Dienas notikumu apskats

Vērtē iespēju krietni paaugstināt neapliekamo minimumu pensijām

Dienas notikumu apskats

«Wizz Air» sāks lidojumus no Rīgas uz Bari un Reikjavīku

ASV viceprezidents viesojas Briselē

Penss vizītē Briselē: ASV turpinās sadarbību un partnerību ar ES

"Eiropas Savienības un ASV saiknes arvien ir ļoti stipras," tā vizītes laikā Briselē sacīja ASV viceprezidents Maiks Penss. Penss ieradies laikā, kad ASV un Eiropas Savienības (ES) attiecībās ir daudz neskaidrību – arī par to, kas notiks ar abu pušu brīvās tirdzniecības līgumu. ES amatpersonas neslēpa, ka pēdējā laikā ir noticis daudz un prezidenta Donalda Trampa izteikumi ir radījuši neizpratnes gaisotni.

ASV viceprezidents Maiks Penss Briselē tikās ar Eiropadomes līderi Donaldu Tusku un pārējo citu nozīmīgo institūciju vadītājiem, kā arī pabija NATO mītnē, kur viņu sagaidīja ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

ES līderu uzrunās pēc tikšanās ļoti skaidri varēja saklausīt bažīgu noti. Eiropadomes prezidents, ASV prezidenta vārdabrālis Donalds Tusks medijiem Briselē sacīja - tā kā ir pārliecināts ASV atbalstītājs, atļāvies sarunā ar Pensu būt maksimāli atklāts. Viņš arī, tiesa, diplomātiskos vārdos, runāja par egoismu, kam nevajadzētu būt pārākam par starptautisko likumu kārtību, un ko eiropieši ir sadzirdējuši Donalda Trampa moto "America first" jeb "Amerika pirmā".

"Viceprezidenta kungs, vispirms paldies par šo tikšanos. Mums tiešām tā bija ārkārtīgi nepieciešama. Pēdējos mēnešos ļoti daudz kas ir noticis gan jūsu zemē, gan pie mums Eiropas Savienībā.

Daudz jaunu un dažkārt pārsteidzošu viedokļu izskanējis par mūsu attiecībām un drošību, kas mums liek domāt, ka viss īsti vairs nav tā, kā bija.

Šodien es dzirdēju daudz iedrošinošu vārdu par jaunās administrācijas attieksmi Vašingtonā un atbildēju ar ļoti godīgu vērtējumu no mūsu puses, izsakot mūsu bažas un cerības. Trīs atslēgas jautājumi ir – starptautiskā kārtība, drošība un Baltā nama attieksme pret Eiropas Savienību," teica Tusks.

ASV viceprezidents Maiks Penss, kurš arī atzina, ka viedokļi starp abām pusēm ir bijuši atšķirīgi, tomēr publiski apliecināja, ka Vašingtona joprojām redz ES kā draugu un sabiedroto.

"Šodien man ir tas gods prezidenta Trampa vārdā izteikt ļoti stingru apņemšanos turpināt sadarbību un partnerību ar Eiropas Savienību. Lai arī kādas būtu atšķirības starp mūsu kontinentiem, 

mums ir vienas un tās pašas vērtības un visam pāri – viens mērķis – veicināt mieru un labklājību ar brīvību, demokrātiju un likuma varu. Un pie šiem mērķiem mēs arī paliekam," sacīja Penss.

Joprojām paliek atklāts jautājums par to, kas notiek tālāk ar ES un ASV Brīvās tirdzniecības līguma ieviešanas procesu, kas kopš prezidenta Donalda Trampa stāšanās amatā ir apstājies.

Penss pabija arī NATO un tikās ar ģenerālsekretāru Jensu Stoltenbergu un apliecināja, ka ASV saistības ar aliansi paliek nemainīgi stingras.

Taču Penss vēlreiz uzsvēra gan Trampa, gan ASV aizsardzības sekretāra Džeimsa Matisa teikto, ka arī pārējām NATO valstīm ir jāpalielina iemaksas aizsardzības budžetā.

Pašu Trampu Briselē cer ieraudzīt maijā, kad tur notiks NATO valstu vadītāju samits, bet līdz tam ar vislielāko vērību tiek sagaidīti arī viņa valdības pārstāvji. Tiesa, kā norāda analītiķi, lai arī ES ļoti cer dzirdēt pozitīvus, tālākas attiecības stiprinošus vēstījumus, tik un tā būs ļoti svarīgi izdzirdēt, ka savu ministru vārdus atbalsta arī pats Tramps.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti