«Pfizer» un «BioNTech» piedāvās Covid-19 vakcīnu arī bērnu un pusaudžu vakcinācijai

Farmācijas uzņēmumi „Pfizer” un „BioNTech” piektdien iesnieguši apstiprināšanai Eiropas Savienībā kopīgi izstrādāto vakcīnu pret Covid-19 bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem.

Tiek prognozēts, ka šī vakcīna Eiropā varētu tikt apstiprināta aptuveni pēc mēneša. Bērnu vakcinēšana tiek uzskatīta par būtisku nākamo soli pūļa imunitātes sasniegšanai un pandēmijas izbeigšanai. Abi uzņēmumi strādā arī pie tā, lai panāktu vakcīnas apstiprināšanu arī jaunākiem bērniem, sākot jau no sešu mēnešu vecuma.

Latvijas Radio korespondents Rihards Plūme par "Pfizer" vakcīnu
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

Varētu būt pieejama jau jūnijā

Kopīgā paziņojumā farmācijas uzņēmumi „Pfizer” un „BioNTech” paziņoja, ka iesnieguši Eiropas Zāļu aģentūrā apstiprināšanai lūgumu paplašināt kopīgi izstrādātās vakcīnas lietošanu, lai dotu zaļo gaismu no 12 līdz 15 gadu vecu pusaudžu vakcinācijai.

Vācijas kompānijas „BioNTech” līdzdibinātājs Ugurs Sahins sacījis, ka izmēģinājumu datu izvērtēšana vidēji ilgst četras līdz sešas nedēļas. Vēl ceturtdien viņš piebilda, ka vakcīna Eiropas Savienībā šajā vecumā grupā varētu būt pieejama no jūnija, ja regulators sniegs pozitīvu vērtējumu.

Pūļa imunitātes iegūšanai

“BioNTech” un “Pfizer” šomēnes jau iesniedza ASV varasiestādēm lūgumu apstiprināt viņu izstrādāto vakcīnu bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem.

“BioNTech” un “Pfizer” marta beigās paziņoja, ka klīniskajos izmēģinājumos ASV secināts, ka vakcīna ir 100% efektīva pret koronavīrusu bērniem vecumā no 12 līdz 15 gadiem.

Pašlaik neviena Covid-19 vakcīna bērniem nav apstiprināta. Lielāko bērnu vakcinēšana pirms nākamā mācību gada arī atvieglotu dzīvi vecākiem, kuriem nereti nenākas viegli apvienot darbu un bērnu skološanos mājās. Tāpat bērnu vakcinēšana tiek uzskatīta par būtisku nākamo soli pūļa imunitātes sasniegšanai.

Lai arī bērniem un pusaudžiem ir mazāka iespēja saslimt ar Covid-19 smagā formā, šī grupa veido lielu sabiedrības daļu, tādēļ bērnu un pusaudžu vakcinēšana tiek uzskatīta par svarīgu soli, lai izbeigtu pandēmiju.

Varēs potēt arī zīdaiņus

“Mēs turpinām runāt par pūļa imunitāti, un tai nepieciešama 80% iedzīvotāju vakcinācija, varbūt vairāk, atkarībā no variantiem. Ja bērni ir 20% no visas sabiedrības, tad arī viņi ir svarīgā daļa, kam jāvakcinējas,” vēsta epidemiologs un infekcijas slimību profesors Džons Braunstains, komentējot situāciju ASV.

“Mēs zinām, ka nesasniegsim 80%, pat ja visi pieaugušie būtu vakcinēti. Tam ir dažādi iemesli, tādēļ nepieciešams, lai bērni vakcinējas, un tas pat nav tāpēc, ka viņi būtu pakļauti lielākam riskam, bet tāpēc, ka tas mazinās vīrusa izplatību.

Domāju, mēs redzēsim, ka šovasar tiek vakcinēti bērni, kas vecāki par 12 gadiem, bet jaunāki bērni varētu saņemt vakcīnu 2022. gadā.”

“BioNTech” un “Pfizer” arī strādā pie tā, lai panāktu vakcīnas apstiprināšanu jaunākiem bērniem, sākot no sešu mēnešu vecuma. Kā skaidroja “BioNTech” līdzdibinātājs, jūlijā varētu būt pieejami pirmie rezultāti par vecuma grupu no pieciem līdz 12 gadiem un septembrī par jaunākiem bērniem. Izmēģinājumi pašreiz esot "ļoti uzmundrinoši" un liecinot, ka vakcīna ļoti labi pasargā bērnus no inficēšanās ar Covid-19.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt