Pēdējie septiņi gadi bijuši karstākie klimata novērojumu vēsturē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēdējie septiņi gadi uz mūsu planētas bijuši karstākie klimata novērojumu vēsturē, pirmdien paziņojusi Eiropas Savienības Zemes novērošanas programma “Copernicus”. Tā arī brīdina par augstu siltumnīcas efektu izraisošo gāzu koncentrāciju atmosfērā.

“Copernicus” apgalvo, ka 2021. gads bija septītais secīgais gads, kad pasaulē krita karstuma rekordi, un piektais karstākais gads novērojumu vēsturē, apsteidzot 2015. un 2018. gadu.

Pagājušajā gadā vidējā globālā gaisa temperatūra bija par 1,1 līdz 1,2 grādiem pēc Celsija augstāka, salīdzinot ar līmeni pirms rūpnieciskās revolūcijas, kas sākās 19. gadsimta vidū.

“Copernicus” arī fiksējis, ka 2021. gadā Zemes atmosfērā ievērojami pieaugusi oglekļa dioksīda un metāna koncentrācija.

Valdības ir apņēmušās ierobežot globālo temperatūras kāpumu, lai ierobežotu klimata pārmaiņas, bet zinātnieki brīdina, ka laika ir palicis maz.

Klimata pētnieks Maksimiliano Errera seko līdzi ekstrēmiem laikapstākļiem visā pasaulē un katru gadu publicē iepriekšējā gada rekordus. 10 valstis (ASV, Kanāda, Itālija, Turcija, Omāna, Apvienotie Arābu Emirāti, Maroka, Taivāna, Tunisija un Dominika) pagājušogad pārspēja vai atkārtoja valstī reģistrētās augstākās gaisa temperatūras rekordu.

107 valstis pārspēja savu mēneša augstākās temperatūras rekordu un piecas valstis pārspēja mēneša zemāko temperatūru.

Pagājušā gada vasarā karstuma vilnis it īpaši ietekmēja Grieķiju, Spāniju un Itāliju. Sicīlijā karstums sasniedza +48,8 grādus pēc Celsija, pārspējot Eiropas karstākās temperatūras rekordu par 0,8 grādiem. Eiropa piedzīvoja arī ekstrēmus plūdus un nokrišņus tādās valstīs kā Vācija, Beļģija un Nīderlande.

Vidusjūras reģiona valstīs karstuma viļņiem pievienojās arī savvaļas ugunsgrēki, piemēram, Turcijā, Grieķijā, Itālijā, Tunisijā un Alžīrijā. Daudzās valstīs karstumu varēja novērot jau martā, bet aprīlī tika piedzīvots negaidīts aukstums, kurš bija katastrofāls lauksaimniecības nozarei Francijā, tam vēlāk sekoja plūdi jūlijā.

Aizvadītajā gadā zemes atmosfērā palielinājājās oglekļa dioksīda un metāna koncentrācija, kas būtiski ietekmē klimata pārmaiņas. Zemes novērošanas programma “Copernicus” atklāja, ka abi rādītāji ir ļoti augsti salīdzinājumā ar pēdējo divu desmitgažu datiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti