Pētījums: Vētras kļuvušas lietainākas, kas palielina plūdu risku

Pētnieki nākuši klajā ar jauniem atklājumiem par to, kā cilvēki ietekmē viesuļvētru attīstību. Galvenā atbilde ir cilvēka radītajās klimata pārmaiņās – to dēļ vētras kļuvušas lietainākas, kas palielina plūdu risku. Taču klimata pārmaiņas, izrādās, nav vienīgais secinājums.

Pētnieki radījuši datora viesuļvētru simulācijas, lai paskatītos, kā tās būtu attīstījušās, ja nebūtu cilvēku radītu apstākļu. Tika apkopotas vēsturē 15 postošākās vētras visā pasaulē un modulētas to sekas bez cilvēciskā faktora.

Pētījumi liecina, ka cilvēka radītās klimata pārmaiņas ietekmēja lietavu apjomu par aptuveni 3%, bet, piemēram, nemainīja vētru ātrumu.

Patiesībā pārsteidzošākais secinājums ir nevis klimata pārmaiņu, bet pilsētas plānojuma ietekme uz dabas katastrofām.

Piemēram, viesuļvētras "Hārvijs" laikā ASV Teksasas štata pilsētā Hjūstonā uzbūvētie debesskrāpji aizkavēja vētras kustību un visu tās spēku koncentrēja vienā vietā, kas radīja daudz lielākus riskus.

Pie vainas ir arī infrastruktūra un arhitektūra, kas aizkavē ūdens izžūšanu un noplūdi. Bruģējums un apzaļojums uz ceļiem neļauj ūdenim iesūkties zemē un palielina plūdu risku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti