Pirmo reizi Melnkalnes vēsturē varētu notikt varas maiņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Līdz šim Melnkalnē pie varas esošā prorietumnieciskā valdība un opozīciju veidojošās promaskaviskās partijas pasludinājušas sevi par uzvarētājām parlamenta vēlēšanās. Neoficiālie vēlēšanu rezultāti liecina, ka par mata tiesu uzvarējusi opozīcija. Tas nozīmētu, ka pirmo reizi Melnkalnes vēsturē notiktu varas maiņa.

Pirmo reizi Melnkalnes vēsturē varētu notikt varas maiņa
00:00 / 03:08
Lejuplādēt

Tikai 620 tūkstošu iedzīvotāju lielajā Melnkalnē 30 gadus pie varas ir atradusies Demokrātisko sociālistu partija ar pašreizējo valsts prezidentu Milo Džukanoviču priekšgalā. Viņa vadībā Melnkalne 2006. gadā pasludināja neatkarību no Serbijas, bet 2017. gadā kļuva par NATO dalībvalsti. Taču Džukanovičs nereti ir apsūdzēts autokrātismā un politiskajā korupcijā.

Svētdien, 30. augustā, Melnkalnē notika parlamenta vēlēšanas, kuru provizoriskie rezultāti liecina, ka Demokrātisko sociālistu partiju pie varas varētu nomainīt centrisko un labējo opozīcijas partiju alianse “Par Melnkalnes nākotni”.

Demokrātisko sociālistu partija saņēmusi nedaudz vairāk nekā 35% nodoto balsu, bet “Par Melnkalnes nākotni” – 32,5%, liecina vēlēšanu komisijas publicētie dati. Ja šādi būs arī galīgie rezultāti, tad līdzšinējā valdošā partija iegūs 30 vietas, bet lielākais opozīcijas bloks – 27 krēslus 81 deputāta lielajā likumdevējā. Kopā ar vēl divām opozīcijas partijām varēs nodrošināt 41 balsi jeb minimālo vairākumu valdības izveidošanai.

Pirmdien, 31.augustā, partiju alianse “Par Melnkalnes nākotni” vērsās pie albāņu un bosņaku (musulmaņu) minoritāšu partijām, kurām, neraugoties uz vēlēšanu iznākumu, būs garantētas piecas vietas nākamajā parlamentā. Šīs partijas parasti pieslējās Demokrātisko sociālistu partijai.

Šajās vēlēšanās nozīmīga loma bija ļoti ietekmīgajai Serbu pareizticīgajai baznīcai. Pēc tam, kad valdība pērn pieņēma likumu, kas ļauj valstij atsavināt baznīcas īpašumus, baznīcas vadība aicināja melnkalniešus vēlēšanās nebalsot par Demokrātisko sociālistu partiju.

Analītiķi norāda, ka

opozīcijas partijām nenāksies viegli vienoties par valdības izveidi, jo tās pārstāv ļoti atšķirīgas politiskās idejas.

Serbijas Nacionālās un starptautiskās drošības institūta direktors Darko Trifunovicš uzskata, ka, nonākot pie varas, Melnkalnes opozīcijas spēkiem būs jāmaina valsts ģeopolitiskais kurss.

“Melnkalnes opozīcija ir izteikti prokrieviska.

Ja šīs partijas izveidos valdību, tad tās vadīs NATO dalībvalsti. Būs ļoti interesanti vērot, kā viņi rīkosies šādā situācijā. Acīmredzot viņiem nāksies pieņemt lēmumu par Melnkalnes izstāšanos no NATO vai arī melot saviem vēlētājiem,” Trifunovičs sacīja televīzijas kanālam “TRT World”.

Melnkalnes varasiestādes pirms iepriekšējām parlamenta vēlēšanām 2016. gadā novērsa apvērsuma mēģinājumu, ko ar Krievijas specdienestu palīdzību gatavojās īstenot vairāki Serbijas pilsoņi. Tiesa pērn piesprieda piecus gadus cietumā diviem promaskaviskiem opozīcijas politiķiem, kurus apsūdzēja saistībā ar apvērsuma plānošanu.

Krievija apsūdzības sauc par absurdām, bet Melnkalnes opozīcija uzskata operāciju par valdības inscenētu ar mērķi noturēt pie varas Džukanoviču.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti