Pusdiena

Ar nemateriālā kultūras mantojuma sarakstu cer saglabāt tautas tradīcijas

Pusdiena

Krievijas uzlidojumos Sīrijā gada laikā bojā gājuši aptuveni 3800 mierīgo iedzīvotāju

Peresa bērēs Izraēlā piedalās tūkstošiem cilvēku; ieradies arī Abass

Peresa bērēs Izraēlā piedalās tūkstošiem cilvēku; ieradies arī Abass

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Herceļa kalnā Izraēlā ir sākušās atvadas no bijušā valsts prezidenta un premjerministra Šimona Peresa. Tūkstošiem cilvēku ir sanākuši Jeruzalemē, lai atvadītos no viņa.

Peress ir bijis viens no vecākajiem un cienījamākajiem Izraēlas valstsvīriem, kurš piedalījās arī neatkarīgās Izraēlas dibināšanā.

Peress ir saņēmis Nobela miera prēmiju par Oslo vienošanās noslēgšanu starp Izraēlu un Palestīnu. Tādēļ uz viņa bērēm ir ieradies arī Palestīnas līderis Mahmuds Abass kopā ar amatpersonu delegāciju. Viņa pārstāvji paziņoja, ka ar šādu soli Abass vēlas sūtīt skaidru signālu Izraēlas iedzīvotājiem, ka palestīnieši vēlas mieru un ciena tādus cilvēkus kā Peress, kurš savulaik ir pielicis vērā ņemamas pūles, lai to panāktu. Savulaik Abass bija viens no Oslo vienošanās parakstītājiem.

Šī ir pirmā Abasa vizīte Izraēlā kopš 2010. gada, jo pēdējā laikā miera sarunas ir iesaldētas. Ierodoties bēru ceremonijas norises vietā, Abass sarokojās ar Izraēlas premjeru Benjaminu Netanjahu un viņa sievu Sāru, sakot, ka viņi sen nav tikušies. Tomēr nav sagaidāms, ka šī vizīte varētu radīt kādas pārmaiņas pašreizējās Izraēlas un Palestīnas attiecībās.

Turpretī radikālāk noskaņotās grupas “Hezbollah” runasvīrs mudināja Abasu atcelt savu dalību bēru ceremonijā, jo, viņaprāt, Peress esot bijis noziedznieks.

Tas apliecina, ka Peresa reputācija reģionā nav viennozīmīgi vērtējama. Tas ir saistīts ar viņa sākotnējo atbalstu izraēliešu apmetņu celšanai, kā arī ar 1996. gada gaisa apšaudi Libānas dienvidos, kurā gāja bojā vairāk nekā 100 cilvēku.

Tomēr vairums pasaules līderu saredz Peresu kā valstsvīru, kurš mēģināja panākt reģionā mieru. Tādēļ bērēs savu uzrunu plāno teikt arī ASV prezidents Baraks Obama.

Uz Jeruzalemi ir devies arī Spānijas karalis Filipe VI, Lielbritānijas kroņprincis Čarlzs, Francijas, Vācijas un Meksikas prezidenti, kā arī Kanādas, Austrālijas, Itālijas un Nīderlandes premjeri, ANO ģenerālsekretārs Bans Kimuns, Eiropadomes priekšsēdētājs Donalds Tusks un daudzas citas amatpersonas. Viņu vidū arī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis.

Savus pārstāvjus ir nosūtījušas arī divas vienīgās arābu valstis, ar kurām Izraēlai ir noslēgts miera līgums, proti, Ēģipte un Jordānija.

Lai garantētu drošību bēru ceremonijas laikā, īpašā operācijā ir iesaistīti aptuveni 8000 kārtības sargu. Tas ir novedis jau pie dažiem preventīviem arestiem. Izraēlas policijas priekšnieks ir raksturojis to kā vērienīgāko drošības operāciju valsts vēsturē vismaz kopš premjera Ichaka Rabina bērēm, kuru 1995. gadā nogalināja ebreju nacionālisti.

Peress tiks apglabāts valsts kapos blakus Rabinam un vairākiem citiem Izraēlas līderiem.

Jau vēstīts, ka trešdien, 28.septembrī, no rīta 93 gadu vecumā miris pasaulē pazīstamais politiķis un bijušais Izraēlas prezidents Šimons Peress, kurš 1994. gadā saņēma Nobela miera prēmiju. 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti