Pentagons ASV debesīs izmēģina «novērošanas balonus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

ASV armija šobrīd veic plaša mēroga novērošanas izmēģinājumus sešos vidusrietumu štatos, izmantojot eksperimentālus gaisa balonus, kas spēj lidot lielā augstumā. To atklāj dokumenti, kas iesniegti ASV Federālajā sakaru komisijā. Testi radījuši bažas par to mērķiem un iedzīvotāju tiesībām uz privātumu.

Pentagons ASV debesīs izmēģina "novērošanas balonus”
00:00 / 01:14
Lejuplādēt

Testi ar 25 bezpilota baloniem, kas spēj uzņemt augstumu līdz pat diviem kilometriem, ASV vidusrietumu štatos notiek no jūlija vidus, un tie ilgs līdz septembrim. Šādu lidojumu veikšanai licenci izsniegusi ASV Federālā sakaru komisija un arī pērn esot veikti līdzīgi lidojumi.

Saskaņā ar iesniegumu, ko Federālajā sakaru komisijā iesniedzis aviācijas un aizsardzības uzņēmums „Sierra Nevada Corporation”, gaisa baloni ir paredzēti, lai „nodrošinātu pastāvīgu novērošanas sistēmu un lai atrastu un novērstu narkotisko vielu tirdzniecību un iekšzemes drošības draudus”. Lidojumu testus pasūtījusi ASV Aizsardzības departamenta Dienvidu pavēlniecība. Tā ir atbildīga par reaģēšanu uz katastrofām, izlūkošanas operācijām un sadarbību drošības jomā Karību jūras reģionā un Centrālajā un Dienvidamerikā.

Baloniem ir piestiprināti radari, kas paredzēti vienlaicīgai daudzu atsevišķu transportlīdzekļu izsekošanai dienā vai naktī jebkuros laika apstākļos. Baloni tiek palaisti no Dienviddakotas un 400 kilometru garumā virzās caur Minesotas, Aiovas, Viskonsinas un Misūri štata teritorijām, līdz visbeidzot tie nolaižas Ilinoisas štatā.

Tiek norādīts, ka šādi baloni nodrošinās lētu novērošanas platformu, kas ilgāku laiku spētu sekot, piemēram, vairākām automašīnām un laivām un novērot plašu apkārtni vienlaicīgi. Ņemot vērā to, ka vēji bieži pārvietojas dažādos virzienos dažādos augstumos, gaisa baloni spētu virs noteiktā apgabala lidināties ilgstoši, vienkārši uzņemot vai samazinot augstumu. Tāpat baloni savā starpā spēj apmainīties ar informāciju, nosūtot datus arī uz zemes.

Izmēģinājumu mērķis nav skaidrs, un nedz uzņēmums „Sierra Nevada Corporation”, nedz lidojumu pasūtītājs nav šos testus komentējuši. Savukārt uzņēmums „World View”, kas nodarbojas ar stratosfērai piemērotu balonu izpēti un izmēģinājumiem, skaidro, ka tie gaisā var noturēties vairākas stundas vai pat dienas.

Bažas par šiem izmēģinājumiem paudis vecākais politikas analītiķis Amerikas Pilsoņu brīvību savienībā – Džejs Stenlijs. Viņš uzsver, ka nav zināms, kādiem mērķiem testos iegūtie dati tiek ievākti un lietoti. Viņaprāt, ja armija šādu tehnoloģiju pielietotu pašā ASV, tam būtu liela pretestība un to nevajadzētu pieļaut.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti