Pie Dānijas prokuratūras protestēs pret Misānes izdošanu Dienvidāfrikai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pie Dānijas Ģenerālprokuratūras otrdien, 11. februārī, plkst. 12 pēc vietējā laika notiks protests pret šobrīd Dānijā apcietinātās Latvijas valstspiederīgās un divu bērnu mātes Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikai, liecina Misānes atbalstītāju paziņojums medijiem.

Misānes izdošana Dienvidāfrikai paredzēta tikai divas dienas pirms Dānijas apgabaltiesā paredzēts pieņemt lēmumu par sievietes iespējamo atbrīvošanu. Protesta dalībnieki pieprasīs nodrošināt Misānes klātbūtni un iespēju sevi aizstāvēt gaidāmajā tiesā piektdien, 14. februārī.

"Lai paustu savu attieksmi pret Dānijas nevēlēšanos sadarboties ar Latviju, kā arī Dānijas prokuratūras šokējošo rīcību, liedzot Kristīnei Misānei piedalīties tiesas sēdē 14. februārī, kurā plānots lemt par to, vai sievieti atbrīvot un viņa sev pienākošos sodu jau ir izcietusi, rīt ikviens ir aicināts piedalīties protestā pie Dānijas Karalistes Ģenerālprokuratūras," teikts paziņojumā. 

Tikmēr pirmdien, 10. februārī, uz Latvijas Ārlietu ministriju (ĀM) pie valsts sekretāra Andra Pelša tika izsaukts Dānijas vēstnieks Flemmings Stenders demarša veikšanai saistībā ar plānoto Latvijas valstspiederīgās Kristīnes Misānes izdošanu Dienvidāfrikas Republikai, teikts ĀM paziņojumā.

Latvija atkārtoti aicināja neizdot Latvijas pilsoni Dienvidāfrikas Republikai, pirms veiktas visas tiesiskās procedūras. ĀM aicināja sagaidīt Dānijas apgabaltiesas sēdi, kas notiks piektdien, 14. februārī.

Respektējot Dānijas tieslietu sistēmu, Latvija paudusi neizpratni par Dānijas mērķtiecību, ar kādu Eiropas Savienības pilsone tiek izdota tiesāšanai trešajai valstij, kurā starptautiskā līmenī konstatēti cilvēktiesību pārkāpumi.

"Jo sevišķi neizprotami tas ir tādēļ, ka Latvija vairākkārtīgi ir vērsusies pie Dānijas gan diplomātiskā, gan politiskā līmenī ar lūgumu neizdot K. Misāni. Šobrīd, kad viņa ir uzsākusi badastreiku, aicinām Dāniju pievērst īpašu uzmanību viņas veselības stāvoklim, lai izvairītos no būtiska veselības apdraudējuma,"  teikts ĀM paziņojumā.

Latvijas ĀM aicināja Dāniju rīkoties saskaņā ar augstajiem cilvēktiesību standartiem, kas ir vienlīdz svarīgi gan Latvijai, gan Dānijai. 

KONTEKSTS:

2018. gada decembrī Kristīni, kura lidoja darba darīšanās, Dānijas lidostā aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem. Kristīnei draud cietumsods līdz 15 gadiem. Lai gan Dānija vērsās pie Latvijas, mūsu valsts prokuratūra savu pilsoni neizprasīja izdošanai tiesāšanai Latvijā, jo noziegumu neuzskata par pārāk smagu. Tikai pērnā gada beigās Ģenerālprokuratūra aizsūtīja Dānijai vēstuli ar lūgumu apturēt Kristīnes izdošanu Dienvidāfrikai šīs valsts cilvēktiesību pārkāpumu dēļ.  

Dānijas tiesa nolēma paturēt apcietinājumā Latvijas pilsoni Kristīni Misāni, kuru pieprasījusi izdot Dienvidāfrika. 30. janvārī notika tiesa, jo Dienvidāfrika nebija Misāni pārņēmusi iepriekš noteiktajā 30 dienu termiņā. Dānijas tiesa sākotnēji lēma atbrīvot Misāni, taču pēc atkārtotas Dānijas prokuratūras pretprasības tomēr nolēma paturēt viņu apcietinājumā.

Tomēr piektdien, 7. februārī, vakarā Dānijas Ģenerālprokuratūra paziņoja, ka 12. februārī ieradīsies Dienvidāfrikas pārstāvji un vedīs Kristīni projām. Viņa nevarēs 14. februārī piedalīties apelācijas tiesā par proporcionalitāti piemērotajam sodam, ko viņa jau izcietusi Dānijas cietumā. Misāne Dānijas cietumā sākusi badastreiku.

Paužot atbalstu Misānei un pieprasot Dānijai ļaut viņai piedalīties apgabaltiesas sēdē 14. februārī, kur lems, vai Misāne tiks atbrīvota un viņa sev pienākošo sodu jau ir izcietusi, badastreikam pievienojušās vēl citas Dānijas cietumā ieslodzītās, informēja Misānes pārstāvji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti