Plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtu piegādes Lietuvai sola tikai pēc vairākiem mēnešiem

Plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtu, kas var būt nozīmīgas smagi slimiem Covid-19 pacientiem, piegādes termiņš labākajā gadījumā ir trīsarpus mēneši, ziņo Lietuvas sabiedriskais medijs “Lietuvos Radijas ir televīzija” (LRT). Iepriekš Lietuva paziņoja par 400 šādu aparātu iepirkšanu, vēsta Rus.lsm.lv.

“Covid-19”

“Covid-19” ir koronavīrusa veids, kas var izraisīt gan vieglas elpceļu infekcijas, gan smagas saslimšanas ar nopietnām komplikācijām (pneimoniju, nieru mazspēju) un pat nāvi. Nopietnas saslimšanas iepriekš ir izraisījis SARS un MERS.

Koronavīrusu slimības klīniskās pazīmes: drudzis, klepus un apgrūtināta elpošana ar pneimonijas radioloģiskajām atradnēm.

Riska grupas pacienti: gados veci cilvēki, cilvēki ar novājinātu imunitāti, cilvēki ar hroniskām slimībām.

Vai saslimušie izārstējas? Infekciju ārstējot, cilvēks pilnībā atveseļojas. Bet tas ne vienmēr attiecas uz riska grupas pacientiem. Pašlaik nav vakcīnas un specifiskas ārstēšanas. 

Informācija: SPKC

Pašlaik Lietuvā ir aptuveni 900 plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtas. Saistībā ar Covid-19 izplatīšanos valsts plāno iegādāties vēl 400 šādus aparātus, tam atvēlot 14 miljonus eiro.

Arī Latvija ir atvēlējusi papildu līdzekļus veselības nozarei cīņai ar Covid-19, tostarp plāno papildu iekārtu iegādi.

Uzņēmumi, kas Lietuvai piegādā medicīnas aparatūru, tai skaitā plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtas, žurnālistiem pastāstīja, ka vēl nav saņēmuši šādu pasūtījumu no Veselības ministrijas. Uz to norādīja uzņēmuma “Arbor Medical Corporation LT” pārstāvis Mindaugs Daugela:

“Oficiāli pieprasījuma nav bijis. Tas ir ļoti slikti. Tāpēc ka piegādes termiņš, es domāju, būs aptuveni 15 nedēļas.”

Visa reanimācijas aparatūra, kas atrodas uzņēmuma noliktavā, bija bez maksas nodota medicīnas iestādēm pagājušajā nedēļā, bet jaunas piegādes praktiski apstājušās.

“Es centīšos saņemt šīs iekārtas. (..) Tas, kas bija man noliktavā, jau nogādāts slimnīcām. Jo tām patiešām tas vajadzīgs! Ja es nepasūtīšu tagad, bet pasūtīšu rīt, iekārtu atvedīs trīs nedēļas vēlāk,” sacīja uzņēmuma vadītājs Aurims Šurvanks.

Viņš skaidroja, ka pasaulē nav tik daudz plaušu mākslīgās ventilācijas iekārtu ražotāju un tie visi pašlaik pārslogoti ar pasūtījumiem. Līdz ar to piegādes varot aizņemt līdz četriem mēnešiem.

Uzņēmējs arī uzskata, ka pašlaik nav īstais brīdis savstarpējais konkurencei, bet jāsaskaņo piegādes. “Citas valstis ir tādā pašā situācija. Bet tagad neviens ne ar ko nerēķinās,” piebilda Šurvanks.

Par to, ka piegādes termiņi var kļūt vēl garāki, brīdina arī “Litfarma” vadītājs Vaids Slesoraitis. Plaušu mākslīgas ventilācijas aparātus varot saņemt tikai 2021. gada otrajā ceturksnī. Viens no ražotājiem esot neoficiāli informējis, ka saņēmis pasūtījumu par 1000 šādu aparātu piegādi Ķīnai.

“Ja mums būtu 50 gabali šodien, tos izpirktu kā karstus pīrādziņus,” sacīja uzņēmuma “Sorimpeksas” direktors Ramuns Žalnerauskis. Uzņēmuma pasūtītie aparāti pašlaik esot kaut kur ceļā, un ražotājiem esot tūkstošiem pasūtījumu no Itālijas, Spānijas, Vācijas. “Mūsu pasūtījumi ir kaut kur rindā. Gan ražotnē, gan uz ceļiem – pie Vācijas robežas, pie Polijas robežas,” sacīja Žalnerauskis.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti