Dienas notikumu apskats

Nākamgad plānots palielināt mediķu atalgojumu, tomēr ir bažas par turpmākajiem gadiem

Dienas notikumu apskats

Ukrainas pretkorupcijas biroja vadītājs Briselē stāsta par īpašu tiesu

"Islāma valsts" pašpasludinātā de facto galvaspilsēta Sīrijā Raka ir atkarota

Pēc vairāku mēnešu ilgām kaujām atkarota Raka

Džihādistu grupējuma „Daīš” pašpasludinātā “de facto” galvaspilsēta Sīrijā Raka ir atkarota. Kontroli pār to pilnībā pārņēmuši ASV atbalstītie apvienotie kurdu un arābu spēki pēc vairāk nekā četru mēnešu ilgām kaujām. Tas ir vēl viens trieciens džihādistu grupējumam, kas pēdējos mēnešos cietis smagus zaudējumus gan Sīrijā, gan Irākā. Palīdzības organizācijas tikmēr brīdina, ka atjaunošanas darbiem un humānajam atbalstam būs vajadzīgas milzu investīcijas.

ASV atbalstītā kurdu un arābu kaujinieku alianse Sīrijas Demokrātiskie spēki cīņu par Rakas atkarošanu no džihādistiem sāka jūnijā. Raka bija viena no pirmajām nozīmīgajām pilsētām, ko teroristu grupējums „Daīš” iekaroja Sīrijā 2014.gadā, sākot izplesties reģionā. Pilsētu Sīrijas ziemeļos tas padarīja par pašpasludinātā „kalifāta” “de facto” galvaspilsētu. Līdzīgi kā citur,

džihādisti Rakā piemēroja stingru islāma šariāta likumu, pilsēta kļuva pazīstama ar teroru un tādiem publiskiem nāvessodiem nepaklausīgajiem kā galvas nociršana un krustā sišana.

Pēc mēnešiem ilgām cīņām kurdu un arābu alianse otrdien paziņoja, ka pilnībā pārņēmusi kontroli pār pilsētu. Operācijas turpinās, meklējot vēl atlikušās džihādistu šūniņas un likvidējot pilsētā izvietotās mīnas.

Divi galvenie un pēdēji otrdien atkarotie objekti Rakā bija vietējais stadions, ko džihādisti izmantoja kā cietumu un ieroču glabātavu, un slimnīca, kas grupējumam kalpoja kā komandcentrs. Iepriekš pirmdien alianses spēki pārņēma kontroli par tā dēvēto „Nāves laukumu”, ko džihādisti izmantoja publiskajiem nāvessodiem.

Pēc paziņojuma stadionā un pilsētas ielās sākās svinības, tostarp pacelti kurdu karogi, kas ir ASV atbalstītajā aliansē ir dominējošais spēks. Apvienotajos spēkos ir aptuveni 30 000 kaujinieku – 25 000 kurdu un pieci tūkstoši arābu.

Vairāk nekā četru mēnešu ilgušās kaujas par Raku bija asiņainas. Apšaudes, bumbas un uzlidojumi prasīja vismaz 3000 cilvēku dzīvības. Vairāk nekā trešdaļa upuru – mierīgie iedzīvotāji, ziņo nevalstiskā organizācijas Sīrijas Cilvēktiesību observatorija. Tā norāda, ka simtiem cilvēku ir bez vēsts pazuduši.

Savukārt starptautiskā organizācija “Glābiet bērnus” brīdina – kauja par Raku varbūt ir beigusies, bet palīdzības un atjaunošanas darbi tikai sākas.

Tā norāda, ka humānā krīze reģionā turpina augt, un palīdzība joprojām kritiski nepieciešama aptuveni 270 tūkstošiem cilvēku, kas bija spiesti bēgt no pilsētas.

Džihādistu grupējumam „Daīš” krītot tā “de facto” galvaspilsētā Rakā, var uzskatīt, ka pašpasludinātais „kalifāts” ir sabrucis, kaut citviet kaujas turpinās.

Jau iepriekš šovasar pēc deviņu mēnešu kaujām Irākas armijai izdevās atkarot otru grupējuma bāzes pilsētu – Mosulu Irākas ziemeļos. Tomēr eksperti brīdina – džihādistu grupējums „Daīš” turpinās būt drauds, jo grupējumu pārdzīvos tā ideoloģija.

Ziņots, ka iepriekš bija lēsts, ka Rakā, kas ilgu laiku bija viens no svarīgākajiem "Daīš" nocietinājumiem, mita ap 400 kaujiniekiem un bija iesprostoti ap 4000 iedzīvotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt