Pētījumi: Lielbritānijai izstāja no ES bez vienošanās izmaksās dārgāk nekā Covid-19 krīze

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) bez vienošanās par turpmākajām attiecībām ilgtermiņā būs vairākas reizes dārgāka nekā Covid-19 pandēmijas izraisītā ekonomiskā krīze. Šādus datus uzrāda jaunākie pētījumi. Tikmēr Lielbritānijas kaimiņvalsts Īrija ir brīdinājusi, ka gadījumā, ja izstāšanās vienošanās netiks ieviesta dzīvē pilnā apmērā, visticamāk, ES valstis šādu līgumu neratificēs.

Pētījumi: Lielbritānijai izstāja no ES bez vienošanās izmaksās dārgāk nekā Covid-19 krīze
00:00 / 02:26
Lejuplādēt
Lai arī līdz 15. oktobrim, līdz kuram britu premjerministrs Boriss Džonsons ir solījis panākt gala vienošanos par turpmākajām attiecībām ar ES, ir atlicis mazāk nekā mēnesis, tā vien liekas, ka koronavīrusa uzliesmojums ir "Brexit" jautājumus atkal aizvirzījis otrajā plānā. Un daži komentētāji pat pieļauj, ka šī krīze un iespējamie jaunie ierobežojumi sabiedrībai vispār varētu aizēnot britu valdības neveiksmes, cenšoties noslēgt vienošanos ar Briseli.

 

Kā liecina šonedēļ publiskotie domnīcas "Apvienotā Karaliste mainīgā Eiropā" dati, ilgākā termiņā tieši "Brexit" radītie ekonomiskie zaudējumi būs aptuveni trīs reizes lielāki par Covid-19 radītajiem zaudējumiem.

Turklāt visakūtāk šīs krīzes sekas būšot jūtamas uz robežas, kur var rasties garas rindas, kā arī pārtikas un medikamentu trūkums. Tieši tāpēc daudzi komentētāji un arī britu politiķi uzskata, ka vienošanās ar ES ir vajadzīga vairāk nekā jebkad iepriekš.

Pēc britu premjerministra Džonsona piedāvātā iekšējā tirgus likumprojekta, kas varētu pārkāpt vairākus ar ES jau panāktās izstāšanās vienošanās punktus, atkal ar jaunu sparu ir aktualizējies Ziemeļīrijas jautājums.

Tā dēvētais Ziemeļīrijas protokols ir jāievieš dzīvē pilnībā, lai reģionālajiem uzņēmējiem tiktu sniegta viņiem tik ļoti nepieciešamā skaidrība. Šādu viedokli ceturtdien, 24. septembrī, paudis Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenijs, kurš pats spēlējis nozīmīgu lomu, lai starp Lielbritāniju un ES vispār tiktu noslēgta izstāšanās vienošanās. Uzrunājot četru Īrijas parlamenta lielāko proeiropeisko partiju deputātus, Kovenijs paudis nopietnas bažas par Londonas piedāvāto iekšējā tirgus likumprojektu.

Īpaši lielu satraukumu ir izraisījis likumprojektā iekļautais punkts par ES valsts palīdzības noteikumu piemērošanu Ziemeļīrijā, kā arī prasība pēc gala deklarācijām precēm, kas no Ziemeļīrijas tiek transportētas uz Lielbritāniju. Sagaidāms, ka otrs ierosinājums, kas noteica nepieciešamību iekasēt nodevas par tām Ziemeļīrijā ievestajām precēm no pārējās Lielbritānijas, kuras varētu tikt tālāk transportētas uz Īrijas republiku, britu valdības likumdošanas piedāvājumā tomēr iekļauts netiks.

Kā uzsvēris Kovenijs, tikai gadījumā, kad ES valstis būs pilnībā pārliecinātas par "Brexit" vienošanās ieviešanu dzīvē pilnā apmērā, tikai tad ir cerības, ka ES un Lielbritānijas izstāšanās līgums tiks ratificēts. Kovenijs arī uzdevis retorisku jautājumu – kāpēc lai ES ratificētu jaunu līgumu, ja Lielbritānija ir apņēmības pilna lauzt iepriekšējo, pat ne gadu veco vienošanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti