Plaģiātismā apsūdzētā Vācijas izglītības ministre atkāpjas no amata

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Vācijas valdība mazāk nekā astoņus mēnešus pirms parlamenta vēlēšanām palikusi bez viena ministra. Šodien no amata atkāpusies izglītības un zinātnes ministre Anete Šavāna pēc tam, kad Diseldorfas Universitātes Filozofijas fakultāte nolēma atņemt viņai zinātņu doktora grādu saistībā ar "tīšu maldināšanu ar plaģiātismu". Ministre iepriekš noliedza apsūdzību plaģiātismā un solīja pārsūdzēt universitātes lēmumu. Pēdējo gadu laikā Vāciju satricinājuši jau vairāki plaģiātisma skandāli, kuros iesaistīti augstu stāvoši politiķi.

Tagad Vācijā izveidota īpaša interneta mājas lapa, kurā iespējamos plaģiātisma gadījumus varēs pārbaudīt jebkurš interesents. Kā norāda jaunā projekta autori, šādas pārbaudes būs īpaši svarīgas pirms šogad gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.

Visu šo plaģiātisma gadījumu atklāšanā un pārbaudē aktīvi līdzdarbojās interneta projekts "Vroni Plag Wiki", kas pārbauda dažādus zinātniskos darbus, īpaši neizceļot to autorus. Tagad šī projekta izveidotājs Martins Heidingsfelders radījis jaunu interneta vietni "PolitPlag", kas specializēsies tikai uz politiķu disertāciju pārbaudi. Kā vācu medijiem paziņojis Heidingsfelders, šogad Vācijā notiks parlamenta vēlēšanas, un pirms tām vēlētājiem ir tiesības saprast, par kādiem kandidātiem viņiem būs jābalso. Pēc viņa vārdiem, nav pareizi, ka plaģiātismā pieķertas personas pēc tam ir spiestas atkāpties no augstiem amatiem. Daudz labāk būtu, ja šādas personas savas kandidatūras neizvirzītu vispār.

Jaunais interneta projekts ļaus politiķu disertāciju pārbaudēs iesaistīties jebkuram interesentam. Tieši iedzīvotāji būs arī tie, kuri šo projektu finansēs. Katrs, kurš vēlas, var pārskaitīt mājas lapas izveidotājiem no 20 eiro, norādot, kuru disertāciju vēlētos pārbaudīt. Jaunajā mājas lapā atrodama informācija arī par to, cik šādas pārbaudes maksās. Piemēram, sākotnējais pētījums, izmantojot īpašu datorprogrammu, maksās vien 50 eiro, iegūto datu sākotnējā analīze - 300 eiro, bet par katru nākamo pētījuma dienu būs jāmaksā vēl 500 eiro. Martins Heidingsfelders norāda, ka viena vai otra politiķa zinātnisko darbu pārbaudes tiks uzsāktas tikai tad, kad tam tiks savākts nepieciešamais finansējums. Projekta autori arī sola finansiāli atlīdzināt visiem brīvprātīgajiem, kuri palīdzēs jebkurā no izpētes posmiem.

Noslēgumā vien jāpiebilst, ka pats Martins Heidingsfelders no 2004. līdz 2012. gadam darbojās Vācijas Sociāldemokrātiskajā partijā, taču tagad ir pārgājis pretrunīgi vērtētās Pirātu partijas rindās, no kuras gatavojas balotēties Bavārijas parlamenta un Bundestāga vēlēšanās. Lai arī atsevišķi vācu žurnālisti Heidingsfeldera darbu nosaukuši par savtīgu interešu vadītu politisku karu pret atsevišķām partijām, pats projekta autors norāda, ka viņa mērķis ir tikai zinātnes tīrība, pārējais esot mazsvarīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti