Pērn no vēža miruši vairāk nekā 8 miljoni cilvēku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Otrdien pasaules tiek atzīmēta Pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni un zināšanas par onkoloģiskajām slimībām un to ārstēšanu. Pasaules Veselības organizācija publicējusi brīdinošu pētījumu, kas liecina, ka nākamajās divās desmitgadēs jaunu saslimšanu gadījumu ar vēzi skaits pieaugs uz pusi. Tajā pašā laikā zinātnieki uzsver, ka pusi no saslimšanu skaita ir iespējams novērst.

Onkoloģisko slimību izplatība aug „satraucošā tempā”, un ir nepieciešamas jaunas stratēģijas vēža iegrožošanai. Par to brīdina ANO Pasaules Veselības organizācijas Starptautiskā vēža saslimšanu pētīšanas aģentūra, kas publicējusi savu jaunāko pētījumu par šīs slimības izplatības tendencēm.

Pētījuma prognozes liecina, ka jaunu vēža saslimšanu skaits gadā līdz 2030.gadam pieaugs uz pusi - no 14 miljoniem pasaulē pērn līdz 21 miljonam. Aģentūras aprēķini liecina, ka tajā pašā līdzīga tendence būs arī attiecībā uz nāves gadījumu skaitu - pagājušajā gadā vēža dēļ mūžībā aizgāja vairāk nekā 8 miljoni cilvēku. 

Pētījumā piedalījās 250 zinātnieki no vairāk nekā 40 valstīm, un tajā norādīts, ka 2011.gadā vēzis kļuva par galveno nāves iemeslu pasaulē, apsteidzot sirds slimības.

Viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Pasaules Veselības organizācija prognozē onkoloģisko saslimšanu pieaugumu, ir tas, ka pasaulē aug iedzīvotāju skaits, un populācijas noveco. Tajā pašā laikā, cilvēkiem pievēršoties veselīgam dzīvesveidam, ar vakcīnu un pētījumu palīdzību pusi no saslimšanas gadījumiem var novērst, norāda aģentūra. Starp galvenajiem „novēršamā vēža” avotiem minēta smēķēšana, infekcijas, alkohols, liekais svars un fizisko aktivitāšu trūkums. Uz to telekanālam „Al Jazeera” norādīja arī Starptautiskās vēža saslimšanu pētīšanas aģentūras direktors Kristofers Vailds:

„Skaitļi ir satraucoši. No 14 miljoniem jaunu vēža saslimšanas gadījumu 2012.gadā tikai divu gadu desmitu laikā mēs virzāmies uz vairāk nekā 20 miljoniem jaunu saslimšanu. Ir jāturpina cīņa pret tabakas lietošanu, īpaši zemu un vidēju ienākumu valstīs, lai novērstu šī ieraduma izplatīšanos plašākā mērogā. Arī jācenšas saprast, kā visefektīvāk cīnīties pret liekā svara epidēmiju visā pasaulē un fizisko aktivitāšu trūkumu, kas arī veicina vēža izplatības tendences.”

Pētījums liecina, ka vēža riskam vairāk pakļauti ir vīrieši, kuru īpatsvars sastāda 53% no vēža saslimšanas un 57% no nāves gadījumiem. Vīriešiem šī slimība visvairāk skar plaušas - sestajā daļā no saslimšanas gadījumiem, bet turpat netālu ir arī prostata. Sievietēm galvenais risks ir krūts vēzis, kas ir ceturtā daļa saslimšanas gadījumu.

Reģionāli vairāk nekā 60% saslimšanas un 70% nāves gadījumu konstatēti Āfrikā, Āzijā, Centrālajā un Dienvidamerikā. Ziņojumā norādīts, ka mazāk attīstītās valstīs vēzi parasti atklāj, kad slimība jau ir progresējusi un ārstēšanas iespējas ir mazāk pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti