Panorāma

"Tautas Panorāma" Valkā

Panorāma

Latvijas grāmatas Londonā

Orbāns un EPP: šķiršanās vai kopdzīve?

Pētnieks: Asi kritizētā Orbāna plakātu kampaņa veicina viņa vēlētāju atbalstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ungārija ar tās premjeru Viktoru Orbānu un viņa labējo partiju “Fidesz” gadiem ir bijis neērts Eiropas Savienības dalībnieks. Migrācijas jautājumos Orbāns vienmēr nostājies opozīcijā Briselei un vairākumam dalībvalstu un noraidījis visus pārmetumus par mediju brīvības ierobežošanu un apdraudēto tiesiskumu Ungārijā. Taču tagad Orbāns pārkāpis sarkano līniju un viņa politiskajam spēkam draud izslēgšana no ietekmīgās Eiropas Tautas partiju politiskās grupas.

Pirms teju četriem gadiem Rīgā Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers jokojot Orbānu nosauca par diktatoru. Taču šajā jokā bija daļa taisnības – Orbāns dažādiem paņēmieniem ir centralizējis un stiprinājis varu. Eiropas pārmetumi par migrācijas politikas neievērošanu, par CEU izraidīšanu no Budapeštas un sāktā pārkāpuma procedūra viņa uzņemto līniju nav mainījusi.

Ilgu laiku Orbāna “aizmugure” bija viņa pārstāvētās partijas dalība Eiropas ietekmīgākajā apvienībā – Tautas partiju grupā (EPP). Taču tagad Orbāns ar savu plakātu kampaņu ir pārkāpis partijas sarkano līniju. Šie plakāti vēršoties ne tikai pret Orbāna nīsto filantropu Džordžu Sorosu, bet arī pret savējo – Eiropas Komisijas (EK) prezidentu Žanu Klodu Junkeru, kurš arī ir no tās pašās politiskās grupas, no kuras Orbāns.  Uz plakātiem rakstīts “Jums ir tiesības zināt, ko Brisele jums gatavo”, apgalvojot, ka Brisele gribot ieviest migrantu uzņemšanas obligātas kvotas un vājināt valstu tiesības kontrolēt robežas. Visus šos apgalvojumus EK noraidījusi kā nepatiesus.

“Eiropas tautas partiju grupai ir svarīgas vērtības. Un, ja kāds vairs neakceptē mūsu pamatprincipus, tad viņam ir jāiet prom no EPP ģimenes. Viktors Orbāns spēcīgi darbojas šajā virzienā, viņš iet šajā virzienā,” paziņoja EPP grupas vadošais kandidāts Manfrēds Vēbers.

Politikas vērotāji gan norāda, ka EPP vadošā kandidāta uz EK prezidenta amatu Manfrēda Vēbera nostāja nāk pārāk vēlu. Šī kavēšanās jau ir iedragājusi Vēbera reputāciju un var viņam nākotnē maksāt EK prezidenta amatu. 

“Tā ir ciniska politiskā spēle. Protams, ka pēc ilgiem gadiem, kad tiesiskums, mediju brīvība, indivīdu brīvība Ungārijā ir piedzīvojusi eroziju, tas salmiņš, kas salauž kamieļa muguru EPP situācijā, ir politisks uzbrukums pašai EPP vadībai,” komentē domnīcas CEPS pētnieks Stīvens Blokmans.

Piektdien, 15.martā, Orbāna kampaņa pret Sorosu un Junkeru beidzās un šie plakāti tiks noņemti. Neoficiāli gan izskanējis, ka nākamā Orbāna kampaņa būs vērsta pret EK pirmo viceprezidentu Fransu Timmermansu. Bet viņš ir sociāldemokrāts un Vēbera ciešākais konkurents, tāpēc sašutums EPP grupas iekšienē varētu būt mazāks.

“Orbāns tieši meklē šo cīņu un pacēlis to nākamā līmenī ar šo plakātu kampaņu. Tas veicina viņa vēlētāju atbalstu, un tas jau tagad ir atnesis ielūgumu “Fidesz” pievienoties citai Eiroparlamenta partiju politiskajai grupai – konservatīvajiem (ECR). Tas stiprinātu galēji labējos un eiroskeptisko Eiroparlamenta daļu,” norāda pētnieks.

20. martā EPP grupa balsos, ko darīt ar Orbānu un un viņa partiju “Fidesz”: paturēt par spīti visam vai mēģināt sodīt. Gaidāmās Eiroparlamenta vēlēšanas šo izvēli padarīs tikai grūtāku. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti