Pusdiena

Ārsti Satversmes tiesā apstrīd pagarināto darba laiku

Pusdiena

Pusdiena 06.04.2017

Pieprasa izmeklēt ķīmisko ieroču lietošanu Sīrijā; pieļauj jaunas sankcijas

Pieprasa izmeklēt ķīmisko ieroču lietošanu Sīrijā; pieļauj jaunas sankcijas

ANO Drošības padome trešdien, 5.aprīlī, pulcēsies uz ārkārtas tikšanos, lai spriestu par ķīmisko ieroču uzbrukumu Sīrijā, kurā dzīvību zaudējuši vismaz 72 cilvēki. Drošības padomes pārstāvji cer līdz sanāksmei iegūt pēc iespējas vairāk informācijas par notikušo uzbrukumu, kurš jau nosaukts par kara noziegumu. Tāpat padomē iesniegts rezolūcijas projekts, kurā pieprasīta notikušā pilna izmeklēšana.

Uzbrukums kaujinieku kontrolētajai Han Šeihunas pilsētai Sīrijas ziemeļrietumu Idlibas provincē nav pirmais gadījums, kad tiek ziņots par ķīmisko ieroču pielietošanu kara pārņemtajā Sīrijā. Lai arī joprojām nav skaidrs, kurš šajā uzbrukumā vainojams, novērotāji sākotnēji turēja aizdomās Sīrijas armijas vai Krievijas gaisa spēku lidmašīnas. Gan Sīrijas armija, gan Krievija šādus pieņēmumus nosaukušas par nepamatotiem.

Krievijas Aizsardzības ministrija vēlāk gan paziņoja, ka kaujas lidmašīnas ir veikušas uzlidojumus minētajai pilsētai, taču uzbrukums esot bijis vērsts pret opozīcijas kaujinieku munīcijas noliktavu, kurā esot izgatavotas ar ķīmiskām vielām pildītas mīnas izmantošanai Irākā.

Kā paziņojis Lielbritānijas ārlietu ministrs Boriss Džonsons, visi pierādījumi liecina par to, ka atbildība par šo uzbrukumu gulstas uz Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīmu.

Ierodoties Briselē uz Sīrijas palīdzībai veltītu konferenci, Džonsons izteicies, ka šis ir barbarisks režīms un būs ļoti grūti iedomāties, ka pēc Sīrija konflikta beigām tam varētu saglabāties vara pār kara izpostīto valsti.

Briseles konference, ko organizē Eiropas Savienība, ir turpinājums pērn Londonā notikušajai konferencei, kuras laikā tika savākti 11 miljardi dolāru dažādām humānās palīdzības programmām. Šī konference domāta, lai atbalstītu arī Ženēvā notiekošās Sīrijas miera sarunas, kurās viens no pretrunīgākajiem jautājumiem ir tieši Bašara al Asada turpmākā atrašanās pie varas.

Reaģējot uz izskanējušajām ziņām, ASV, Francija un Lielbritānija ir iesniegušas ANO Drošības padomē rezolūcijas projektu. Šajā dokumentā Ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācija tiek aicināta steidzamības kārtā ziņot par faktu pārbaudes misijās konstatēto Han Šeihunas pilsētā.

Tāpat tiek pieprasīts, lai ANO Drošības padome izlēmīgi nosodītu īstenotos uzbrukumus, pieprasot pilnu izmeklēšanu.

Sīrijas varas iestādēm tiek pieprasīts sniegt informāciju par lidojumu plāniem, lidojumu žurnāliem un citu informāciju par militārajām operācijām uzbrukuma dienā. Sīrijas armijai tiks pieprasīts sniegt ziņas par visiem helikopteru vienību komandieriem, kā arī atļaut tikšanos ar augstākajiem militārajiem komandieriem piecu dienu laikā pēc attiecīgā pieprasījuma.

Tāpat ANO un ķīmisko ieroču aizliegšanas organizācijas darbinieki prasīs pieeju Sīrijas gaisa spēku bāzēm, no kurām varētu būt pacēlušās lidmašīnas ar iespējamiem ķīmiskajiem ieročiem.

Rezolūcijas projekts arī piedraud piemērot ANO hartas septīto punktu, paredzot sankciju ieviešanu.

Pagaidām gan nav zināms, vai piedāvāto rezolūcijas projektu atbalstīs Krievija. Ķīna, kas līdzīgi kā Krievija jau divreiz ir uzlikusi savu veto rezolūcijām par ķīmisko ieroču izmantošanu Sīrijā, ir paziņojusi, ka iestājas pret šāda veida bruņojuma izmantošanu jebkādos apstākļos un atbalstīs visaptverošu un objektīvu izmeklēšanu.

Kā pirms gaidāmās Drošības padomes sēdes paziņojis ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs, uzbrukumi Idlibas provincē pierāda tikai to, ka kara noziegumi Sīrijā joprojām turpinās un starptautiskās normas tiek pārkāptas. Pēc Gutērreša vārdiem, ANO vēlas noteikt atbildību par šādiem noziegumiem, paužot pārliecību, ka ANO Drošības padome pieņems lēmumu atbildīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti