Pieprasa Irānai nekavējoties ļaut pārbaudīt militāro bāzi pie Teherānas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Starptautiskā atomenerģijas aģentūra pieprasa Irānai nekavējoties nodrošināt tās inspektoru piekļuvi militārajai bāzei netālu no Teherānas. ANO aģentūrai jau ilgāku laiku ir aizdomas, ka tajā notiek ar atomieroču izstrādi saistītas aktivitātes. Inspektoriem militāro bāzi pēdējo reizi bija ļauts pārbaudīt pirms astoņiem gadiem, bet līdz šim lūgumi atļaut jaunas inspekcijas nav bijuši sekmīgi.

Starptautiskajai atomenerģijas aģentūrai jau vismaz pusotru gadu ir aizdomas, ka Parčinas militārajā bāzē Irānā, iespējams, notiek mēģinājumi radīt kodolieročus. ANO aģentūras eksperti objektā netālu no Teherānas pēdējo reizi tika ielaisti 2005.gadā. Kaut gan toreiz liecības par aktivitātēm, kas saistītas ar atomieroču izstādi, netika atrastas, 2011. gada nogalē aģentūra ziņoja, ka šajā bāzē Irāna, iespējams, veikusi eksperimentus ar sprāgstvielu, kas var izraisīt atombumbas detonāciju.

Kopš tā laika Starptautiskā atomenerģijas aģentūra Teherānai vairākkārt lūgusi atļauju inspektoriem piekļūt Parčinas bāzei, lai noskaidrotu, kas tur notiek. Pagaidām nesekmīgi. Irāna uzstāj, ka tās kodolprogramma ir paredzēta tikai miermīlīgiem mērķiem un tā neko pretlikumīgu nedara. Tomēr Starptautiskās atomenerģijas aģentūras vadītājs Jukija Amano pirmdien uzsvēra, ka, tā kā Teherāna nav ļāvusi inspektoriem piekļūt Parčinas bāzei, tad aģentūra nevar būt pārliecināta, ka Irāna visas darbības saistībā ar kodolprogrammu veic tikai miermīlīgiem mērķiem. Jāpiebilst, ka pirms Amano paziņojuma Irāna apstiprināja, ka savos kodolobjektos plāno uzstādīt 3000 jaunu modernizētu urāna bagātināšanas centrifūgu, kas procesu padarītu ātrāku.

Amano pieprasīja, lai inspektoriem ļauj pārbaudīt militāro bāzi „bez turpmākas kavēšanās”. Viņa vārdiem, „tas būtu pozitīvs solis, kas apliecinātu Irānas vēlēšanos sadarboties ar aģentūru.” Vēl februārī Starptautiskā atomenerģijas aģentūra uz Teherānu nosūtīja delegāciju, lai apspriestu iespējas atsākt kodolobjektu pārbaudes.

Sarunas noslēdzās bez rezultāta. Irāna apgalvo, ka ANO aģentūras secinājumi par kodolprogrammas „iespējamiem militāriem aspektiem” ir balstīti uz kļūdainu informāciju, ko sniegušas rietumvalstu un Izraēlas spiegu aģentūras. Turklāt Teherāna uzstāj, ka nekad nav strādājusi pie atomieroču izstrādes, un nekas tamlīdzīgas nav noticis arī Parčinas militārajā bāzē. Tādēļ Irāna uzskata, ka Starptautiskās atomenerģijas aģentūras inspektoriem nav tiesību tajā veikt pārbaudes.

Jukija Amano gan uzstāja, ka pārbaudes ir vajadzīgas, un inspektoriem jāļauj ierasties kodolobjektā arī tad, ja sarunas par plašāku vienošanos joprojām turpinās. Pagājušajā nedēļā pēc vairāku mēnešu pārtraukuma Kazahstānā notika vēl viens starptautisko sarunu raunds par Teherānas kodolprogrammu, kurās piedalījās Irāna un sešas lielvalstis, tā dēvētā P5+1 grupa. ASV, Ķīna, Krievija, Lielbritānija, Francija un Vācija piedāvājušas Teherānai nedaudz mīkstināt prasības un mazināt sankcijas. Irānas delegācija vēlāk norādīja, ka priekšlikumos daži punkti bijuši "reālistiskāki" un tuvāki Teherānas nostājai nekā agrāk rīkotās sarunās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti