta, ka Pjotrs D ir bijušais Polijas Iekšējās drošības pārvaldes aģents, bet patlaban kiberdrošības konsultants Francijas telekomunikāciju kompānijas "Orange" Polijas filiālē. Polijas telekanāls TVP vēstīja, ka Iekšējās drošības pārvaldes aģenti pārmeklējuši gan "Orange Polska", gan "Huawei" birojus. Aģenti pārmeklējuši arī Polijas Elektronisko komunikāciju biroja telpas, kur poļu aizdomās turētais arī iepriekš strādājis.

  "Orange Polska" atzina, ka aģenti otrdien savākuši materiālus attiecībā uz kādu darbinieku, un solīja sadarboties ar varasiestādēm. Uzņēmums "Huawei" savukārt paziņoja, ka ir informēts par situāciju. Tas piebilda, ka visās valstīs strādā saskaņā ar to attiecīgajiem „likumiem un regulācijām”, un pieprasa, ka tiem seko arī visi darbinieki.

  Ķīnas tehnoloģiju milzis "Huawei" ir viens no lielākajiem telekomunikāciju aprīkojuma un pakalpojumu sniedzējiem pasaulē. Tas nesen arī apsteidza ASV uzņēmumu "Apple", kļūstot par otro lielāko viedtelefonu ražotāju aiz dienvidkorejiešu "Samsung". Ķīnas valdība paziņoja, ka ir „ļoti norūpējusies” saistībā ar ziņām par ķīniešu uzņēmēja aizturēšanu Polijā.

  Aizturēšanas Polijā seko aptuveni mēnesi pēc tam, kad Kanādā pēc ASV lūguma tika aizturēta "Huawei" finanšu direktore, uzņēmuma dibinātāja meita Mena Vandžou – aizdomās par Irānas sankciju režīma pārkāpšanu. Ķīna brīdināja Kanādu par „nopietnām sekām”. Decembrī Ķīna aizturēja divus Kanādas pilsoņus – uzņēmēju un bijušo diplomātu -, tos apsūdzot par „kaitēšanu nacionālajai drošībai”.

  Sakaru operators "Orange Polska" pagājušajā gadā sāka sadarbību ar "Huawei" nākamās paaudzes 5G mobilo sakaru tīklu ieviešanā. Tomēr pār Ķīnas telekomunikāciju milzi gulstas aizdomu ēna par saitēm ar Ķīnas valdību un izlūkdienestiem. Pati kompānija apsūdzības kategoriski noraida. Tomēr kā iemeslu minot nacionālās drošības apsvērumus, "Huawei" tehnoloģijas 5G tīkla attīstīšanā liegušas izmantot tādas valstis ASV, Austrālija, Jaunzēlande un Japāna.

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti