Pekinā uzstādīti vairāki piesārņojuma antirekordi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Ķīnas galvaspilsētas Pekinas iedzīvotājiem šoziem nākas sadzīvot ar īpaši augstiem gaisa piesārņojumu rādītājiem – jau vairākas reizes Pekinu sasniegušā aukstuma dēļ uzstādīti vairāki piesārņojuma antirekordi. Valdība sola vērienīgas programmas situācijas uzlabošanai, tikmēr cilvēki paši meklē risinājumus.

Knapi caurredzamas debesis ir ierasts skats Ķīnas galvaspilsētā Pekinā, un tur vainojams piesārņojums – gan no apkārt esošajām rūpnīcām, gan automašīnām, gan augošās pilsētas kopumā – ģeogrāfisko ierobežojumu dēļ apdzīvotība kļūst arvien blīvāka. Ziema šajā ziņā ir visproblemātiskākais gadalaiks, jo situāciju vēl vairāk saasina apkure, kas pārsvarā balstīta uz oglēm. Pilsētas amatpersonas ziņo, ka šogad smoga problēmai veltīs 2,7 miljardus ASV dolāru, taču brīdina, ka ātru risinājumu problēmai nav.

Tāpēc daudzi iedzīvotāji lēmuši rīkoties paši un pielāgot savus dzīves apstākļus, lai vismaz nedaudz uzlabotu situāciju.

Gaisa attīrītāji, logu un durvju spraugu aizlīmēšana – tā tagad ir neatņemama pekiniešu dzīvesvietu iekārtošanas sastāvdaļa.

Tomēr, kā secināja Vana, gaidot savu otro bērnu, par spīti astoņiem gaisa attīrītājiem viņu nepameta galvassāpes un, kā izrādījās – tāpēc, ka visas šīs attīrīšanas rezultātā iekštelpās palielinājusies ogļskābās gāzes koncentrācija. Tā rezultātā viņa kopā ar vīru ģimenes mājvietu aprīkoja ar kritieni jaudīgāku gaisa filtrācijas sistēmu, kas parasti tiek izmantota lielās biroju telpās vai rūpnīcās, un beidzot situācija vismaz dzīvoklī ļāvusi aizmirst par smogu aiz loga.

 “Pirms šīs iekārtas uzstādīšanas gaiss bija ļoti netīrs. Katru rītu pamodos, saprotot, ka nevaru brīvi elpot. Lai gan šīs iekārtas nedaudz bojā interjeru, es jūtos daudz labāk un tas ir to vērts,” stāsta Vana.

Vana un viņas Francijā dzimušais vīrs ventilācijas sistēmai iztērēja piecus tūkstošus dolāru, kas daudziem pekiniešiem nav pa kabatai. Citiem nākas paļauties, ka valsts iestādes turpinās vairāk domāt par gaisa kvalitātes uzlabošanu kopumā.

Iedzīvotāji arī arvien vairāk izmanto dažādus gaisa piesārņojuma mērierīces, piemēram ierīce “AirVisual” prognozē gaisa piesārņojumu, izmantojot informāciju no desmittūkstoš meteostaciju datiem un izveidojot piesārņojuma prognozes karti, kas līdzinās laika prognozei. Tagad šīs ierīces izmantošanu viņš popularizē arī publiskās vietās, piemēram, skolās, kur atkarībā no piesārņojuma līmeņa tiek mainīta gaisa filtrācijas sistēmas intensitāte un lemts, vai konkrētajā dienā bērni drīkstēs ārā spēlēties.

Komunistiskās valsts amatpersonas gan visai negribīgi atzīst, ka piesārņojums ir milzīga problēma, un nesen smogu oficiāli klasificējušas kā dabas nelaimi, lai gan nekā dabiska šīs problēmas pamatā nav. Par to varēja pārliecināties arī pirms dažām dienām, kad gaisā tika izšautas petardes, atzīmējot Ķīniešu jaunā gada sākšanos.

Uguņošana nākamajā rītā radīja otru augstāko piesārņojuma līmeni Pekinā piecu gadu laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti