Pēdējā gaitā izvada Mandelu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Dienvidāfrikā pēdējā gaitā tiek izvadīts bijušais valsts prezidents un Nobela miera prēmijas laureāts Nelsons Mandela. Viņš tiek apglabāts savā dzimtajā ciematā Kunu. Atvadu ceremonija sākās jau rītausmā, un tajā piedalījās vairāki tūkstoši cilvēku. Pati apbedīšana gan notiek ģimenes lokā, ievērojot vietējās tradīcijas.

Pasaulē pazīstamā cīnītāja pret aparteīdu un Dienvidāfrikas Republikas pirmā melnādainā prezidenta Nelsona Mandelas bēru ceremonija noslēdz 10 dienu sēras Dienvidārfikā. Par viņa nāvi 95 gadu vecumā tika paziņots pagājušajā ceturtdienā, Mandela aizgāja mūžībā pēc vairāku mēnešu ilgas smagas slimības.

Šonedēļ notika vērienīga atvadu ceremonija stadionā netālu no Johanesburgas, ko apmeklēja vairāki desmiti tūkstoši cilvēki, un aptuveni simts valstu līderi no visas pasaules. No trešdienas līdz piektdienai Dienvidāfrikas valdības oficiālajā rezidencē, kur bija izvietots Mandelas zārks, no viņa varēja atvadīties iedzīvotāji. Bija novērojams ļoti garas rindas, un izrādīt pēdējo godu ieradušies vairāk nekā 100 tūkstoši cilvēku.

Sestdien Mandelas mirstīgās atlieks tika nogādātas uz viņa dzimto ciematu Kunu valsts dienvidos, un šorīt no rīta sākās bēru ceremonija. Pirms zārka vešanas no Mandelas mājas uz bēru vietu goda sardzes pavadībā,  atskanēja 21 lielgabala zalves. Neilgi pēc rītausmas tuvinieki apskatīja Mandelas mirstīgās atliekas, un pusotru stundu pēc tam ar Dienvidāfrikas Republikas karogu pārklāto zārku vīri armijas uniformās ienesa milzīgā kupolveidīgā baltā teltī. Pie zārka tika izvietotas 95 sveces, simbolizējot katru bijušā prezidenta dzīves gadu.

Priekšpusdienā atvadu ceremoniju apmeklēja aptuveni četri ar pus tūkstoši cilvēku, tostarp ārvalstu viesi. Ceremonijā atvadu uzrunas teica gan viņa tuvinieki, gan augstas amatpersonas, tostarp valsts prezidents Džeikobs Zuma, kurš paziņoja, ka, balstoties uz Mandelas mantojumu, Dienviāfrikai jāturpina savs ceļš uz priekšu.

Pati apbedīšana, kurai jāsākas ap pusdienlaiku, gan notiek tikai Mandelas ģimenes lokā, un saskaņā ar vietējām tradīcijām. Bez dziesmām un aizgājēja dzīves un sasniegumu godināšanas, par godu viņam nokauj mājlopu, kā arī sazinās ar senču gariem.

Nelsons Mandela ne tikai Dievidāfrikā, bet arī pasaules slavu ieguva kā pretaparteīda cīņas līderis, kurā iesaistījās jau no studenta gadiem. 60.gados viņš notiesāts uz mūža ieslodzījumu par sabotāžu un sazvērestību nolūkā gāzt valdību. Pēc 27 gadiem, nomainoties Dienvidāfrikas prezidentam, viņš tika atbrīvots no ieslodzījuma, sarunās ar valdību tika panākta aparteīda režīma atcelšana un 1994.gadā Mandela kļuva par pirmo melnādaino Dienvidāfrikas prezidentu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti