Pieaug saspīlējums starp Izraēlu un palestīniešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Izraēlas aviācija veikusi uzlidojumus kaujinieku pozīcijām Gazas joslā. Vienlaikus kāds 17 gadus vecs palestīniešu jaunietis ar nazi sadūris divus cilvēkus Jeruzalemē.

Izraēla informēja, ka veikti uzlidojumi vairākiem radikālās palestīniešu kustības “Hamas” mērķiem. Tā bijusi atbilde uz vairākām no Gazas joslas palaistām raķetēm.

Tomēr netiek sniegta informācija par postījumiem vai cietušajiem.

Abpusēji triecieni turpinās jau trešo nakti, un par maz ticamu tiek uzskatīts, ka saspīlējums tuvākajā laikā mazināsies.

Spriedze saasinājās pagājušajā nedēļā, kad no cietuma Izraēlā izbēga seši palestīnieši. Pagājušās nedēļas nogalē četrus izbēgušos izdevās notvert, un tas vairoja palestīniešu dusmas.

Abām pusēm arī neizdodas panākt progresu ar Ēģiptes starpniecību notiekošās sarunās par ilgtermiņa pamieru.

KONTEKSTS:

Izraēlā un palestīniešu teritorijā maijā bija vērojamas asākās sadursmes kopš 2014. gada. Palestīniešu grupējums "Hamas" ar raķetēm apšaudīja Izraēlas pilsētas, savukārt Izraēlas bruņotie spēki atbildēja ar nāvējošiem triecieniem palestīniešu teritorijā. 11 dienas ilgušajā karā starp Izraēlu un "Hamas" dzīvību zaudēja vairāk nekā 250 cilvēku, galvenokārt palestīnieši, un tika nodarīti plaši postījumi Gazas joslā. Ar Ēģiptes starpniecību noslēgtais pamiers stājās spēkā 21. maijā.

Izraēlas valsts tika nodibināta 1948. gadā, kad pasaule mēģināja atgūties no Otrā pasaules kara postījumiem. Taču jaunā ebreju valsts tika izveidota teritorijā, ko par savējo uzskatīja arī arābi. Viņi joprojām nav samierinājušies ar ebreju nostiprināšanos šajā vietā.

1948. gada karā arābu valstu koalīcija mēģināja iznīcināt jaundzimušo Izraēlas valsti, bet cieta sakāvi, un Izraēla sāka izplesties ārpus teritorijas, kas ebrejiem bija atvēlēta saskaņā ar ANO piedāvāto plānu. Izraēlas ekspansija turpinājās pēc Sešu dienu kara 1967. gadā, kad Izraēla atkal sakāva arābu valstu spēkus un okupēja palestīniešu apdzīvoto teritoriju. Palestīnieši ir saniknoti, ka pēc 1967. gada kara Izraēla piesavinājās vēl vairāk viņu zemes un sāka būvēt ebreju kolonistu apmetnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti