Pērn pasaulē lielākais nāvessodu skaits 25 gadu laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Zināmo izpildīto nāvessodu skaits pasaulē pagājušajā gadā krietni pieaudzis, sasniedzot vairāk nekā 1600. Tas ir lielākais fiksētais skaits pēdējos 25 gados, paziņojusi starptautiskā cilvēktiesību aizstāvju organizācija “Amnesty International”. Šie gan ir tikai oficiālie dati, tāpēc, iespējams, patiesais nāvessodu skaits pasaulē ir daudz lielāks.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
 

Saskaņā ar cilvēktiesību organizācijas "Amnesty International" datiem, 2015.gadā nāvessodus izpildīja 25 valstīs. Izmantotas dažādas metodes: pakāršana, letālas injekcijas, galvas nociršana un nošaušana. Pērn par trijām valstīm palielinājies nāvessodu izpildījušo valstu skaits, tāpat vairākas valstis to  atsāka darīt pēc ilgāka pārtraukuma.

Pērn no 1631 nāvessoda aptuveni 90% tika izpildīti trīs valstīs - Irānā, Pakistānā un Saūda Arābijā.

Pakistāna nāvessodu izpildīja 326 cilvēkiem, bet Saūda Arābija - 158.  Irāna pērn sodīja ar nāvi vismaz 977 cilvēkus.

Tāpat “Amnesty International” zināms, ka 2015.gadā vismaz divi tūkstoši cilvēku ir notiesāti ar nāvessodu, bet vēl aptuveni 20 tūkstoši atrodas cietumos un  gaida savu soda datumu tā sauktajās “nāvinieku kamerās”.

Taču šie ir tikai  oficiālie skaitļi. Vairākās valstīs, piemēram, Vjetnamā,  Baltkrievijā un Ķīnā dati par nāvessodiem ir valsts noslēpums un tos uzzināt nav iespējams.

Taču portāls “News Week” raksta, ka 2013.gadā Ķīnā notikuši aptuveni divarpus tūkstoši nāvessodu. Bet iepriekšējos gados nāvessodu skaits Ķīnā bijis pat uz pusi lielāks.

Nāvessodi jau sen ir aktuāla tēma arī Amerikas Savienotajās Valstīs. ASV prezidents Baraks Obama nāvessodu sistēmā saskata nepilnības.

“Es tradicionāli neesmu bijis pret nāvessoda ideju kā tādu, bet praksē tā ir liela problēma. Pēc statistikas redzam, ka nāvessodu sistēmā ir rasu aizspriedumi, [tāpat] mēs zinām, ka tas ir ļoti neefektīvs, jo prasa ilgu laiku,” intervijā ar ASV žurnālistu Bilu Kelleru sacīja Obamas.

Proti, ASV nāvessodu drīzāk piespriedīs tumšādainajam. Ja baltais būs nošāvis tumšādaino, tas daudz retāk nokļūs "nāvinieku kamerā" nekā tumšādainais par analogu noziegumu. 32 no 50 ASV štatiem nāvessods joprojām ir atļauts. Pērn nāvessods tika aizliegts divos štatos.

Latvijā pēdējais nāvessods izpildīts 1996.gadā. Tajā pašā gadā prezidents Guntis Ulmanis noteica, ka nāvessodi vairs netiks izpildīti un tos aizvietos ar cietumsodu. To sauc par moratoriju, nāvessodu piespriest var, bet nevar to izpildīt. Vēlāk, 2002.gadā, Latvija parakstīja Eiropas Cilvēka tiesību konvenciju, kura aizliedz nāvessodus arī piespriest.

Šobrīd 102 valstis nāvessodu ir izņēmušas no saviem likumiem. Sešās valstīs nāvessodu piemēro tikai sevišķi smagiem noziegumiem, bet 32 valstīs - kaut nāvessods ir likumīgs, tas nav īstenots jau vismaz desmit gadus. Tā ir, piemēram, Krievijā, kur 1996.gadā prezidents Boriss Jeļcins pasludināja moratoriju, Brazīlijā un vairākās Āfrikas valstīs. Bet nāvessods kā likumīgs soda veids joprojām ir 58 valstīs. Tās lielākoties ir Āfrikas un Tuvo Austrumu valstis, kā arī ASV.

Neskatoties uz to, ka nāvessodu skaits joprojām ir liels, “Amnesty International” norāda, ka pēc Fidži salas, Kongo Republikas, Madagaskaras un Dienvidamerikas valsts Surinamas atteikšanās no nāvessodiem šobrīd tie ir aizliegti vairāk nekā pusē pasaules valstu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti