Plašumā vēršas sadursmes Dienvidsudānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Arvien satraucošākas ziņas tiek saņemtas no Dienvidsudānas, kur turpinās asiņainas sadursmes valsts prezidenta un viņa bijušā vietnieka atbalstītāju vidū. Cīņā par varu bojā iet arvien lielāks skaits cilvēku un kārtējo reizi saņemtas ziņas par jaunām masu slepkavībām. Reaģējot uz pieaugošo vardarbību, ANO Drošības Padomē iesniegta rezolūcija par papildu miera uzturēšanas spēku nosūtīšanu uz Dienvidsudānu.

Kopš Dienvidsudānas neatkarības pasludināšanas 2011. gadā situācija šajā nemierīgajā reģionā vienmēr ir bijusi visai saspīlēta. Taču pašreizējais bruņotais konflikts aizsākās šī gada jūlijā, kad Dienvidsudānas prezidents Salva Kiirs atlaida no amata savu bijušo vietnieku, viceprezidentu Rīku Mašaru, apsūdzot viņu mēģinājumos sarīkot valsts apvērsumu. Mašars, kurš pārstāv otro lielāko etnisko grupu - nuerus, šādas apsūdzības noraida. Pēdējo nedēļu laikā Mašara atbalstītāji iesaistījušies aktīvās cīņās ar prezidenta atbalstītājiem, ieņemot nozīmīgās Boras un Bentiu pilsētas.

Tikmēr tiek saņemti arvien jauni pierādījumi, ka Dienvidsudānā ir uzsākta etniskā tīrīšana, kas vērsta tieši pret etniskajiem nueriem. Žurnālisti no galvaspilsētas Džubas ziņo, ka šīs nedēļas laikā ir nogalināti vismaz 200 nueru. Šādas slepkavības nueru apdzīvotajos reģionos veicot gan varu atbalstošie drošības spēki, gan vairākumā esošās dinku kopienas pārstāvji. Valsts prezidents gan jebkādu saistību ar etniskajām slepkavībām ir noliedzis.

Oficiālie dati liecina, ka bojā gājušo skaits ir pārsniedzis piecus simtus, savukārt ANO humānās palīdzības aģentūras informē, ka vairāk nekā 80 000 cilvēku ir bijuši spiesti pamest savas dzīvesvietas. Ļoti iespējams, ka šie skaitļi ir daudz lielāki mazāk apdzīvotajos valsts reģionos.

Bet tikmēr ASV delegācija sagatavojusi rezolūcijas projektu ANO Drošības padomei par papildu miera uzturēšanas spēku nosūtīšanu uz Dienvidsudānu. Kā norādījuši avoti Drošības padomē, šajā rezolūcijā tiks iekļauti papildinājumi un labojumi un to plānots apstiprināt otrdien vēlu vakarā. ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns pirmdien solīja, ka visi noziegumi pret cilvēci un visi cilvēktiesību pārkāpumi tiks izmeklēti un vainīgie tiks saukti pie atbildības. Tāpat Bans Kimūns lūdzis nosūtīt uz Dienvidsudānu vēl 5500 karavīru, 423 policistus, sešus helikopterus, tostarp trīs militāros, kā arī transporta lidmašīnu.

Sagaidāms, ka šie spēki reģionā tiks nogādāti no citām netālu esošajām miera uzturēšanas misijām, piemēram, Kongo Demokrātiskajā Republikā, Kotdivuārā, Libērijā, kā arī Sudānas rietumu reģionā Darfūrā. Apvienotās Nācijas arī norāda, ka misija Dienvidsudānā būs pagaidu un spēki no reģiona tiks izvesti līdzko situācija uzlabosies. ANO Dienvidsudānas misija tika izveidota jau 2011. gadā un pašlaik tajā darbojas 6800 miera uzturētāju, bet misijas bāzēs patvērumu guvuši aptuveni 45 000 vietējo iedzīvotāju.

Tikmēr Dienvidsudānā karojošie politiskie līderi ir sākuši runāt par iespējamām miera sarunām. Prezidents Salva Kīrs ir piedāvājis tikties ar savu bijušo vietnieku Mašaru un šajās sarunās kā starpnieki varētu darboties Austrumāfrikas valstu ārlietu ministri. Prezidents gan norādījis, ka viņa oponentam pie sarunu galda būtu jāsēžas, neizvirzot nekādus priekšnoteikumus. Arī Rīks Mašars ir izteicis gatavību iesaistīties dialogā, taču tikai ar noteikumu, ka no ieslodzījuma tiks atbrīvoti viņa politiskie sabiedrotie.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti