Pētnieki pieļauj, ka Ķīnā Covid-19 slimnieku skaits varētu būt četras reizes lielāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Globālā koronavīrusa krīze vēl tik drīz nebeigsies. Par to brīdinājusi Pasaules Veselības organizācija, norādot, ka daudzās valstīs cīņa ar pandēmiju ir vēl tikai sākumposmā. Turklāt jaunākie zinātnieku atklājumi liecina, ka pirmie nāves gadījumi Amerikas Savienotajās Valstīs ir konstatēti vairākas nedēļas pirms trauksmes celšanas šajā valstī. Tāpat izskanējis viedoklis, ka oficiālais saslimušo skaits Ķīnā varētu būt četras reizes lielāks.

Pētnieki pieļauj, ka Ķīnas Covid-19 saslimušo skaits varētu būt četras reizes lielāks
00:00 / 03:36
Lejuplādēt

Līdz šim Covid-19 pandēmija visā pasaulē ir prasījusi jau vairāk nekā 180 tūkstoš cilvēku dzīvību, bet inficēto personu skaits ir pārsniedzis 2,6 miljonus. Pasaules valstu panākumi cīņā ar koronavīrusa izplatību ir dažādi. Kamēr vienas joprojām turpina ievērot stingrus ierobežojošos pasākumus, daudzas sāk domāt par pašizolācijas un karantīnas noteikumu mīkstināšanu, galvenokārt aizbildinoties ar nepieciešamību pēc iespējas ātrāk sākt ekonomikas sildīšanu.

Taču Pasaules Veselības organizācija šodien brīdinājusi, ka milzīgam optimismam pagaidām pamata nav. Kā norādījis organizācijas vadītājs Tedross Adhanoms Gebreiesuss, vīruss nekur nepazudīs vēl ilgu laiku.

"Daudzas valstis joprojām ir tikai epidēmijas sākotnējās fāzēs. Dažas no valstīm, kuras tika skartas pirmās, tagad atkal sāk redzēt inficēto personu skaita palielināšanos. Varat nešaubīties, ka mums priekšā vēl ir tāls ceļš ejams. Šis vīruss ar mums būs vēl ļoti ilgu laiku," paudis Gebreiesuss.

Šie brīdinājumi izskanējuši laikā, kad ir saņemtas visai satraucošas ziņas gan no Ķīnas, gan no Amerikas Savienotajām Valstīm. Kā paziņojuši Honkongas Universitātes pētnieki, ja pašreizējā Covid-19 saslimšanas definīcija tiktu piemērota agrāk, Ķīnā reģistrēto inficēšanās gadījumu skaits būtu daudz lielāks. Pašlaik Ķīnā reģistrēto Covid-19 slimnieku skaits ir aptuveni 83 tūkstoši, taču, ja, piemēram, tiktu izmantota piektā no līdz šim izdotajām septiņām slimības definīcijām, jau līdz 20. februārim saslimušo skaits būtu pārsniedzis 232 tūkstošus.

Ķīna ir pamatīgi kritizēta par to, kā tā ziņoja par Covid-19 saslimšanas gadījumiem, un kritika vēl vairāk pastiprinājās pēc tam, kad oficiālā Pekina atzina – nāves gadījumu skaits Uhaņas pilsētā ir divreiz lielāks, nekā iepriekš ziņots. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo šajās dienās vainu par nepatiesu ziņu sniegšanu ir uzvēlis Ķīnas Komunistiskajai partijai. Savukārt Ķīnas vēstnieks Savienotajās Valstīs Cui Tiankai izteicies, ka vajadzētu nopietni pārdomāt abu valstu attiecības, jo amerikāņu politiķi esot pārņemti ar centieniem kādu vainot, izplatot nepamatotas apsūdzības.

Tikmēr satraucošas ziņas saņemtas arī no Amerikas Savienotajām Valstīm. ASV pašlaik ir pasaulē visvairāk slimības skartā valsts ar vairāk nekā 840 tūkstošiem inficēšanās un gandrīz 47 tūkstošiem nāves gadījumu. Stenforda Universitātes pētnieki ir atklājuši, ka pirmie Covid-19 nāves gadījumi valstī patiesībā ir reģistrēti vairākas nedēļas agrāk, nekā domāts.

Arī patiesais saslimušo skaits, piemēram, Kalifornijas Santa Klāras apgabalā varētu būt pat aptuveni 50 reižu augstāks par oficiālajiem datiem. Tāpat tiek uzsvērts, ka situācija ir ļoti sarežģīta ne tikai tādās attīstītās pilsētās kā Ņujorka, kur pieejamas mūsdienīgas medicīniskās iestādes, bet arī, piemēram, Navaho Nācijas (indiāņu pārvaldītā autonomā teritorija) apdzīvotajās teritorijās, kur daudziem ASV pamatiedzīvotājiem joprojām neesot iespēju nomazgāt rokas tekošā ūdenī. Tieši tāpēc ASV Slimību kontroles centrs ir aicinājis amerikāņus sagatavoties otrajam, iespējams, daudz postošākam koronavīrusa infekcijas izplatības vilnim.

Pasaules Veselības organizācijas eksperti ir ieteikuši saglabāt stingros ierobežojošos pasākumus līdz brīdim, kamēr netiks atrasta vakcīna pret koronavīrusu vai arī pietiekami efektīva ārstniecības metode. Vairākās valstīs pašlaik ir uzsākti vakcīnu izmēģinājumi ar cilvēkiem, taču pat optimistiskākās prognozes jauno vakcīnu nesola ātrāk kā pēc vairākiem mēnešiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti