Pirms Šrilankas prezidenta vēlēšanām pieaug bažas par drošību un viltus ziņām

Šrilankā sestdien, 16. novembrī, gaidāmas prezidenta vēlēšanas. Pašreizējo prezidentu Maitripalu Sirisenu amatā, visticamāk, nomainīs bijušais aizsardzības ministrs Gotabaja Radžapaksa vai pie varas esošās Apvienotās Nacionālās partijas kandidāts Sadžits Premadasa. Pērn notikušo Lieldienu teroraktu dēļ cilvēki bažījas par drošību arī vēlēšanu laikā. Pēdējo dienu laikā pieauguši arī viltus ziņu apmēri. Tikmēr tūrisma nozare cer, ka vēlēšanas tai dos jaunu grūdienu.

ĪSUMĀ:

  • Šrilankā sestdien gaidāmas prezidenta vēlēšanas.
  • Valsts saskaras ar gausu ekonomiku un augošu politisko polarizāciju.
  • Pašreizējo prezidentu vaino nespējā novērst 2018. gada Lieldienu teroraktus.
  • Pašreizējais prezidents vēlēšanās nekandidēs, par amatu sacenšas 35 kandidāti.
  • Galvenie sāncenši: bijušais aizsardzības ministrs Radžapaksa un pie varas esošās partijas kandidāts Premadasa.
  • Radžapaksa sevi pozicionē kā autoritāru vadoni, kas spēs valsti noturēt drošībā.
  • Pastāv bažas: Radžapaksa prezidentūra varētu atgriezt represijas un cilvēktiesību pārkāpumus.
  • Premadasa ir pievērsies drošībai, tomēr kampaņas centrā - ekonomika, parasto cilvēku dzīves uzlabošana un korupcija.
  • Prognozēt, kurš kandidāts varētu uzvarēt, esot grūti, jo neesot ticamu aptauju.
  • Traucē arī viltus ziņas, kādu pēdējo dienu laikā kļūstot arvien vairāk un satraucot iedzīvotājus.


Aptuveni 30 kilometrus no Indijas dienvidu krasta atrodas Šrilanka - Dienvidāzijas valsts, kas ir tikai nedaudz lielāka par Latviju, tomēr tajā mīt vairāk nekā 21 miljons iedzīvotāju. Šajā sestdienā tur gaidāmas prezidenta vēlēšanas, kas notiks laikā, kad valsts saskaras ar gausu ekonomiku, drošības izaicinājumiem un pieaugošu politisko polarizāciju.

Pirms Šrilankas prezidenta vēlēšanām pieaug bažas par drošību un viltus ziņām
00:00 / 06:05
Lejuplādēt

Cilvēku prātos joprojām ir pērn notikušie Lieldienu terorakti, kuros dzīvību zaudēja vairāk nekā 250 cilvēki. Tieši pašreizējais prezidents Maitripala Sirisena ir viena no tām amatpersonām, kas tiek vainota nespējā novērst traģiskos notikumus. Viņš tika ievēlēts 2015. gadā, bet uz otru amata termiņu nekandidēs un amatā būs līdz janvāra sākumam.

Vēlēšanās sacentīsies 35 kandidāti, tomēr uz uzvaru reālas izredzes pastāv vien diviem.

Galvenie sāncenši

Viens no galvenajiem pretendentiem uz uzvaru ir singāļu un budistu nacionālistu partijas kandidāts, bijušais aizsardzības ministrs Gotabaja Radžapaksa. Galvenais Radžapaksas sāncensis ir pie varas esošās Apvienotās nacionālās partijas kandidāts Sadžits Premadasa. Abi kandidāti nāk no ietekmīgām politiskām ģimenēm, taču ir ļoti atšķirīgi.

Radžapaksa ir viens no septiņiem brāļiem, kuri vairāk nekā desmit gadus dominēja Šrilankas politikā. Gotabaja brālis Mahinda desmit gadus bija Šrilankas prezidents, un aizsardzības ministra amatu Gotabaja ieņēma tieši sava brāļa valdīšanas laikā.

Laikā, kad abi politiķi bija savos amatos, tika izbeigts Šrilankas asiņainais pilsoņu karš starp singāļu budistiem un tamiliem.

Tomēr tiek norādīts, ka tieši bijušā aizsardzības ministra un de facto armijas vadītāja uzraudzībā pastrādātas daudzas zvērības pret iedzīvotājiem. Tāpat viņš joprojām ir iesaistīts vairākās tiesas prāvās saistībā ar spīdzināšanu, krāpšanu un korupciju.

Savukārt Sadžits Premadasa ir Ranasinghes Premadasa dēls. Ranasinghe bija Šrilankas premjers un arī prezidents, līdz 1993. gadā tamilu dumpinieku rīkotā atentātā viņš tika nogalināts.

Iedzīvotāju vidū viņš joprojām tiek godāts par cīņu ar nabadzību, kas bija sekmīga, pateicoties progresīvai mājokļu un labklājības politikas īstenošanai.

Sadžits savā kampaņā izmanto sava tēva iegūto slavu un sevi pozicionējis kā cilvēku no tautas, nevis daļu politiskās elites.

Priekšvēlēšanu kampaņas

Radžapaksa savā kampaņā balstījies uz cilvēku bailēm par drošību saistībā ar pērn notikušajiem teroraktiem, tādēļ sevi pozicionējis kā autoritāru vadoni, kas spēs valsti noturēt drošībā. To sarunā ar Latvijas Radio apliecina arī Jānis Ķirpītis, kurš Šrilankā kādu laiku dzīvojis un tur atrodas arī tagad, pirms vēlēšanām.

„Viens no diviem kandidātiem balsta visu kampaņu uz Lieldienu teroraktiem. Tur ir ciešas paralēles ar daudzām Eiropas valstīm un ar [ASV prezidenta] Donalda Trampa ievēlēšanu, jo viņš ir paņēmis to pašu modeli, kas ir bijis citur pasaulē un cenšas stiprināt singāļu nacionālkonservatīvo politiku, vēloties to veidot uz armijas un drošības rēķina, uzsverot, ka šrilankiešiem un singāļiem ir visāda veida iekšēji un ārēji apdraudējumi, tādēļ jāveido politika, kas balstīta uz drošības stiprināšanu, nacionālismu un budismu,” skaidroja Ķirpītis.

Tomēr daži nesenie skandāli ir iedragājuši viņa kampaņu.

Pastāv arī bažas, ka Radžapaksas prezidentūra varētu atgriezt represijas un cilvēktiesību pārkāpumus, kas bija pamanāmi pilsoņu kara laikā un tam sekojošajos gados.

Savukārt Premadasas kampaņa guvusi jaunu uzrāvienu, īpaši tamilu un musulmaņu vidū. Arī Premadasa ir pievērsies drošības jautājumiem, tomēr savas kampaņas centrā izvirzīta ekonomika, parasto cilvēku dzīves uzlabošana un korupcija.

Ķirpītis, kurš ir personīgi pazīstams ar Premadasu, norādīja, ka uz šī kandidāta ievēlēšanu cer mazturīgie un nabadzīgie iedzīvotāji.

“Tieši mazturīgie un nabadzīgie cilvēki, kurus viņš uzrunā un pie kuriem viņš ļoti daudz viesojas, cer uz labāku nākotni un labāku attīstību valstī kopumā. Šrilanka ir ļoti nevienlīdzīga valsts, un šeit ir visi iespējamie kontrasti. Šeit ir ļoti turīgi cilvēki un tajā pašā laikā ir ļoti daudz nabadzīgu cilvēku, kuriem ir ļoti zems dzīves līmenis,” stāstīja Ķirpītis.

Cerības par tūrisma uzplaukumu

Ķirpītis arī sacīja, ka pēc teroraktiem tika ļoti iedragāta tūrisma nozare, tādēļ cilvēki cer, ka tiks ievēlēts Premadasa. Tas tādēļ, ka viņš sola daudz sociālāku, vienlīdzīgāku un mierīgāku politiku.

“Tas kritums ir nenormāli liels. Visās vietās, kur ir naktsmītnes un rezervējumi, visi ir aptuveni par 60%-70% mazāk, nekā tam bija jābūt. Visi ir par to satraukušies, jo ilgi tika gaidīts, ka tūrisms uzplauks. Pilsoņu karš beidzās salīdzinoši nesen. Daudzi atguvās, ieguldīja naudu, bet uzreiz atkal bija negaidīts kritums sprādzienu dēļ,” norādīja Ķirpītis.

Pērn notikušie terorakti cilvēkiem likuši bažīties par drošību arī vēlēšanu laikā.

Pastiprināta drošības spēku klātbūtne uz ceļiem un citviet jau esot manāma, piebilda Ķirpītis, norādot, ka galvaspilsētas Kolombo viesnīcās drošības kontrole esot tikpat nopietna kā lidostās.

Prognozēt to, kurš kandidāts varētu uzvarēt, esot grūti, jo neesot ticamu aptauju, un arī mediji spēlējot par labu vienam vai otram kandidātam. Traucējot arī viltus ziņas, kas pēdējo dienu laikā izplatās arvien vairāk un satraucot iedzīvotājus. Viltus ziņas tiekot izplatītas infogrammu formā, izvietojot tās sociālajos tīklos.

Šrilanka ir ļoti krāsaina un daudzveidīga zeme. Tajā dzīvo dažādu reliģiju pārstāvji. Ķirpītis atzīst - cilvēki kopumā ir noguruši un grib kaut ko jaunu. Viņi negrib, ka šajā valstī turpinās saspīlējumi, un viņi visi vēlas mēģināt dzīvot citādāk un draudzīgāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt