Penss: ASV savās saistībās pret NATO būs nelokāmas

ASV stingri atbalsta NATO un būs nelokāmas savu saistību izpildē pret aliansi. Tā sestdien, 18.februārī, paziņoja ASV viceprezidents Maiks Penss uzrunā Minhenes Drošības konferencē. Vienlaikus Penss brīdināja, ka NATO sabiedrotajiem ir jāpilda savas saistības pret NATO.

Penss pirmajā vizītē Eiropā kopš stāšanās amatā Minhenes drošības konferencē sestdienas, 18.februāra, rītā izklāstīja jaunā ASV prezidenta Donalda Trampa administrāciju nostāju attiecībā uz transatlantiskajām attiecībām.

Uzrunā Minhenē zālē, klātesot daudziem Eiropas līderiem, Penss atgādināja par ASV palīdzību Eiropas valstīm 2.pasaules karā, sadarbību Aukstā kara laikā, un pateicās Eiropai par atbalstu ASV pēc 11.septembra teroraktiem ASV.

Penss apliecināja, ka Baltais Nams prezidenta Trampa vadībā joprojām ir uzticīgs Eiropai.

„Prezidents Tramps mani lūdza šodien šeit būt un nodot šo vēstījumu un apliecinājumu – ASV stingri atbalsta NATO un būs nelokāmas mūsu uzticībā šai transatlantiskajai aliansei," pauda Penss. "Mēs esam bijuši uzticīgi paaudzēm ilgi. Ja jūs būsiet uzticīgi mums prezidenta Trampa vadībā, mēs vienmēr būsim uzticīgi jums. Savienoto Valstu un Eiropas likteņi ir savijušies. Jūsu cīņas ir mūsu cīņas; jūsu panākumi ir mūsu panākumi," pauda Penss.

"Mums ir kopīga pagātne. Pēc visa, caur ko esam gājuši, mums ir kopīga nākotne. Šodien, rīt un visās nākamajās dienās esiet droši – ASV ir un vienmēr būs jūsu lielākais sabiedrotais," sacīja ASV viceprezidents.

Vienlaikus Penss atgādināja Eiropas sabiedrotajiem par savu saistību izpildi NATO ietvaros aizsardzībai.

Prezidents Tramps iepriekš norādījis, ka, izvērtēs, vai dalībvalstis ir izpildījušas savas saistības aizsardzībai atvēlēt vismaz 2% no iekšzemes kopprodukta, pirms izlemt, vai sniegt tām palīdzību.

Viceprezidents Penss Minhenē paziņoja, ka „miers ir nodrošināms tikai caur spēku,” un, „ja mēs zaudējam gribu ielikt savu artavu mūsu aizsardzībā, mēs apdraudam mūsu kopīgo brīvības mantojumu,” teica Penss.

„Savienotās Valstis izstrādā plānus būtiskam militāro tēriņu pieaugumam, lai nodrošinātu, ka spēcīgākie bruņotie spēki pasaulē ir vēl spēcīgāki. Mēs turpināsim darīt savu daļu darba, lai atbalstītu mūsu sabiedrotos Eiropā un NATO. Bet Eiropas aizsardzībai ir nepieciešams jūsu ieguldījums tikpat lielā mērā, cik mūsu," atgādināja Penss.

„Patlaban tikai Savienotās Valstis un vēl četras citas NATO dalībvalstis izpilda šo pamata standartu. Kaut uzteicam tās dažas valstis, kas ir uz pareizā ceļa šī mērķa sasniegšanai, daudzām citām, tostarp dažām no mūsu lielākajiem sabiedrotajiem, joprojām trūkst skaidra ceļa, lai sasniegtu šo minimālo mērķi. Savienoto Valstu prezidents sagaida, ka mūsu sabiedrotie turēs vārdu un izpildīs šo solījumu. Ir pienācis laiks darīt vairāk," norādīja Penss.

"Transatlantiskās alianses pamatā ir divi pamatprincipi. Ar 5. pantu mēs solām nākt viens otram palīgā uzbrukuma gadījumā. Lai būtu gatavi, kad šāda diena pienāk, 3. pantā mēs solījām ieguldīt katrs savu taisnīgu daļu kopīgajā aizsardzībā.

Solījums dalīt mūsu kopīgās aizsardzības nastu nav bijis pildīts pārāk ilgi un pārāk daudzu puses. Tas grauj mūsu alianses pamatus. Pat, ja tikai viens sabiedrotais nepilda savu daļu, tas grauj mūsu iespējas palīdzēt vienam otram," norādīja Penss.

Minhenes drošības konferences laikā sestdien paredzēta arī ASV viceprezidenta Pensa tikšanās ar Baltijas valstu – Latvijas, Lietuvas un Igaunijas – prezidentiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti