Panorāma

Panorāma

Panorāma

Jādomā labas domas

Pieaug saspīlējums strīdā par pašvaldību komitejām

Pieaug saspīlējums strīdā par pašvaldību komitejām

Saspīlējums konfliktā par ievēlēto domes deputātu sadalījumu pa komitejām tikai pieaug. Jau vēstīts, ka Salaspils ir viena no 14 pašvaldībām, kurās ministrija pieprasījusi pārskatīt komiteju sastāvu, jo partiju pārstāvju skaits tajās nav proporcionāls ar šī spēka iegūto mandātu daudzumu. To darīt atteikušās vairākas pašvaldības, taču tikai Salaspilī komiteju darbs apturēts. Ministrijā nevienlīdzīgu attieksmi noliedz.

Salaspils novada domes komiteju sēžu zāle lielāko daļu laika stāv tukša, klusa un neizmantota. Jo, kopš ministrija vasarā apturēja šīs pašvaldības komiteju darbību, šeit vien reizi divās nedēļās sanāk Sociālo lietu komitejas deputāti. 

Šobrīd pašvaldība visus jautājumus diskutējot domes sēžu laikā. Galā tikt iespējams, bet normāla darbība tā nav, saka Salaspils mērs Raimonds Čudars. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) aizrādījumu par politisko spēku neproporcionālu pārstāvniecību komitejās izteikusi kopumā 14 pašvaldībām, taču vienīgi Salaspilī pēc atteikuma komiteju sastāvu mainīt saņemts ministra rīkojums par to darbības apturēšanu.

Līdzīgs liktenis varēja piemeklēt arī Jūrmalu, kura saņēma tādu pašu rīkojumu, taču pēdējā brīdī piekāpās un komitejas tomēr pārvēlēja. Pārējie piekāpušies uzreiz vai arī joprojām meklē risinājumus, saka ministrijā. Taču ir vēl citas strīdīgas pašvaldības. Saulkrastos deputāts Normunds Līcis uz savu iesniegumu par neproporcionalitāti saņēmis ministrijas atbildi, kurā cita starpā teikts: “Vēršam uzmanību, ka komitejas locekļu ievēlēšana ir politisks lēmums, kurā deputāti pauž savu brīvo gribu un politisko pārliecību.” Ministrija tomēr aicina pašvaldību iespēju robežās proporcionalitāti īstenot. Nekāda rīcība nav sekojusi. Šajā gadījumā ministrija arī vairs neuzstāšot.

"Arī nevar piespiest deputātu un pateikt – tagad tev būs jāstrādā šajā, kaut arī tu netiec, kaut arī tev darba laiks neatļauj un kompetences nav šajā jomā, tev būs jāstrādā tikai tāpēc. Tie gadījumi arī ir ļoti bieži, kad šīs proporcionalitātes nav, bet visi savstarpēji vienojas. Tajā brīdī arī ministrija neizsaka savus iebildumus," norāda Jānis Eglīts, VARAM parlamentārais sekretārs (Nacionālā apvienība).

Šāds skaidrojums ir kā sarkana lupata Salaspilij: kā var būt, ka vienā pašvaldībā politisks kompromiss par spīti neproporcionalitātei ir pieļaujams, bet viņiem uzreiz piemērots bargs sods – komiteju darbības apturēšana!

"Un šeit ir viena fundamentāla problēma. Viens no valsts pārvaldes galvenajiem principiem ir vienāda attieksme. Es nezinu, kāpēc ministrs tā rīkojas. Un viņš līdz šim nevar paskaidrot, kāpēc. Ja viņš tuvākā laikā to neizdara, es uzskatu, ka tas ir demisijas pamats," uzskata Raimonds Čudars, Salaspils novada domes priekšsēdētājs (“Vienotība”).

Ministra Kaspara Gerharda viedokli par šādu nostāju uzzināt neizdevās, bet ministrijas pārstāvis Eglīts skaidro – Salaspils vienīgā bez diskusijām pateikusi, ka neko negrasās vērtēt, turklāt Čudars neesot atbalstījis divu deputātu vēlmi komitejās mainīties vietām. Čudars apgalvo – tas proporcionalitātē neko nebūtu mainījis.

Viņa versija ir, ka lēmumi tiek pieņemti, balstoties uz politiskām simpātijām, proti – pašvaldībās, kur pozīcijā ir ministra partijas biedri no Nacionālās apvienības, attieksme ir pielaidīgāka. Ministrija paliek pie nostājas, ka principi pret visām pašvaldībām ir vienādi, taču pašvaldību dažādās situācijas salīdzināt neesot iespējams.

Atbilde Salaspili neapmierina, un viņi vērsušies Satversmes tiesā, lūdzot vērtēt ministra Gerharda rīkojuma atbilstību Satversmei. Arī ministrija apmierināta par tiesas iesaistīšanu, jo tas ļaušot izbeigt likuma atšķirīgu interpretāciju.

Vairākās pašvaldībās Latvijas Televīzijai norādīja, ka formulējums “proporcionalitāte iespēju robežās” vispār nav viennozīmīgi interpretējams vārdu salikums, tāpēc jāprecizē un jāmaina būtu pats likums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti