Pedofilijas skandāls Francijas katoļu baznīcā iedragās cilvēku uzticību tai; šādi gadījumi iespējami arī Latvijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Izmeklēšanas komisijas secinātais, ka Francijā, katoļu baznīcas garīdznieki kopš 1950. gada seksuāli izmantojuši tūkstošiem bērnu, atstās ietekmi uz katoļu baznīcas tēlu. Tā uzskata reliģijas pētnieki. To, ka šādu notikumu esamību nevar izslēgt arī Latvijā, atzīst arī mūsu valsts garīdzinieks. 

Šonedēļ tapis zināms, ka kopš 1950. gada Francijas katoļu baznīcā seksuāli izmantoti vismaz 216 000 bērnu. Iespējams, pat vēl vairāk. Notikušais met ēnu uz katoļu baznīcu un atstāj iespaidu arī uz katoļiem. Tā uzskata Latvijas Universitātes teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns.

Pedofīlijas skandāls Francijas katoļu baznīcā iedragās cilvēku uzticību tai
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Viņš skaidroja: “Tas, protams, atstāj iespaidu uz katoļu baznīcu, jo ticīgie balso ar kājām, proti, daudzi no viņiem, vīlušies baznīcā, to atstāj, vai arī viņi prasa radikālākas reformas, tā kā, protams, tā ir ļoti nopietna situācija un tikai tagad – pēc daudziem gadiem – katoļu baznīcas vadība sāk apzināties šīs problēmas apmēru un visu šo situācijas nopietnību.”

Tēraudkalns norādīja – baznīca jau runā un tai ir jāturpina aizvien vairāk runāt par dažādām problēmām, ar kurām tā saskaras.

“Kas ir vissarežģītāk un šobrīd nav redzams, ka tas šobrīd notiek, proti – tādas reformas, kas nodrošina pašu šo domāšanas un pieejas maiņu, jo nav jau nekāds noslēpums – bieži vien priesteri uzskata par tādu pēc būtības citādu, īpašu cilvēku, uz kuru skatās kā uz tādu neapšaubāmu autoritāri. Šāda situācija vien – tā taču jebkurā cilvēku kopienā rada problēmas,” atzīmēja profesors.

Tēraudkalns uzskata – saistībā ar Francijas notikumiem šobrīd svarīgākais Latvijā ir baznīcas iekšējās drošības jautājuma aktualizēšana. 

Sākotnēji komentāru Latvijas Radio ar sekretariāta starpniecību solīja sniegt arī Romas Katoļu baznīcas Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Vēlāk gan sekretariāts skaidroja – Stankēvičs komentāru tomēr nesniegs aizņemtības dēļ. 

Komentāru piekrita sniegt Latvijas Bīskapu konferences prezidents, Liepājas bīskaps Viktors Stulpins. Viņš atzina, ka šāda veida skandāli, kas izskan pasaulē, ietekmē arī baznīcu Latvijā.

“Ir bijuši gadījumi, kad arī pēc tādiem skandāliem mums nav piekalpotāju baznīcā. Gadās, ka uz kādu laiku arī viņi pazūd. Katra lieta, kas izskan pasaulē, nāk arī pie mums. Cilvēkiem – diemžēl vai paldies Dievam – ir dažkārt tā, ka, kamēr cilvēkus tas neskar, viņi tik ļoti neinteresējas, bet kaut kāda reakcija no viņu puses notiek. Dažkārt kāds prasa – tā ir taisnība vai nav taisnība. Diemžēl tā ir taisnība,” sacīja Stulpins.

Rīgas augstākajā reliģijas zinātņu institūtā izstrādāts preventīvu darbību kopums, kā pasargāt bērnus un jauniešus ne tikai no seksuālas, bet arī jebkura cita veida vardarbības ne tikai baznīcā, bet arī ārpus tās. Stulpins norādīja – 

tas, ka Latvijā skaļi izskanējuši maz gadījumu par seksuālu vardarbību baznīcā, nenozīmē, ka pie mums šādi noziegumi nenotiek.

“Ja mums nodara pāri, kurš grib iet un stāstīt. Tas nav tik vienkārši. Ir jābūt pietiekoši daudz drosmei, lai cilvēks vispār pateiktu ko tādu. Es nesaku, ka mums nav tādu gadījumu. Varbūt nav nonācis līdz mums vēl,” pauda Stulpins.

Tikmēr Valsts policijā Latvijas Radio noskaidroja – atsevišķas statistikas par gadījumiem, kad kāds būtu sūdzējies par iespējamu seksuālu vardarbību reliģiskās organizācijās, policijas rīcībā nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti