Dienas notikumu apskats

ASV izdara gaisa triecienus "Islāma valsts" nometnei

Dienas notikumu apskats

Valdība vienojas šogad sākt laicīgāku darbu pie budžeta un aktīvāku dialogu ar uzņēmējiem

Ieroču tirdzniecības apjomi pasaulē turpina augt

Pētījums: Ieroču tirdzniecības apjomi pasaulē turpina pieaugt

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ieroču tirdzniecības apjomi pasaulē turpina augt, to paziņojis Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūts. Pētniecības centra jaunākais ziņojums liecina, ka, turpinoties reģionāliem konfliktiem, īpaši strauji audzis ieroču imports Tuvo Austrumu valstīs. 

Globālās konvencionālo ieroču tirdzniecības apjomi piedējos piecos gados pieauguši par 14%, liecina Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūta jeb SIPRI jaunākais ziņojums. Institūts pēta konfliktus un bruņošanās tendences pasaulē. Saskaņā ar SIPRI datiem, kopumā ieroču tirdzniecības apjoma pieaugums novērojams kopš 2002.gada.

Galvenā ieroču eksportētājvalsts pasaulē joprojām ir ASV, kuras daļa ieroču eksporta tirgū ir 33%. Salīdzinot ar periodu laikā no 2006. līdz 2010.gadam, ASV ieroču eksportu pēdējos piecos gados audzējusi par 27%. Lielākie klienti bijušas Tuvo Austrumu valstis - Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti, kā arī Turcija.

Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūts norāda, ka, "turpinot pastiprināties reģionālajiem konfliktiem un spriedzei, ASV ar ievērojamu pārsvaru saglabā pozīcijas kā vadošais ieroču eksportētājs pasaulē".

Institūts norāda, ka ASV "pārdevušas vai ziedojušas ieročus vismaz 96 valstīm pēdējo piecu gadu laikā". Turklāt "ASV ieroču industrijai ir lieli, vēl izpildāmi eksporta pasūtījumi, tostarp 611 F-35 iznīcinājlidmašīnas deviņām valstīm".

Otra lielākā eksportētājvalsts ir Krievija - tās tirgus daļa ir 25%. Salīdzinot ar iepriekšējo piecu gadu periodu, kopš 2011.gada tās eksporta apjomi pieauguši par 28%. Lielāki Maskavas klienti bijuši Āzijā, un vairāk nekā puse eksporta aizgājusi uz Indiju, Ķīnu un Vjetnamu.

Savukārt trešā lielākā ieroču eksportējavalsts tagad ir Ķīna, kurai izdevies apsteigt gan Franciju, gan Vāciju. Pekina ieroču eksportēšanas apjomu pēdējos piecos gados gandrīz divkāršojusi, to palielinot par 88%. Ķīna investējusi miljardiem dolāru pašmāju ieroču ražošanas sektora attīstībā, Pekinas ambīcijām kļūstot lielākām Dienvidķīnas jūrā un Indijas okeānā. Lielākā daļa eksporta iet uz citām Āzijas valstīm, visvairāk uz Pakistānu.

Ķīnas daļa globālajā eksporta tirgū gan joprojām ir tikai 5,9%, krietni atpaliekot no ASV un Krievijas.

Stokholmas Starptautiskā miera pētījumu institūts arī norāda, ka pēdējo piecos gados Ķīna par ceturto daļu samazinājusi ieroču importu, signalizējot pieaugošu pārliecību par savu ieroču ražošanas sektoru, neskatoties uz tā vājajiem punktiem.

Runājot par importu, sešas no desmit lielākajiem ieroču importētājiem ir Āzijas un Okeānijas valstis. Pasaulē galvenā importētājvalsts joprojām ir Indija.

Tajā pašā laikā institūts īpaši izceļ, ka, turpinoties reģionāliem konfliktiem, krietni pieaudzis ieroču imports Tuvo Austrumu valstīs. Laikā no 2011.gada, salīdzinot ar iepriekšējo piecu gadu periodu - par 61%. Saūda Arābija - aiz Indijas pasaulē otrā lielākā importētājvalsts - ieroču iegādes apjomus palielinājusi gandrīz trīs reizes. Līdzīgs rādītājs arī Katarai, bet par trešdaļu importu audzējusi Ēģipte un Apveinotie Arābu Emirāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti