Pētījums: Mūsdienās teju 30 miljoni cilvēku ir vergi; Latvijā – divi tūkstoši

Gandrīz 30 miljoni cilvēku pasaulē dzīvo kā vergi, liecina jauns ceturtdien publiskots pētījums, kas sniedz priekšstatu par moderno verdzību 162 pasaules valstīs. Latvija indeksā ierindota 131.vietā, pētniekiem secinot, ka Latvijā paverdzināti 2040 cilvēki.

"Globālais verdzības indekss 2013" liecina, ka vislielākais skaits paverdzināto cilvēku ir Indijā - 14 miljoni. Savukārt Mauritānijā ir vislielākais paverdzināto cilvēku skaits attiecībā uz kopējo valsts iedzīvotāju skaitu, verdzībā iesaistīto cilvēku skaitam veidojot 4% no populācijas. Šajā Āfrikas valstī verdzībai ir dziļas vēsturiskas saknes.

Lietuva indeksā ierindojas 128.vietā, bet Igaunija 129.vietā.

Indeksu veidojusi Austrālijā bāzētā tiesību aizstāvju organizācija "Walk Free Foundation" (WFF), kuru šā gada maijā dibināja austrāliešu filantrops kalnrūpniecības nozares pārstāvis Endrū Forests un viņa sieva Nikola. Organizācijā strādā 20 cilvēki, un tā bāzēta Pērtā Austrālijas rietumos.

"Daudzām valdībām nepatiks dzirdēt to, kas mums sakāms," ziņu aģentūrai AFP norādīja WFF vadītājs Niks Grono, piebilstot, ka viņi ir gatavi sadarboties ar tām valdībām, kuras to vēlēsies, lai labāk izvērtētu modernās verdzības jautājumu.

Pētījums liecina, ka vislielākais paverdzināto cilvēku skaits ir Indijā, Ķīnā, Pakistānā un Nigērijā. Bet proporcionāli visvairāk cilvēku paverdzināti Mauritānijā, Haiti, Pakistānā, Indijā, Nepālā, Moldovā, Beninā, Kotdivuārā, Gambijā un Gabonā.

Moldova ir vienīgā Eiropas valsts, kas ierindojusies pirmajā desmitniekā.

Krievija ierindojusies 49.vietā, Ķīna 48.vietā, Savienotās Valstis 134.vietā, Francija 139.vietā, bet Lielbritānija - 160.vietā, proti, pašā saraksta apakšā.

WFF secinājusi, ka 72% paverdzināto cilvēku dzīvo Āzijā.

No desmit valstīm, kur verdzība ir visplašāk izplatīta, Moldova un Kotdivuāra smagi strādā, lai cīnītos pret šo problēmu. Bet verdzības vissmagāk piemeklētās trīs valstis - Mauritānija, Haiti un Pakistāna - ir pasīvas vai vispār nedara neko, secinājusi WFF.

"Verdzība eksistē visās valstīs pasaulē," uzsvēra Grono, piebilstot, ka šīs problēmas apmēru noteikšana katrā valstī liks politiķiem rīkoties.

Organizācija indeksu veidojusi, atsaucoties uz "modernās verdzības" definīciju, kas ietver pašu verdzību, verdzībai līdzīgu praksi, piemēram, parādu jūgu, piespiedu laulības un bērnu izmantošanu un pārdošanu, kā arī cilvēku kontrabandu un piespiedu darbu.

WFF cer, ka viņu veidotais rādītājs palīdzēs valstīm apzināties un cīnīties pret šo problēmu.

WFF aplēses - 29,8 miljoni paverdzinātu cilvēku - ir lielākas, nekā iepriekšējie mēģinājumi aptvert modernās verdzības apmērus. Starptautiskā Nodarbinātības organizācija (ILO) aplēsusi, ka piespiedu darbam pakļauts 21 miljons cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti