Pirms neuzticības balsojuma britu opozīcija skarbi kritizē Meju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Lielbritānijas parlamentā pirms balsojuma par neuzticības izteikšanu premjerministrei Terēzai Mejai un viņas valdībai Meja debatēs izpelnījās skarbu opozīcijas kritiku. Novērotāji gan prognozēja, ka premjerministre amatā paliks arī turpmāk.

ĪSUMĀ:

  • Lielbritānijas parlaments balso par neuzticību Mejai un viņas valdībai.
  • Opozīcijas līderis Korbins parlamentā skarbi kritizē Meju.
  • Meja atbild uz kritiku: Opozīcija divu gadu laikā neko nepiedāvāja.
  • Britu prese prognozē, ka Meja balsojumu izturēs.

Otrdien, 15. janvārī  Apvienotās Karalistes parlamentā piedzīvotā sakāve, deputātiem ar pārliecinošu balsu pārsvaru noraidot Mejas piedāvāto “Brexit” vienošanos, britu presē tiek saukta par vēsturisku, dramatisku, iznīcinošu un pazemojošu.

Pirms neuzticības balsojuma britu opozīcija skarbi kritizē Meju
00:00 / 04:22
Lejuplādēt

Tieši tāpēc visai loģisks šķiet opozīcijas līdera Džeremija Korbina tūlīt pēc balsojuma oficiāli ierosinātais neuzticības balsojums premjerministrei un valdībai.

Pirms balsojuma visu dienu britu parlamentā notika premjerministres izjautāšana un tika uzklausīti valdības pārstāvju skaidrojumi par to, kā šī valdība ir darbojusies. Korbins savos izteikumos par pašreizējās premjerministres darbu bija ļoti skarbs.

“Viņa solīja tikt galā ar degošajām netaisnībām, taču tās ir kļuvušas tikai lielākas. Vairāk bezpajumtnieku, lielāka nabadzība, vairāk vecu cilvēku bez pietiekamas palīdzības, mazāk medmāsu, pieaugoša noziedzība, nedrošākas ielas un finansējuma samazinājums bērnu izglītībai,” uzskaitīja Korbins.

“Šī valdība ir pievīlusi mūsu valsti. Tā nevar turpināt valdīt, tā nevar nodrošināt vairuma atbalstu laikā, kad mēs saskaramies ar mūsu laika svarīgāko jautājumu – “Brexit”,” uzsvēra Korbins.

“Viņi atkal izgāzās un zaudēja vakardienas balsojumā. Vai šis nav gadījums, kurā jebkurš cits premjerministrs, saskaroties ar tik liela izmēra sakāvi kā vakar, nekavējoties atkāptos no amata? Un valstij būtu iespējas izvēlēties tādu valdību, kādu tā vēlas,” sacīja Korbins.  

Gandrīz visi britu preses izdevumi pauda pārliecību, ka Meja balsojumu izturēs un turpinās pildīt savus pienākumus. Par spīti domstarpībām “Brexit” vienošanās jautājumā, Konservatīvās partijas deputāti ir gatavi premjerministri atbalstīt. Atbalstu Mejai iepriekš izteikusi arī valdībai palīdzošā Ziemeļīrijas Demokrātisko unionistu partija.

Pati Meja, atbildot uz politisko oponentu apgalvojumiem, ļoti pārliecinoši operēja ar faktiem, kas tos apgāž. Turklāt tā vietā, lai ieņemtu pilnīgas aizsardzības pozīcijas, Meja devās uzbrukumā Džeremijam Korbinam un viņa izvēlētajai stratēģijai “Brexit” jautājumā.

“Vairāk nekā divus gadus opozīcijas līderis nav spējis vai nav vēlējies dalīties ar ko citu kā tikai ar neskaidriem centieniem, tukšiem lozungiem un idejām, kurām nav nekādas saistības ar realitāti. Kad Eiropas Komisijas prezidents paziņoja, ka leiboristu “Brexit ambīcijas Eiropas Komisija nevarētu apstiprināt, opozīcijas līderis atbildēja – tas ir viņa viedoklis, man ir cits viedoklis,” sacīja Meja.

“Vakar, pēc vairāku mēnešu ilgām prasībām man paiet malā un dot ceļu viņam, uz brīdi parādījās cerība, ka opozīcijas līderis varētu piedāvāt kādu alternatīvu risinājumu. Mēs gaidījām, taču nekas nenotika,” pauda Meja.

“Svētdien, uzdodot jautājumu, vai vispārējo vēlēšanu gadījumā viņš aicinātu uz izstāšanos no Eiropas Savienības, viņš uz šo jautājumu atteicās atbildēt piecas reizes. Viņš atteicās atbildēt uz šo jautājumu arī šodien. Valdībai nav nekādu šaubu par savu politiku – Lielbritānija pametīs Eiropas Savienību, un mēs cienīsim iedzīvotāju pausto vēlmi,” sacīja Meja.

Ne viens vien politikas vērotājs un arī preses pārstāvis iepriekš ir izteicies, ka trakāka par “Brexit” varētu būt vien leiboristu un Džeremija Korbina nonākšana pie varas.

Pati Meja ir paziņojusi, ka gadījumā, ja uzticības balsojumu izturēs, viņa uzreiz sāks sarunas ar vadošajiem parlamentāriešiem no dažādām politiskajām partijām, lai atrastu tos punktus, par kuriem ir nepieciešamas steidzamas un turpmākas diskusijas. Ja tiks atrasti veidi, kā labot pašreizējo “Brexit” vienošanos vai tikai tās daļas, vai arī tiks piedāvāts kāds alternatīvs risinājums, šie piedāvājumi tālāk tiks virzīti apspriešanai ar Eiropas Savienību.

KONTEKSTS: 

Lielbritānijas premjerministre Meja 15. janvārī ar lielu balsu vairākumu zaudējusi izšķirošajā balsojumā par "Brexit" vienošanos. To parlamentā atbalstīja 202 deputāti, bet noraidīja - 432. Tagad valdībai trīs dienu laikā jāsniedz priekšlikumi par tālāko rīcību.

Opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins rosināja neuzticības balsojumu Mejai, un tas gaidāms jau 16. janvārī.

Britu parlaments balsoja par diviem dokumentiem. Viens nosaka “šķiršanās” nosacījumus – cik daudz Lielbritānijai būs jāsamaksā ES pēc izstāšanas, tās turpmāko lomu Eiropas Tiesā un pilsoņu tiesības. Tas paredz arī pārejas periodu līdz 2020. gada beigām, kura laikā Lielbritānija varētu panākt nākotnes vienošanās par sadarbību ar ES. Tajā arī iekļauts pats strīdīgākais jautājums par Īrijas un Ziemeļīrijas robežu. Piedāvāts garantijas risinājums, kas pasargātu Ziemeļīriju un Īriju no cietās robežas ieviešanas, ja gadījumā Lielbritānija tomēr aiziet no Eiropas Savienības, nespējot vienoties par nākotnes sadarbību tirdzniecībā. Otrais dokuments ir nesaistošā politiskā deklarācija, ka Lielbritānija un ES turpinās sarunas par nākotnes attiecībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti