Plašumā vēršas korupcijas skandāls «Eulex» Kosovas misijā

Plašumā vēršas skandāls par iespējamo korupciju Eiropas Savienības likuma varas misijā („Eulex”) Kosovā. Vairākas vadošas amatpersonas tiek apsūdzētas kukuļņemšanā un izmeklēšanu kavēšanā.

 

Līdz šim misijas iekšējās izmeklēšanas laikā atstādināta kāda britu prokurore, kura gan norāda, ka patiesībā nekādas izmeklēšanas nenotiek un vadošās amatpersonas var izvairīties no atbildības. Savukārt Eiropas Parlaments un Eiropas Savienības ārlietu dienests rosina aktivizēt uzsākto izmeklēšanu.  

Eiropas Savienības likuma varas misija Kosovā jeb „Eulex” ir lielākā Eiropas Savienības ārējo krīžu novēršanas misija, kurā darbojas aptuveni 1600 policisti, tiesneši un prokurori no visas Eiropas.

Pirmo reizi informāciju par iespējamo korupciju šajā misijā pagājušajā nedēļā publicēja Kosovas laikraksts „Koha Ditore”. Atsaucoties uz „Eulex” iekšējiem dokumentiem, tika ziņots, ka jau kopš 2012.gada misijas amatpersonas ir saņēmušas kukuļus no noziedzniekiem, kuri vēlējušies izvairīties no soda, ir sadarbojušās ar noziedzīgos nodarījumos aizdomās turamām personām, kā arī mēģinājušas apslāpēt iekšējās izmeklēšanas.

Starp iespējamiem aizdomās turamajiem ir „Eulex” galvenā prokurore Jaroslava Novotna un Frančesko Florits, kurš ir bijušais tiesnešu sapulces vadītājs. Laikraksts arī ziņoja, ka „Eulex” esot nodevusi slepenu informāciju Serbijas izlūkdienestiem, turklāt misijas pārstāvji esot mēģinājuši panākt šīs informācijas nepublicēšanu, draudot ar kriminālvajāšanu.

Nedēļas sākumā Eiropas Savienības ārlietu dienesta vadošais pārstāvis Rietumbalkānos Fernando Gentilini un civilo misiju vadītājs Kenets Dīns atbildēja uz Eiropas parlamenta deputātu jautājumiem šajā lietā. Šīs tikšanās laikā amatpersonas gan izvairījušās no detalizētas informācijas sniegšanas, norādot, ka turpinās izmeklēšana „Eulex” lietā.

Portāls „EU Observer” ziņo, ka parlamenta ārlietu komitejas vadītājs Elmārs Broks gatavojas iesniegt rakstiskus jautājumus par šo lietu, taču pagaidām visai svārstīgi izturas pret ierosinājumu sākt Eiropas Parlamenta izmeklēšanu. Daži no komitejas pārstāvjiem ir ierosinājuši, ka ziņas par korupciju „Eulex” misijā būtu jāizmeklē Eiropas Savienības pretkorupcijas birojam OLAF, savukārt citi politiķi rosina neatkarīgu izmeklēšanu.

Savukārt Eiropas Savienības ārlietu dienesta preses pārstāve Maija Kocijančiča norāda, ka izmeklēšana jau notiek un rezultātus plānots sasniegt jau vistuvākajā laikā.  

Augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni ļoti rūpīgi seko notiekošajam. Viena no viņas pirmajā sanāksmēm jaunajā amatā bija veltīta tieši šim jautājumam. Pašlaik tiek apsvērts, kā turpmāk attiekties pret šo problēmu. Jebkurā gadījumā, viss tiks darīts ar maksimālu caurskatāmību, lai saglabātu uzticamību misijai. Pašlaik jau ir ierosināta krimināllieta, un Eiropas Savienība kopīgi ar „Eulex” dara visu iespējamo, lai izmeklētu apsūdzības pēc iespējas īsākā laikā.  

Par „Eulex” misijas iekšējo izmeklēšanu tiek saņemta ļoti pretrunīga informācija. Līdz šim zināms, ka korupcijas lietā no pienākumiem ir atstādināta britu prokurore Marija Bamijē, kas esot nopludinājusi informāciju presei. Gan viņa pati, gan laikraksts Koha Ditore šos apgalvojumus noraida. Pati atstādinātā amatpersona, cenšoties aizstāvēt savu reputāciju, ir paziņojusi, ka iekšējā izmeklēšana esot tīrākie meli, jo galvenie aizdomās turamie netiekot nopratināti un viņiem joprojām tiekot ļauts strādāt ar jūtīgām lietām.

Marija Bamijē arī paudusi pārliecību, ka atbildība par notikušo skandālu, kurš jau ir iedragājis gan Eiropas Savienības, gan „Eulex” misijas reputāciju ir jāuzņemas Fernando Gentilini, jo pretējā gadījumā Eiropas Savienības ārlietu dienests vainos Eiropas Savienības Padomi, tā vainos ārlietu dienestu un galu galā neviens netiks sodīts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt