Panorāma

[Arhīvs] Uz Līgatni pārved trīs jaunus lācēnus

Panorāma

Muzejā izveidota porcelāna leļļu izstāde

Piemiņa un protesti Japānā

Piemiņa un protesti Japānā (papildināts)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pirmdien aprit divi gadi kopš postošās nelaimes Japānā, kad pēc zemestrīces sekojošais cunami izraisīja avāriju Fukušimas atomelektrostacijā. Tērpušies melnās drēbēs un ar svecēm rokās, visā Japānā iedzīvotāji piemin dabas stihijas upurus. Līdz ar piemiņas pasākumiem notika arī masveida protesta akcijas. Iedzīvotāji aicina valdību apturēt kodolprogrammas, ka arī slēgt un demontēt visas atomelektrostacijas valstī.

2011. gada 11. martā Klusā okeāna Japānas piekrasti satricināja 9 magnitūdu spēcīga zemestrīce. Tās izraisītais cunami vilnis nodarīja pamatīgus bojājumus Fukušimas Daiči atomelektrostacijai. Pēc vairākiem sprādzieniem kodolreaktorā atmosfērā nonāca milzīgs radiācijas apjoms, tādējādi izraidot lielāko kodolkatastrofu pēc avārijas Černobiļas reaktorā.

Dabas stihijā dzīvību zaudēja gandrīz 16 tūkstoši cilvēku, bet vairāk nekā 2600 joprojām tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem. No radiācijas skartā reģiona tika evakuēti vairāk nekā simts tūkstoši cilvēku. Gan valdības pārstāvji, gan zinātnieki apgalvo, ka pašreizējais radiācijas apjoms avarējušās atomelektrostacijas tuvumā neapdraud iedzīvotāju veselību, taču vides aizsardzības organizācija "Greenpeace" šos datus uzskata par maldinošiem.

Lai arī Japānas valdība pēc šīs traģēdijas pieņēma lēmumu slēgt pārējos 50 kodolreaktorus un veikt tajos nopietnas pārbaudes, divos no tiem jau visai drīz enerģijas ražošana tika atsākta, pamatojot šādu lēmumu ar enerģijas trūkumu vasaras mēnešos. Premjerministrs Šindzo Abe, kura pārstāvētā Liberāldemokrātiskā partija ir cieši saistīta ar valsts ietekmīgākajām biznesa aprindām, ir atkārtoti solījusi atjaunot arī pārējo reaktoru darbību, ja tie tiks atzīti par drošiem.


Tomēr pēc postošās avārijas neapmierinātība sabiedrībā ir tikai pieaugusi. Evakuētie iedzīvotāji arī divus gadus pēc avārijas nevar atgriezties savās dzīvesvietās. Eksperti prognozē, ka avarējušo reaktoru pilnīga slēgšana un apkārtējās vides sakopšana var prasīt vairākus desmitus gadu, turklāt tam plānots tērēt miljardiem nodokļu maksātāju naudas.

Nedēļas nogalē Japānas galvaspilsētas Tokijas centrā notika plašas demonstrācijas, kuru dalībnieki pieprasīja valdībai atteikties no turpmākas atomenerģijas izmantošanas. Desmitiem tūkstoši cilvēku bija pulcējušies Hibijas parkā, savos plakātos norādot, ka pieaugušu cilvēku atbildība ir pirms savas nāves panākt pilnīgu atteikšanos no kodolenerģijas. Līdzīgas protesta akcijas notikušas arī citos pilsētas rajonos. Vietējie mediji ziņo, ka nedēļas nogalē un šodien visā valstī kopumā bija plānotas vismaz 150 šādas akcijas.

Protestu dalībnieku vidū ir arī Fukušimas apkārtnes zvejnieki un lauksaimnieki, kuri atzīst, ka par spīti pastiprinātajām pārbaudēm iedzīvotāji nelabprāt pērk no šī reģiona nākošos gan lauksaimniecības produktus, gan zivis, lai arī tie atzīti par veselībai nekaitīgiem. Šajā situācijā valdība tiek vainota par nepietiekami aktīvu situācijas risināšanu. Vienlaicīgi tiek norādīts arī uz kādu citu aktuālu problēmu. Proti, jaunākie pētījumi liecina, ka radiācijas skartajā reģionā ir ievērojami paaugstinājusies vardarbība ģimenēs. Dažviet šādas vardarbības gadījumu skaits palielinājies pat par 60% un vairāk. Lai arī oficiāli vardarbības iemesli netiek minēti, aģentūra JIJI Press, kas veikusi pētījumu norāda, ka daudzviet vīrieši pēc darba zaudēšanas biežāk uzturas mājās un vardarbību var izraisīt arī pieaugošā neskaidrība par nākotni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti