Plūdiem turpinoties, Vācijā aicināti evakuēties vēl 15 000 cilvēku

Centrāleiropā turpinoties plašajiem plūdiem, Vācijas varasiestādes svētdien mudināja evakuēties vēl 15 000 cilvēku. Stihija Vācijai nodarījusi vairākos miljardos eiro mērāmus zaudējumus, un glābšanas darbos iesaistīta armija, ugunsdzēsēji un brīvprātīgie.

Postošie plūdi Centrāleiropā izdzēsuši jau vismaz 18 cilvēku dzīvības, tostarp desmit upurus plūdi prasījuši Čehijā.

Savukārt Ungārijas līderi pirmdien apliecināja, ka galvaspilsētai Budapeštai, kas atrodas Donavas krastos, izdevies paglābties no plūdu katastrofas.
Magdeburgā, Vācijā, varasiestādes aicinājušas 15 000 iedzīvotāju pamest Elbas austrumu krastu. Ūdens līmenis šajā upē par vairāk nekā pieciem metriem pārsniedz ierasto atzīmi. Pastāv bažas, ka tuvākajās dienās varētu tikt pārrauti dambji.

"Mēs ceram, ka dambji tuvākajās dienās spēs izturēt spiedienu, taču mēs nevaram būt 100% pārliecināti," atzina ugunsdzēsēju pārstāvis.
Kopumā aizvadītās nedēļas nogales laikā Magdeburgā un tās apkaimē evakuēti 23 000 cilvēku. Vācijas prezidents Joahims Gauks apmeklējis plūdos cietušos reģionus.

Pirmdien Tīringenē, Saksijā un Bavārijā tiek prognozētas jaunas lietavas, kuru laikā uz kvadrātmetru dažu stundu laikā varētu nolīt pat 50 litri nokrišņu.

Kanclere Angela Merkele kopā ar federālo zemju premjerministriem plāno rīkot krīzes sanāksmi, lai lemtu par stihijā nodarīto zaudējumu atlīdzināšanu.

Tikmēr Budapeštā izdevies izvairīties no plūdu katastrofas, pret plūdiem izveidotās aizsardzības būves ir stāvējušas stingri, bet ūdens līmenis Donavā, kas bija sasniedzis vēsturiski augstākās atzīmes, pirmdien jau sācis kristies.

"Mums nav ziņu par katastrofālām situācijām, situācija normalizējas," preses konferencē sacīja Budapeštas mērs Ištvāns Tarlošs.

Tas pats esot sakāms par situāciju visā valstī. Nav saņemtas ziņas par to, ka plūdi, kas jau tiek raksturoti kā Eiropas postošākie pēdējās desmitgades laikā, Ungārijā būtu prasījuši upurus vai arī, ka būtu gūti nopietni savainojumi.

"Trešdien briesmām Budapeštai vairs nevajadzētu draudēt, un ir cerības, ka pilsētas sniegums būs bijis labs - plūdu dēļ nav neviena nāves gadījuma, cilvēki nav savainoti," preses konferencē norādīja Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans.

Galvenā ārkārtas dienestu operācijas uzmanība centienos nepieļaut plūdu katastrofas izraisīšanos tagad tiek veltīta apdraudētākajiem apvidiem Ungārijas dienvidos, piebilda premjers.

Iedzīvotāji, kas piesardzības dēļ tika evakuēti no ciematiem Ungārijas ziemeļrietumos, sākot ar otrdienu, varēs atgriezties savās mājās, sacīja Orbans. Visā Ungārijā kopš ceturtdienas evakuēti aptuveni 1400 cilvēku.

Ūdens līmenis Donavā svētdien vakarā sasniedza vēsturiski augstāko atzīmi - 8,91 metru -, pārspējot līdzšinējo rekordu - 8,6 metrus -, kas tika reģistrēts 2006.gadā.

Jau pirmdien ūdens līmenis sāka kristies un plkst.8 pēc vietējā laika (plkst.9 pēc Latvijas laika) tas jau bija nokrities līdz 8,88 metru atzīmei, sacīja Tarlošs.

Nožogojumi, kas pret plūdiem bija saslieti pilsētas visapdraudētākajos apvidos, izturējuši, sacīja mērs.

Ceļi līdzās Donavai plūdu dēļ tika slēgti pagājušo trešdien. Galvenais ceļš, kas savieno galvaspilsētu ar plūdu skartajiem apvidiem ziemeļrietumos, joprojām ir slēgts.

"Mūsu lielākā problēma patlaban ir transporta sastrēgumi," sacīja mērs, mudinot cilvēkus neizmantot savas automašīnas, bet gan sabiedrisko transportu.

Plūdu piemeklētajos apvidos Ungārijas ziemeļrietumos ūdens līmenis turpina kristies kopš svētdienas, tomēr daudzi ceļi tur joprojām ir slēgti.

"Suzuki" automašīnu rūpnīca Estergomā, kas atrodas 65 kilometrus uz ziemeļiem no Budapeštas, paziņoja, ka daudzi tās strādnieki nespēj nokļūt darbā, un tāpēc ražošana pirmdien ir apturēta. Lēmums par ražošanas atsākšanu otrdien vēl nav pieņemts, sacīja rūpnīcas pārstāvji.

Savukārt Šveicē, kur līdz šim plūdi nebija nodarījuši plašus postījumus, svētdienas vakarā sākās spēcīgas lietavas un krusa, kas izraisīja dubļu nogruvumus un plūdus. Tie savukārt bloķējuši ceļus un dzelzceļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti