Pasaules panorāma

Ieskats 14. oktobra "Pasaules panorāmas" tematos

Pasaules panorāma

Baltkrievijas opozīcija izdara spiedienu uz Lukašenko, vardarbība turpinās

ES nosaka sankcijas Navaļnija lietā

Pētnieks: Navaļnija indēšanas lieta izgaismo Krievijas politiskās sistēmas īpatnības

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kremļa opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija saindēšanas lieta norāda uz Krievijas politiskās sistēmas īpatnībām un liek uzdot jautājumus par Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, norāda Krievijas politikas pētnieks Marks Gaeloti. Tikmēr pats Navaļnijs paziņojis, ka grasās atgriezties Krievijā.

Francijas un Vācijas iniciatīva Eiropas ārlietu ministru līmenī ir uzklausīta, un pašlaik sācies tehnisks darbs pie detaļu izstrādes par sankciju vēršanu Navaļnija saindēšanas lietā. Taču tas nesolās būt viegli, jo Navaļnijs tika saindēts Krievijā, neviena oficiālā apsūdzētā nav un izmeklēšana no Krievijas puses nesekos – to Kremlis uzsvēris skaidri.

Arī Eiropas Savienības augstākais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels jau atzinis, ka “ierobežojošie pasākumi” nedrīkstot traucēt diplomātiskajām saitēm ar Maskavu:

“Visu pasauli nevar reducēt līdz šim nepriecīgajam Navaļnija saindēšanas gadījumam.

Uz to ir konkrēta atbilde, bet tas nenozīmē, ka nav jāņem vērā pārējie problēmjautājumi. Krievija ir viena no valstīm Minskas grupā, lai risinātu karadarbību Kalnu Karabahā. Prezidentam Makronam ir jārunā ar prezidentu Putinu, ja gribam strādāt Minskas grupas ietvaros,” sacīja Borels.

Pēdējos gados Rietumi ar vienotām sankcijām reaģēja uz Skripaļu saindēšanu 2018. gadā, kad līdz ar Skripaļiem no “Novičok” tipa vielas saindējās vairāki Lielbritānijas pilsoņi un viens gāja bojā. Rezultātā ASV liedza savām bankām aizdot naudu Krievijai, kā arī tika vērstas personiskās sankcijas pret Krievijas aģentiem.

Bet, kad pērnā gada augustā Berlīnes centra parkā tika nošauts Čečenijas līdera Ramzana Kadirova ass kritiķis Zelimhans Hangošvili, līdzīga reakcija vairs nesekoja. 

Šie gadījumi ir tikai iedrošinājuši tos, kas gatavi pielietot starptautiski aizliegtus ķīmiskos ieročus, LTV raidījumam “Pasaules panorāma” skaidroja Londonā bāzētais Krievijas politikas pētnieks Marks Gaeloti.

“NATO ir ekstraordināri efektīvs solidaritātes dzinējs pret tiešiem militāriem draudiem, taču mums nav nekā līdzīga pret nemilitāriem izaicinājumiem.

Skripaļu lieta sākotnēji liecināja, ka varbūt kaut kas tāds varētu rasties, taču beigās tas bija tikai viens atsevišķs gadījums. Es domāju, ka atentāts pret čečenu Hangošvili bija daļēji domāts, lai pārbaudītu ūdeņus. Un, kad Rietumu atbilde īsti nesekoja, Maskavā kārtīgi uzelpoja un teica – lieliski, mēs varam darīt tā, kā līdz šim!” komentēja pētnieks.

Profesors Galeoti vērsa uzmanību uz jau vairāku laboratoriju secinājumu, ka Navaļnija organismā atklāta pavisam jauna tipa “Novičok” modifikācija, kas pati par sevi var būt netiešs vēstījums.

Tikmēr pašam Aleksejam Navaļnijam šaubu nav – viņaprāt, notikušajā ir viens galvenais un politiski visaugstāk stāvošais vainīgais: “Es tik tiešām domāju un esmu pārliecināts, ka aiz atentāta mēģinājuma pret mani stāv Krievijas prezidents Vladimirs Putins. Uz to norāda visi pašreizējie notikumi. Vajag vienkārši apskatīt viesnīcas videoieraktsus. Kur tie ir? Paskatīties, kas ienāca pie manis numurā, un viss.

Tā ir ļoti viegla lieta, bet tā netiek atklāta, jo nozieguma pasūtītājs to nevēlas, un tas ir Putins personīgi, esmu pilnīgi pārliecināts!”

Prezidents Putins šīs apsūdzības nav komentējis un pat pieļāvis, ka Navaļnijs saindējis sevi pats. Tas izskanēja Francijas mediju rokās nonākušajā Putina un Makrona telefonsarunas atšifrējumā. Taču, ja Vladimirs Putins tiešām tā domā, tad, iespējams, tas norāda uz viņa zūdošo saikni ar ikdienas politiskajām reālijām savā valstī, vērtēja Krievijas politikas pētnieks.

“Viņš savu pili pamet arvien retāk. Pat uz Maskavu brauc reti, kur nu vēl pārējo valsti. No sava loka viņš izslēdzis visus, kuriem ir patiesi neatkarīgs viedoklis, nerunājot nemaz par esošās politikas kritiķiem. Viņam apkārt ir bez ierunām paklausīgie un seni draugi. Un, manuprāt, viņam šie cilvēki sniedz to informāciju, kuru, pēc viņu pašu domām, prezidents grib dzirdēt. Tāpēc, ļoti iespējams, ka viņam tā arī pateica – Navaļnijs sevi saindējis kaut kāda propagandas gājiena vārdā. Un viņš tam noticēja, jo viņam jebkurā gadījumā regulāri sniedz veselas litānijas ar šāda veida nonsensu,” komentēja Galeoti.

Navaļnijs ir apņēmības pilns Krievijā atgriezties pēc savas rehabilitācijas programmas beigām, lai turpinātu politisko darbību.

Eksperti prognozē, ka varasiestādes šķēršļus tam, visticamāk, neliks. Cits jautājums – cik droši Navaļnijs varēs justies dzimtenē.

KONTEKSTS:

Krievijas opozicionāram Aleksejam Navaļnijam 20. augustā kļuva slikti lidojuma laikā no Tomskas uz Maskavu, bet 22. augustā viņš tika pārvests uz Vācijas galvaspilsētas Berlīnes Universitātes klīniku “Charite”. Vēlāk Navaļnijs atmodināts no mākslīgās komas un pašlaik atlabst.

Jau 2. septembrī Vācijas amatpersonas paziņoja, ka iegūti neapstrīdami pierādījumi, kas apliecina – Navaļnijs ir saindēts ar nervus paralizējošu kaujas vielu. Tā izstrādāta Krievijā, taču Kremlis ir noraidījis jebkādu saistību ar šo slepkavības mēģinājumu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti